ichthyosaurs

Učebnicový příklad ukládání sedimentu

Pavel AkrmanCelosvětová Potopa Napsat komentář

Fosilní mořský plaz pohřben s poslední neporušenou potravou

David F. Coppedge

Z crev.info/2020/ přeložil Pavel Akrman – 10/2020.

Máme tu další případ ichtyosaura, který byl pohřben rychle. Tenhle neměl čas ani strávit svůj oběd.

Ichtyosauři a plesiosauři patří mezi zaniklé mořské plazy, které známe pouze ze zkamenělin nalézaných po celém světě. Některé proslulé fosilie v muzeích jsou vystaveny v procesu pojídání potravy či během porodu (viz foto na Creation.com), což ukazuje na to, že byly pohřbeny téměř okamžitě, a zaskočilo je v běžných činnostech každodenního života. Nyní byl nalezen další případ s nestráveným obsahem jiného velkého zvířete v žaludku.

Poslední jídlo ichtyosaura je důkazem megapredace v triasu

(Zdroj: UC Davis)

ichthyosaurs-last-meal

Megapredace: jedno velké zvíře pojídá jiné velké zvíře. Klikni pro zvětšení.

Vědci tento nález popisují jako první příklad velkého plaza v žaludku jiného mořského plaza. Kořist byla přibližně 4 metry dlouhá a byla uvnitř asi pětimetrového predátora. List píše:

„Asi před 240 miliony let ichtyosaurus podobný delfínovi roztrhal na kusy a spolkl jiného mořského plaza jen o něco menšího, než byl on sám. Pak téměř okamžitě zemřel a byl fosilizován, což je první zachovalý důkaz megapredace, tedy že velké zvíře má za kořist jiné velké zvíře. Fosilie, objevená v roce 2010 v jihozápadní Číně, je popsána v článku publikovaném 20. srpna 2020 v časopise iScience.“

Mimořádná fosilie ukazuje starobylého mořského plaza, který spolkne obrovskou kořist

(Zdroj: New Scientist)

Michael LePage popisuje, jak tuto událost vědci vnímají: ichtyosaurus ukousl hlavu thalattosaura, pak už nemohl zvednout hlavu a brzy na to zemřel. Avšak neříká nic o tom, jak mohlo zvíře po pozření potravy tak rychle zkamenět:

„Tělo thalattosaura nevykazuje žádné známky rozkládání trávicími šťávami, a jeho ukousnutý ocas byl nalezen jen 23 metrů ve stejné horninové vrstvě. To nám ukazuje, že ichtyosaurus zemřel téměř okamžitě po pozření.“

Zkamenělý „mořský ještěr“ nalezený uvnitř mrtvého starověkého mořského monstra

(Zdroj: Live Science)

Laura Geggel poskytla řadu snímků fosilií, nalezených uvnitř horninové vrstvy v Číně. Uvádí ale jiný možný scénář, totiž že ichtyosaurus nalezl už jen zbytky kořisti, nicméně také ignoruje otázku, jak byl velký predátor pohřben tak rychle, že se zachoval on sám i jeho obsah žaludku.

ichthyosaur-skin

Fosilizovaná kůže tvořící zadní okraj pravé pánevní ploutve (Snímek: Johan Lindgren)

Není zvláštní, že evolucionisté se zaměřují jen na některé otázky, a ostatní naopak ignorují? Když se objeví náznak přítomnosti vody na malém měsíci, okamžitě se zaměřují na možnost života na něm, ale otázku, jak tam mohla voda přetrvat miliardy let už ignorují. Když je nalezena fosilie jako je tato, zaměřují se na velikost zvířete, co snědlo a jak vypadají jeho zuby, ale zcela ignorují problém, jak mohlo být tak velké zvíře téměř okamžitě pohřbeno. A když je nalezena měkká tkáň dinosaura, zaměřují se na ekologii dané doby, ale ignorují záhadu, jak mohla měkká tkáň přežít po dobu 80 milionů let nebo i více.

Toto je klasické úsilí na poli sociologie vědy. Jejich světonázor vykresluje pouze takové otázky, které považují za zajímavé. Pokud by se snažili opravdu zodpovědět to, co kreacionisté předkládají ohledně rychlého pohřbení a rozkladu měkkých tkání, jejich světonázor založený na darwinismu a milionech let by se zhroutil. To by museli zaplatit příliš vysokou cenu za svou profesní ochranu a jistotu zaměstnání, takže raději zůstávají v bezpečném systému zastánců stejné víry a takové otázky ignorují. Nicméně tiché fosilie přesto mluví nahlas a jasně: Potopa pohřbila tato zvířata rychle, než vůbec stihla reagovat.

Mimochodem, ti všichni ichtyosauři, plesiosauři a pterosauři se objevují ve fosilním záznamu plně zformovaní, a to bez předků. Kde je tu nějaká evoluce?

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments