Supernova je mladší

pavelkabrt Stáří Země a vesmíru Napsat komentář

Supernova o 80% mladší než se dříve myslelo

(Supernova 80% Younger Than Previously Thought, Přeloženo z časopisu Creation Matters 9, 10/2006)

Stáří zbytku supernovy se scvrklo z 10 000 let na necelých 2 000 let. Podle zprávy na Space.com byl objekt RCW 86 v souhvězdí Kentaura spojen s pozorováními Číňanů v roce 185 po Kristu – což je nejstarší supernova spatřená člověkem, k jejímuž výbuchu došlo před 1 821 lety.

Astronomové se však domnívali, že tento zbytek supernovy je starý 10 000 let. Jak by se mohly odhady ranějšího stáří tak dalece odchýlit? V článku na Space.com se píše: „Nový odhad stáří odpovídá supernově zahlédnuté roku 185 po Kristu.“ Tato kalkulace však znamená, že zbytek je o 8 000 let mladší než se dříve myslelo. Astronomové říkají, že rozdíl může pramenit z nepravidelného tvaru rozpínající se bubliny zbytku supernovy. Hvězdný vítr z původní hvězdy odfoukl některé plyny zbytku supernovy do jistého směru a vytvořil hustou kupu. „Myslíme si o RCW 86, že v určitých oblastech vyrazil náraz tento nakupený materiál. V těchto oblastech se pak rázová vlna začne pohybovat pomaleji“, řekl (Jacco) Vink (Univerzita Utrecht). A v oblastech jiných je rázová vlna mnohem rychlejší.

Rentgenová měření z rentgenové observatoře Chandra použili vědci ke stanovení nového stáří založeného na výtokových rychlostech plynů. Nový odhad zněl na asi 2 000 let, což spadá do doby zaznamenané erupce v roce 185 po Kristu.

Jedním z titulků článku bylo „Osnova otřesena“, ale člověk se ptá, zda se tento titulek týkal zbytku supernovy či zjištění astronomů, jak se mýlili. V tomto případě máme doložené pozorování (z Číny), abychom mohli kalibrovat datovací metodu, a výsledek byl podstatně nižší než predikovala teorie. Existuje mnoho věcí v prostoru a času, jež takto kalibrovány být nemohou. Charakteristika, jíž bychom měli věnovat pozornost při datovacích metodách, je poměr pozorování k předpokladům.

Odkazy

  1. Bryner, J., 2006, Astronomers find supernova first spotted 2000 years ago. Space.com, posted 26 September.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments