supernova-1

Supernova je o 80% mladší než se dříve myslelo

pavelkabrtStáří Země a vesmíru Napsat komentář

David F. Coppedge

Přeloženo z Creation-Evolution Headlines – Supernova 80% Younger Than Previously Thought. Text k úvodnímu obrázku ze serveru Space.com: Kombinovaný snímek z rentgenových observatoří Chandra a XMM-Newton RCW 86 ukazuje rozpínající se prstenec trosek vytvořený po supernově. (kredit: Chandra: NASA / CXC / University of Utrecht / J.Vink et al. XMM-Newton: ESA / University of Utrecht / J.Vink et al.)

Stáří zbytku supernovy se scvrklo z 10 000 let na necelých 2 000 let. Podle zprávy na Space.com byl objekt RCW 86 v souhvězdí Kentaura spojen s pozorováními Číňanů v roce 185 po Kristu – což je nejstarší supernova spatřená člověkem, k jejímuž výbuchu došlo před 1 821 lety. Článek to vysvětluje takto:

Astronomové se však domnívali, že tento zbytek supernovy je starý 10 000 let. Jak by se mohly odhady ranějšího stáří tak dalece odchýlit? V článku na Space.com se píše: „Nový odhad stáří odpovídá supernově zahlédnuté roku 185 po Kristu.“ Tato kalkulace však znamená, že zbytek je o 8 000 let mladší než se dříve myslelo. Astronomové říkají, že rozdíl může pramenit z nepravidelného tvaru rozpínající se bubliny zbytku supernovy. Hvězdný vítr z původní hvězdy odfoukl některé plyny zbytku supernovy do jistého směru a vytvořil hustou kupu. „Myslíme si o RCW 86, že v určitých oblastech vyrazil náraz tento nakupený materiál. V těchto oblastech se pak rázová vlna začne pohybovat pomaleji“, řekl (Jacco) Vink (Univerzita Utrecht). A v oblastech jiných je rázová vlna mnohem rychlejší.

Rentgenová měření z rentgenové observatoře Chandra použili vědci ke stanovení nového stáří založeného na výtokových rychlostech plynů. Nový odhad zněl na asi 2 000 let, což spadá do doby zaznamenané erupce v roce 185 po Kristu.

Jedním z titulků článku bylo „Osnova otřesena“, ale jaksi není jasné, zda se tento titulek vztahoval ke zbytku supernovy či ke zjištění astronomů, jak se mýlili. V tomto případě máme doložené pozorování (z Číny), abychom mohli kalibrovat datovací metodu, a výsledek byl podstatně nižší než předpovídala teorie. Existuje mnoho věcí v prostoru a času, jež takto kalibrovány být nemohou. Charakteristika, jíž bychom měli věnovat pozornost při datovacích metodách, je poměr pozorování k předpokladům.

Odkazy

  1. Bryner, J., 2006, Astronomers find supernova first spotted 2000 years ago. Space.com, posted 26 September.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments