dazzling-dna

Úžasná DNA

pavelkabrt Fakta pro stvoření Napsat komentář

Don Batten

(Z časopisu Creation 35(1) 2013, str. 38, přeložil M. T. – 2/2013)

Dnes je pro kreacionisty skvělá doba! Po pilotních studiích zveřejněných roku 2007 (1) publikoval nyní projekt ENCODE (Encyklopedie prvků DNA) ve druhé fázi asi 30 článků svědčících o tom, že většina naší DNA je funkční, a zcela tak pohřbil evolucionistický názor o tom, že téměř všechna naše DNA je „odpadem“.

“Bílkoviny kóduje méně než 2% DNA; zbytek je něco jako obří velín s miliony přepínačů, které zapojují či vypojují geny produkující proteiny.”

Výzkum provádělo přes 440 vědců ze 32 institucí, a v jeho rámci proběhlo přes 1600 pokusů (2). Zjistili, že přes 80% lidské DNA něco dělá, i když podrobnosti o tom, co přesně to je, nejsou většinou ještě k dispozici. Méně než 2% DNA kóduje bílkoviny; zbytek je něco jako obří velín s miliony přepínačů, které zapojují či vypojují geny produkující proteiny. A různé buňky mají různé uspořádání takových přepínačů, protože potřebují pro svou činnost aktivitu různých částí DNA.

Na webových stránkách časopisu Discover se píše (3):

„A co je ve zbývajících 20 procentech? Možná, že ani tam není odpad, podle Ewana Birneye, koordinátora řídicí analýzy projektu a, podle vlastních slov, ´vedoucího stáda´. Vysvětluje, že ENCODE zkoumal pouze (!) 147 druhů buněk, a v lidském těle jich je několik tisíc. Daná část genomu možná kontroluje gen jednoho druhu buněk, ale ne jiných druhů. Prozkoumáme-li všechny buňky, objevíme možná funkce i pro zbývající část genomu. ´Je pravděpodobné, že se z 80 procent stane 100 procent´ , říká Birney. ´Skutečně nemáme žádné velké shluky přebytečné DNA. Ta metafora s odpadem je dosti jalová´“.

Evoluce potřebuje „odpadní DNA“

Ani při nejpříznivějších předpokladech nedokázali evolucionisté vysvětlit víc než jen nepatrnou část lidské DNA, takže dlouho tvrdili, že 97% či více DNA tvoří nepoužitelné zbytky z evoluce – „odpad“. Naproti tomu, na základě předpokladu, že jsme byli stvořeni superinteligentním Stvořitelem – „úžasně a jedinečně stvořeni“ – , zpochybňovali kreacionisté dlouho představu, že máme hlavně nepoužitelnou DNA. Roku 1994 napsal zakladatel časopisu Creation Carl Wieland,

“Mnoho evolucionistů nemá tyto nové objevy vůbec v lásce.”
  • „Kreacionisté měli dlouho podezření, že se nakonec ukáže, že tato ´odpadní DNA´ má svou funkci“ (4).

Mnoho evolucionistů nemá tyto nové objevy vůbec v lásce. Jeden z nich v diskuzi na webových stránkách Scientific American napsal, že pochybuje o smrti odpadní DNA, stěžoval si na ´škodu způsobenou veřejnosti´ publikováním zprávy projektu ENCODE (5). Škodu čemu? Jistě ne vědě? Ateizmu? Poté, co uvedl tři důvody, proč evoluce potřebuje spousty odpadní DNA, usoudil, že objev 80% (+) funkčnosti DNA musí být omylem či si ho špatně vykládáme. Ale odpadní DNA je mrtvá a tato diskuze ukazuje jen na to, že evoluce by měla zemřít s ní.

„Práce zdaleka nekončí“

Vědci mají před sebou obrovský kus práce při zjišťování toho, čemu všemu tato aktivní DNA slouží. Mnohé z jejich objevů budou nepochybně velmi důležité, další část jejich práce snad méně. Je to obrovský úkol. Genetik Rick Myers poznamenal, „Ještě jsme zdaleka neskončili. Mohli byste namítnout, že takhle by to mohlo pokračovat donekonečna.“

Odkazy a poznámky

  1. See, Williams, A., Astonishing DNA complexity update, July 2007; creation.com/dnaupdate.
  2. See overview papers in Nature 489, 6 September 2012.
  3. Yong, E., ENCODE: the rough guide to the human genome, in the ‘Not Exactly Rocket Science’ blog; blogs.discovermagazine.com/notrocketscience/2012/09/05/encode-the-rough-guide-to-the-human-genome/
  4. Wieland, C., Junk moves up in the world, Journal of Creation 8(2):125, 1994.
  5. Jogalekar, A., Three reasons why junk DNA makes evolutionary sense; http://blogs.scientificamerican.com/the-curious-wavefunction/three-reasons-to-like-junk-dna/, 13 September, 2012.
  6. Nature 489, p.48.

Komentujte

Please Login to comment
  Subscribe  
Upozornit na