skippy-human

Skippy překvapuje vědce

Pavel AkrmanFakta pro stvoření 1 Komentář

Poznámka redakce: Skippy (v anglickém originále Skippy the Bush Kangaroo) je australský televizní seriál, líčící dobrodružné příběhy ochočené klokanice Skippy a jejích lidských přátel, žijících ve fiktivním Waratažském národním parku na tichomořském pobřeží Nového Jižního Walesu.

Z creation focus přeložil Pavel Akrman – 04/2025 (úvodní foto: Mail Online).

Máte chuť si někdy povyskočit? Důvodem nemusí být to, na co myslíte. Vědci z australského odborného střediska Centre of Excellence for Kangaroo Genomics podporovaného vládou zmapovali genetický kód těchto vačnatců a byli překvapeni jejich úžasnou podobností s lidským genomem.

skippy-f

Skippy (zdroj: stock.xchng)

Ředitelka centra Jenny Graves k tomu řekla: „Existují velké úseky lidského genomu, které se shodují s genomem klokana.“ Podle údajů australského národního tisku je u klokana 20 000 genů (má jich zhruba stejný počet jako lidé) „z velké části stejných“ jako u lidí. Jinde Jenny Graves řekla, že „mnoho z nich je ve stejném pořadí“.

Nicméně uvedené zprávy neobsahovaly žádnou zmínku o procentuální podobnosti, takže to zní, jako by byla extrémně vysoká – možná až neuvěřitelně, pokud vezmeme v úvahu, že klokani by podle teorie neměli být našimi „blízkými příbuznými“, na rozdíl od šimpanzů.

Podíváme-li se však na ty obrovské vnější rozdíly mezi námi a klokany, pak musí být každému jasné, že zkrátka stejný gen je schopen vytvořit zcela odlišné proteiny. To však mělo být jasné už z toho, že i když lidé mají pouze 20 000–25 000 genů, přesto naše tělo dokáže vytvořit asi 100 000 různých proteinů.

humnan-banana

(zdroj: Express.co.uk)

Evolucionisté dlouho hlasitě vytrubovali, že opice a lidé sdílejí vysoké procento DNA. Proto jsou nemile překvapeni zjištěními, že „Skippy“ má genetickou výbavu podobnou té naší. Ale i za předpokladu, že šimpanzi a lidé mají vysoký stupeň sdílené DNA (postupně se stále snižuje, jak se zvyšují naše znalosti o genomu), i kdyby to bylo 90 %, byli by pak šimpanzi z 90 % lidmi, jak si to mnozí takto vykládají? Zde je dobré si připomenout, co řekl významný evolucionista/genetik Steve Jones na téma podobnosti DNA člověka a šimpanze: „Sdílíme také asi 50 % naší DNA s banány, ale to z nás přece nedělá poloviční banány, ať už od pasu nahoru nebo od pasu dolů.“

Tento objev, stejně jako mnoho předchozích, pro evolucionisty nepohodlných objevů, nepochybně skončí nějakým projevem vynalézavosti evolucionistů a vymyslí se vhodné vysvětlení – ať už předpovězené nebo ne – které bude v souladu s jejich materialistickým pohledem na svět. Mezitím mohou ti, kdo mají oči k vidění, sledovat mnohem neuvěřitelnější vynalézavost – tvůrčí genialitu Stvořitele při kódování toho obrovského množství tvorů s tak úžasnou kompatibilitou. (Viz také creation.com/homologous.)

  1. The Australian, www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,24671699-27703,00.html, 19. listopadu 2008.
  2. Reuters, www.reuters.com/article/scienceNews/idUSTRE4AH1P020081118, 18. listopadu 2008.
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lukáš Kuča

Vcelku mne bude zajímat, až technologie porovnávání genomů pokročí, což se bezpochyby stane, jaká bude při stejném způsobu vzorkování míra shody lidské DNA a různých obratlovců. Pobavilo by mě, pokud by se našla skutečná vyšší míra podobnosti u species deklarovaných jako nepříbuzné než u těch tzv. vyšších primátů. To by byl hezký “stvořitelský” vtípek. Evolucionismus by to asi nepoložilo, on je to takový ten druh teorie, co odvysvětlí cokoliv – a tedy vlastně nepredikuje nic. Ale o pár zubů by to tu bestii připravilo.