Stephen Hawking 1942–2018

pavelkabrt Ostatní, různé 43 Komentářů

Dr. Danny R. Faulkner

Článek vyšel na Answers in Genesis 14. března 2018, přeložil M.T. – 03/2018

Proslulý britský astrofyzik Stephen Hawking dnes zemřel. Ve stejný den se roku 1879 narodil Albert Einstein. Navíc zemřeli oba muži krátce po svých 76. narozeninách. Tato fakta by nebyla zajímavá, kdyby jejich dílo a spisy nebyly tak blízce příbuzné.

V relativně mladém věku rozvinul Einstein obecnou teorii relativity, která už celé století představuje dominantní teorii prostoru, času a gravitace. Hawking byl nejen brilantním myslitelem, měl také štěstí, že se narodil do správné doby. Když překročil dvacítku, začala většina astrofyziků přijímat fakt existence černých děr a kosmologie velkého třesku. Obecná relativita je matematickým modelem používaným k pochopení obou zmíněných fenoménů. S využitím obecné teorie relativity přispěl Hawking k pochopení černých děr i naturalistického modelu velkého třesku více než kterýkoli jiný vědec.

stephen-hawking-in-cambridge

Dr. Stephen Hawking. Image from Wikimedia Commons.

Hawkingova populárněvědecká kniha z roku 1988 “Stručná historie času” zaznamenala obrovský úspěch. Byla dobře napsaná a recenze na ni nešetřily chválou. Kniha se velmi dobře prodávala, neboť nabízela milionům lidí naději, že by mohli konečně pochopit černé díry a kosmologii. Jenže běda, v knize je citát, připisovaný Einsteinovi, který říká, že “všechno bychom měli pojímat tak jednoduše, jak to jen jde, ale nikoli jednodušeji”. (Nicméně neexistují důkazy o tom, že to Einstein skutečně řekl). Jenže téma zmíněné knihy je zjednodušitelné těžko, takže mnoho lidí, kteří ji s takovým nadšením začali číst, brzo zjistilo, že některé její části jsou velmi obtížné. O Stručné historii času se pak psalo jako o “nejméně čtené nejprodávanější knize všech dob”. Hawking je také autorem novější knihy Velkolepý plán. Mnoho z názorů, které předkládal Hawking ve svých knihách, kritizovalo AiG v článcích jako třeba Důraz, který Stephen Hawking klade na vesmír bez Boha.

I když je Hawking slavný svým dílem v oboru astrofyziky, jeho práce by nejspíše neměly takový veřejný ohlas, kdyby nebylo diagnózy amyotrofické laterální sklerózy (ALS) stanovené u něho před více než půlstoletím, když byl na vysoké škole. Tento stav nazývaný často ve Spojených státech nemocí Lou Gehriga po veřejně známém člověku, který byl jednou z jeho obětí, znemožňuje dotyčnému kontrolu nad pohybovým aparátem.

Lékaři zprvu dávali Hawkingovi jen pár let života, ale jak je patrné, tahle prognóza se ukázala jako nesprávná. I když u něj ALS propukla brzy, ukázalo se, že postupuje mnohem pomaleji, než je v těchto případech obvyklé. Brzy začal trpět i poruchami řeči, a s tím, jak byl stále méně schopen ovládat své tělo, začal být upoután na invalidní vozík. Opět se však ukázalo, že se Hawking narodil do správné doby, protože díky pokrokům v lékařské péči se dožil daleko vyššího věku, než by se bylo dalo očekávat před pouhými několika lety. A pokroky v počítačových technologiích mu umožnily probírat svou práci s ostatními a sdělovat jim její výsledky díky hlasovým syntetizérům, k jejichž ovládání stačily nepatrné motorické schopnosti, které se u něho zachovaly. Obrázek Hawkinga na invalidním vozíku a mluvícího hlasem počítače z něj udělal idol a lidového hrdinu.

Jak bychom mohli očekávat, diagnóza ALS Hawkinga krutě zasáhla. Zpočátku zamýšlel zanechat univerzitních studií přesvědčen, že pokračovat v nich nemá smysl, ale brzy ho přemluvili, aby se k nim vrátil. Nemoc měla rovněž velmi negativní dopad na jeho manželství. Hawking si bral svou první ženu Jane roku 1965, krátce poté, co mu byla ALS diagnostikována. Jeho manželství pak vydrželo 30 let, i když se v něm stále rostoucí měrou objevovaly potíže zaviněné postupem Hawkingovy nemoci.

Po rozvodu napsala Jane autobiografii (1999), kterou pak aktualizovala (2007) a podle které vznikl roku 2014 film Teorie všeho. V knihách i při rozhovorech pro média popisovala Jane, v jakém smyslu se Hawking měnil v průběhu jejich manželství a jak se ten Hawking, kterého znala, velmi lišil od obrazu, který si budoval na veřejnosti. Velmi překvapující bylo její přesvědčení, že k tomu, aby to všechno vydržela, jí pomáhala křesťanská víra. Stavěla ji přitom do protikladu k Hawkingovu ateizmu.

“Neexistuje nebe, do kterého by se uchýlily rozbité počítače; všechno to jsou jen pohádky pro lidi, kteří se bojí tmy.”

S přibývajícím věkem se Hawking hlásil stále otevřeněji ke svému ateizmu. Zde je několik příkladů:

Existuje zásadní rozdíl mezi náboženstvím, které je založeno na autoritě, a vědou, která je založena na pozorování a rozumu. Věda vyhraje, protože funguje.

Každý z nás má svobodu v tom, aby si věřil, čemu chce, a já zastávám ten názor, že nejjednodušším vysvětlením je, že Bůh neexistuje. Vesmír nikdo nestvořil a nikdo neřídí náš osud. To mne dovádí k hlubokému porozumění. Patrně neexistuje nebe ani život po smrti. Máme tenhle jediný život, abychom se radovali z velkolepého plánu a uspořádání vesmíru, a za to jsem nesmírně vděčen.

Dříve, než se seznámíme s vědeckými pravdami, je pro nás přirozené, že věříme v existenci Boha jako stvořitele vesmíru. Dnes však nabízí věda přesvědčivější vysvětlení. Svým výrokem “znali bychom Boží mysl”, jsem chtěl vyjádřit, že bychom věděli vše, co by věděl Bůh, kdyby Bůh existoval; on však neexistuje. Jsem ateista.

Zákony byly snad stanoveny Bohem, ale Bůh se nevměšuje do chodu věcí, aby tyto zákony porušoval.

K problému života po smrti poznamenal Hawking roku 2011, “Považuji mozek za počítač, který přestane pracovat, když jeho součástky vypovědí poslušnost. Neexistuje nebe, do kterého by se uchýlily rozbité počítače, ani si nelze představit nějaký jejich další život; všechno to jsou jen pohádky pro lidi, kteří se bojí tmy”.1

Hawking také prohlásil, že filozofie je mrtvá. Toto tvrzení opíral o přesvědčení, že filozofové neudrželi krok s moderními trendy ve vědách a že tudíž se z vědců “stali nositelé pochodní pokroku v naší snaze o poznání.”

Hawking pocházel z prostředí vyznávajícího metodistickou víru, není tudíž jasné, co ho přivedlo na cestu k ateizmu. Byla to jeho fascinace astrofyzikou, co ho přivedlo k nesprávnému závěru, že věda může vysvětlit do důsledku problém počátku všeho, aniž by k tomu potřebovala Boha Stvořitele? Hrálo tu roli jeho postižení, které ho přivedlo k hněvu vůči Bohu, který dopustil, aby se u něho rozvinula ALS?

Zatímco dnes svět truchlí nad ztrátou takového jedinečného mozku, Je tu něco víc, nad čím je třeba truchlit, a sice nad tím, že na věčnost odešel člověk, aniž si byl vědom existence Spasitele světa, Ježíše Krista (ačkoli nevíme, co si Hawking myslel o své smrtelnosti a životě po smrti v posledních dnech svého života). My v organizaci Answers in Genesis želíme faktu, že Hawking i mnoho dalších se rozhodlo, že věda údajně dokázala, že neexistuje Bůh. My však pevně věříme, že věda, pokud ji správně chápeme, je v souladu s Bohem zjeveným v Bibli.

Odkazy:

  1. Ian Sample, “Stephen Hawking: ‘There Is No Heaven; It’s a Fairy Story’,” The Guardian, May 15, 2011, https://www.theguardian.com/science/2011/may/15/stephen-hawking-interview-there-is-no-heaven.

43
Můžete přidat komentář

Please Login to comment
42 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
znamy neznamyFotonadminJoelpavelkabrt Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Joel
Joel

Dobrý den, mám pocit ze jsme se v této diskusi spíše doplňovali.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – milý Pavel Kábrt.

Trochu mi v diskuzi mezi křesťany obecně i zde chybí takové to: milý bratře, máš pravdu, to jsi vyjádřil moc hezky. Většinou i křesťané odporují všemu, co ten druhý řekne, a to mne sere

– dle mě to není zas tak úplně špatné. ))

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Joel. Můj příspěvek je potřeba brát obecně, vaše životní situace ho podle mne neneguje. – možná ne, možná ano, ale to nebylo tím co jsem i chtěl. Pouze jsem poukazoval na to, že srovnávat právě dobu před 2000 lety s dnešní dobou – ohledně technických vymožeností – je dle mého velmi nedostatečné, protože život není o tom, jakou technikou se obklopím. )))))))) – to přeci můj život vůbec, ale vůbec neučiní šťastnějším, a už vůbec ne – uspokojujícím, to tedy ani náhodou. Když budu mít nové auto –… Číst vice »

Joel
Joel

Jhk-Vlasta Můj příspěvek je potřeba brát obecně, vaše životní situace ho podle mne neneguje. Řekl bych, ze bychom už mohli mít vyřešeno, tedy jako lidstvo, za těch 2000 let, uspořádání světa, tak, ze se budou mít všichni dobře. My přece nepotřebujeme nějakého Boha, noné? My si ten svět přece zorganizujeme sami. Bohužel i po 2000 letech jsme jen takoví 3-letí chlapečci, kteří křičí “já sám, ja sám”. A výsledek se nedostavuje.. tak uvidíme za dalších 2000 let 🙂 ….? P Kábrt – výčet “zlocinů” a zlocinů chápu jako doplnění mé… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Obávám se Joeli, že…. … nehledě na ty úžasně věci, které by viděli kolem. …. by moc věcí “těch úžasných kolem” moc neviděli, např. kdyby přijeli ke mě, tak by viděli maximálně televizi v pokoji a počítač v obýváku, jinak by viděli pár “holých” stěn a starou kuchyň, lednici…… vestavěnou skříň? Že by auto? Nebo ten panelák, ve kterém bydlím? Obávám se, že by asi nic z toho nebylo tím “důvodem k jásání”. Tak že jo – známe filmy, kde se to hemží vymoženostmi z dob budoucnosti – jenomže je… Číst vice »

Joel
Joel

Re: jhk-vlasta Dnesni technologie by člověka z Kristovy doby nadchly a my bychom se při predvadecce lidského umu mohli pretrhnout. Myslím si ale, ze pýcha by nás přešla jakmile by se začali divit, proč v tak úžasném světě, plném technických vymožeností, je tolik nešťastných lidí, neštěstí vůbec, žebráků, apod, když je ten nás svět tak úžasný. “To jste za celých 2000 let ještě nevyresili?” No křesťané by se takto asi neptali, ti by si jen uvědomili, ze bez Boha jsme opravdu jen ubozí a nuzní … nehledě na ty úžasně… Číst vice »

Petr Kalkant
Petr Kalkant

Cítím potřebu zdůraznit nutnost odlišného přístupu při podávání komentářů týkajících se samotné evoluce, tedy všude tam, kde hodnotíme fakta zprostředkovaná empirickými metodami a jejich interpretace a eschatologických výkladů, obzvláště pokud jsou pojaté individuálně. Přál bych si, aby např. Foton, který je vysoce vzdělaný a erudovaný v některých specializovaných vědách, nás obohacoval svým poznáním co možná nejčastěji, ale právě jen tam, kde mu to přísluší a aby se naopak zdržel svých komentářů v otázkách, vyžadujících křesťanské poznání především na filozofické a psychologické rovině, a nemyslím tím zrovna “moderní křesťanský psychologismus amerického… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Myslím, že ten obrázek Hawkinga je dosti výmluvný – je to obrázek, kde je člověk v “moci techniky a výdobytku lidského umu” – nadneseně řečeno. Podívejme se do jiné doby – do doby Krista. V těch dobách takovíto lidé takto postižení – vstávali z lidmi vytvořených křesel/nosítek – a z radosti z uzdravení vzdávali Bohu díky. Proč? Protože Kristus svým životem zjevil Boží moc. Není k tomu třeba myslím co dalšího dodávat – každý sám jistě ve své mysli si uvědomí, že lidský um – je před Bohem jako “plevy”… Číst vice »

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Re – Foton
Mohol byť zachránený, keby uveril v Ježiša Krista,

Plně s vaším komentářem souhlasím, ale nechal bych tu přece jen malinkou škvírku neuzavřenou – z Bible víme, že i v té nejposlednější chvíli je možné, že to člověku secvakne. A tam my lidé nevidíme, tam vidí jen Bůh. Proto i když s vámi plně souhlasím, tuto jednu věc bych tam nechal otevřenou…

Foton
Foton

Škoda. Je v pekle. Mohol byť zachránený, keby uveril v Ježiša Krista, ktorý za neho zomrel. Nech je to varovaním pre všetkých, ktorí si myslia, že môžu donekonečna klamať verejnosť báchorkami o samostvorení a nevyhnú sa tak smrti a peklu.

Joel
Joel

Re: p. Kábrt ad. Asi jsem se špatně vyjádřil, rozhodne s Vámi souhlasím, ze lidé nemají svět v moci, i když si to mnozí myslí. Jestlize byl satanovi svět předán, byť jen dočasně, je prozatímním vládcem. Toho si jsou dobře vědomy i ty skupiny, které se snaží ovládnout svět, a proto satanovi slouží a uctívají ho a za to mají svou odměnu. Docela se jim daří, řekl bych. A Darwinova teorie je jen jedním z nástrojů jak klamat lidstvo. P.S. Rovněž se domnívám, ze se jim podaří zcela ovládnout svět,… Číst vice »

admin
admin

Myslím, že NIKDO z lidí nemá chod světa v moci.

To je určitě pravda – vládcem tohoto světa je ZATÍM stále ještě Satan, tak to říká Bible. A proto všichni lidé, kteří nepřijali Boha, nemají jinou možnost, než nechat se ovládat Satanem. Ať už o tom vědí, nebo ne. Takže i když někdo může konspiračně mluvit o různých lidských strukturách a skupinách lidí, jako jsou např. zednáři atd., jsou přesto jen pouhými LOUTKAMI v rukou Satana.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Pavel Kábrt Myslím, že NIKDO z lidí nemá chod světa v moci. Jen můj názor, mohu se mýlit. – to si zatím také myslím, že to není vědomě propojené. Ale nemám osobně problém s tím, že to je propojené nevědomě. Vždyť i Pilát s Herodem se stali přáteli po tom, co si navzájem poslali Krista, aby se podivili nad tím, kdo to je. Můj příklad k porovnání – nemusí být vhodný. Vždyť i vládcové před 2. světovou se potkali, aby si promluvili před “bitvou”. Zatím to ale bylo… Číst vice »

Joel
Joel

Myslím si, ze Darwinovy teorie se proste politicky hodí, to je celé. Rozhodne nesmí dojít k tomu, ze by většina prohlédla. A zcela jistě k tomu nedojde pokud platí, ze satan ovládá “všechna království světa, která mu navíc BYLA PŘEDÁNA”. Darwinova teorie nenarusuje v podstatě distopický chod světa. Kdyby byl zájem se seriózně zabývat “alternativou” Boha” mohlo by dojít k Jeho všeobecnému poznání a pak: jak by se mohl udržovat stávající marasmus světa, který je výhodný je pro někoho, jak byste mohli okrádat bližního svého, žít na jeho úkor, hromadit… Číst vice »

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Hawkingův popel uloží ve Westminsteru. Fyzika pohřbí vedle Newtona a Darwina – hlásá titulek článku na zpravy.idnes.cz

To svědčí nejen o totálním úpadku a ztrátě soudnosti dnešní formální – křesťanské – společnosti. ake také o naprosté ztrátě duchovního rozeznání – a to tím, že Westminsterské opatství za Hawkinga bude sloužit mši.

Není vůbec proto divu, že tzv. “křesťané” odmítají biblickou víru a obracejí se k bájím – TEISTICKÉ EVOLUCI.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Joel. … tak uvidíme já jen opravdu hledám pravdu – to my všichni. Pan Kábrt říkal pravdu, když tu nastínil některé věci, které nás jakoby znejišťují ohledně některých skutečností. Kdo je Bůh? Cíťa, nebo necita? Bůh je Bůh – je takový jaký je – Mojžíš to věděl dobře, proto nám ponechal to označení “jsem který jsem” – stačí dle mého trochu zapřemýšlet co by bylo kdyby – kdyby Bůh neměl pocity. Nebo kdyby Bůh pokaždé ihned potrestal hřích tak, jak má být hřích trestán….. nebo kdyby Bůh přestal… Číst vice »

Joel
Joel

Re: p. Kábrt
… tak uvidíme 🙂 já jen opravdu hledám pravdu

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka – … že to myslíte jako nesouhlas… – pouze jako dílčí nesouhlas – nikoli jako celkový nesouhlas. A jak jsem psal – spíše jsem ze svého pohledu něco chtěl pouze zdůraznit – jednu oblast.

Joel
Joel

Re: p. Kábrt. Velmi děkuji za Vaše moudrá, posilující slova! Lidé od pradávna hledají jistotu, vzpomeňme když Pán Ježíš byl na světě: “dokud nevidíte zázraky, neuvěřite”, když nevěříte mně, věřte alespoň těm zázrakem, které dělám”. Ale jna druhou stranu: “i když udělal tolik zázraků, přece v Nej někteří neuverili.” Takže, co my vlastně od Boha chceme? Musíme nakonec uznat, ze On ví co vůči nám dělá 🙂 pricemz od nás není oddělen 100%, mne zbavil nezbavitelneho zdravotního problému. “Bez víry není možné zalíbit se Bohu. Kdo k němu přistupuje, musí… Číst vice »

Joel
Joel

Re: p. Kábrt To jste tak trochu do toho všeho hodil vidle, mám pocit. Biblické paradoxy a Jeho lítost třeba nad Saulem mne znervózňují, a kladu si otázku, jestli tedy Bůh ví všechno. Pokud lituje, ze udělal Saula králem, tak všechno neví. Myslel jsem, ze když vsechno ví, pak zna i všechny naše svobodná rozhodnutí. Hovoří se o tom, ze máme s Bohem navázat vztah, ale já také nevím, jestli jdu správným směrem. Já jsem “v tom” tak rok a půl ale co ti, kteří jdou 10-20 let? Pokud si… Číst vice »

Joel
Joel

V pohodě …

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Re – jhk – vlasta

🙂 Tak to jsme si jen nerozuměli – mě to přišlo, když jste psal

    “My lidé nevíme nic a dokonce můžeme mnohé oklamat svou vírou – a to přesně odpovídá tomu rčení jak píše pan Kábrt níže. Asi budeme opravdu překvapení.– nepokorně řeknu – ne”

… že to myslíte jako nesouhlas… 🙂

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Joel – Jiří Zelinka. Neříkám to v afektu. Joel – souhlasím s tím, že do nebe nepřijde nic o čem je řečeno ve Zjevení – skutečně se do nebe nic z toho nedostane – konec Zjevení možná i poslední kapitola. Napsal bych, ale nechci to hledat – kdo Bibli zná – ví, které verše to jsou. Jiří Zelinka – Ano neříká, vím. Pouze jsem to chtěl od sebe trochu upřesnit – svůj pohled. Nic více v tom není třeba hledat – jen to, že bych nerad v této… Číst vice »

Joel
Joel

My nemůžeme nikoho soudit, kdo půjde do nebe, to přináleží Bohu. Bůh nám vsak v Bibli také osvětluje, kdo se k Němu nedostane. Zcela jistě nemá zadní vrátka a shovívavost. Bude nekompromisní. Zejména když obětoval svého jediného syna.

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Re – jhk – vlasta ne, že nic nevíme, ale nemáme moc říkat, kdo bude či nebude v Božím království Ale takhle to přece tady nikdo neříká. Samozřejmě, že nikdo z nás nemá co mluvit do spasení druhého, o tom žádná. Byla tu řeč o tom, že my lidé máme různé dojmy nebo představy, které jsou často chybné, a proto se pořád něečemu divíme. Nejsme vševědoucí, to je jen Bůh sám. A ty verše „co přijmeš na zemi, bude přijato v nebi a co odmítneš na zemi, bude odmítnuto v… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

My lidé nevíme nic a dokonce můžeme mnohé oklamat svou vírou – a to přesně odpovídá tomu rčení jak píše pan Kábrt níže. Asi budeme opravdu překvapení.– – nepokorně řeknu – ne, že nic nevíme, ale nemáme moc říkat, kdo bude či nebude v Božím království. To není na nás. To je skutečně na Bohu. A nehodlám zde diskutovat o tom, co znamenají verše – “co přijmeš na zemi, bude přijato v nebi a co odmítneš na zemi, bude odmítnuto v nebi.” To ale co jistě můžeme vědět je to,… Číst vice »

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Jestliže je Bůh vševědoucí, zná i veškerá naše svobodná rozhodnutí, a tak proto může existovat Kniha Života již od počátku stvoření.

Ano, je to všechno právě v té Boží vševědoucnosti, takhle každému odpovídám na případnou otázku “předem vyvolení”. My lidé nevíme nic a dokonce můžeme mnohé oklamat svou vírou – a to přesně odpovídá tomu rčení jak píše pan Kábrt níže. Asi budeme opravdu překvapení.

Joel
Joel

“Budou se jí klanět všichni obyvatelé země, každý, jehož jméno není od stvoření světa zapsáno v Knize života zabitého Beránka.” Stephen Hawking tam zapsán nebyl, a proto se nemohl obrátit. Jestliže je Bůh vševědoucí, zná i veškerá naše svobodná rozhodnutí, a tak proto může existovat Kniha Života již od počátku stvoření. Jezis Kristus zemřel “za mnohé”, “nominálně” však za všechny – to aby se pak nemohl nikdo vymlouvat “Právě tak Syn člověka neprisel, aby se mu sloužilo, ale aby sloužil a dal svůj život jako výkupné za mnohé.” “Toto je… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Z toho až mrazí, ale je to holá a tvrdá pravda…

– ano, to je. Proto raději budu doufat, že Boží milosrdenství bude moci ještě zamíchat kartami mnohem více, než si myslím, že bych doufat měl.

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Jestliže si až do svých posledních okamžiků přál být bez Boha, pak bez něj bude!

Z toho až mrazí, ale je to holá a tvrdá pravda…

Václav Dostál

Dr. Faulkner, jeden z čelních kreacionistických kosmologů vyjadřuje lítost nad nesprávnou cestou, po níž se prof. S. Hawking vydal. Pevnost ve víře je dobrá věc, ale je zapotřebí svou víru hluboce zkoumat, zda přece jenom není špatná – vedoucí do tmy místo ke světlu. K takové analýze nám může vydatně pomáhat společenství s jinými lidmi. Jeví se, že Hawking nepochopil svou ženu, které to s ním “táhla” 30 let – přes jeho nemoc – a stále více jí “unikal.” Nepochopil ani velké prodloužení svého žití, ačkoliv mělo podle všech lékařských… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

My však pevně věříme, že věda, pokud ji správně chápeme, je v souladu s Bohem zjeveným v Bibli.

– o tom jsem přesvědčen i já.