silence

Univerzita umlčuje vědce po jeho objevu dinosauří měkké tkáně

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Pacific Justice Institute
Tisková zpráva

Z www.pacificjustice.org přeložil Pavel Kábrt – 07/2014.

Los Angeles, CA – Kalifornská státní univerzita (CSU) ukončila práci svému vědci poté, co objevil měkkou tkáň ve zkamenělině triceratopse a publikoval tento svůj nález (pozn. překl: to se stalo už před rokem, kdy Mark Armitage publikoval svůj nález v peer-reviewed vědeckém časopisu).

Včera (22. července 2014) PJI (Pacific Justice Institute) podala na správu školské rady CSU v Northridge žalobu u Vrchního okresního soudu v Los Angeles, pro diskriminaci na základě náboženských názorů.

„Ukončení pracovního poměru kvůli náboženským názorům je naprosto nepřijatelné a protizákonné,“ okomentoval tuto věc Brad Dacus, Prezident PJI. „Ale pokud se toto stane ve snaze umlčet vědecký projev na státní univerzitě, tak je to ještě víc alarmující. Pro celý akademický svět by to mělo být volání na poplach a po probuzení se,“ řekl dále.

Vědec Mark Armitage během svých vykopávek ve formaci Hell Creek v Montaně našel největší roh triceratopse, který byl dosud na tomto místě objeven. Poté, co zkoumal tento roh vysoce výkonným mikroskopem na univerzitě CSU, byl Armitage fascinován při pohledu na měkké tkáně. Tento objev také ohromil členy vědecké komunity, protože to ukazuje, že dinosauři naši zem obývali v minulosti pouze před tisíciletími, a ne že vyhynuli před 60 milióny let.

Podle soudních dokumentů krátce po původním nálezu měkké tkáně, vedoucí pracovníci z univerzity začali Armitážovy motivy zpochybňovat, křičíce na něj „V tomhle ústavu nebudeme tolerovat vaše náboženství!“

Armitage, jehož vědecká publikační činnost se táhne přes 30 let, musel následně odejít poté, co univerzita CSU náhle jeho 38 měsíční kontrakt prohlásila za krátkodobý a tvrdila, že na jeho místo není dost peněz. To byla pro něj novinka, protože to bylo v rozporu s předchozími rozhodnutími i univerzitními dokumenty.

Právní zástupce PJI pobočky v jižní Kalifornii Michael Peffer řekl, že „Je jasné, že ony halasně proklamované charakteristické znaky univerzitního vzdělávání, jako je „pluralita názorů“ a „intelektuální zvídavost“ neplatí pro lidi s náboženským pohledem na svět. A právě jeden z důvodů, proč jsme naši žalobu podali, je obhájit tyto ideály.

Další informace v angličtiněo detailech Armitážova objevu, jeho obrana vůči oponentům včetně bohaté diskuze je zde.

Pacific Justice Institute (PJI) je právní nezisková organizace, která se zabývá obhajováním náboženských, rodičovských a dalších ústavních práv.

P.O. Box 276600 Sacramento, CA 95827-6600
Phone: (916) 857-6900, Fax: (916) 857-6902
www.pji.org

Jiná kauza v americkém tisku zde

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments