caladenia-versicolor

Se včelami … nebo bez včel …

Pavel AkrmanEvoluce organizmů Napsat komentář

Všechno podle plánu

Glen W. Wolfrom, PhD.

(Z Creationresearch.org, časopisu Creation Matters, Volume 24, N.2, Březen/Duben 2019 přeložil Pavel Akrman – 07/2022. Úvodní foto: Caladenia versicolor, zdroj Atlas of Living Australia.

Poznámka překladatele: Nadpis je slovní hříčkou. V angličtině se to píše „To bee, or not to bee …”, což zní úplně stejně jako hamletovské „To be, or not to be” (Být či nebýt). Věta „To bee, or not to bee …” má však jiný význam: „Se včelami, nebo bez včel”, jako narážka na velmi specifické podmínky opylování, které předem vylučují evoluční vznik takového druhu rostliny.

Orchidej Caladenia versicolor, u nás známá také jako Candy Spider (Sladký pavouk), je označená jako vzácný ohrožený druh, a je tudíž předmětem výzkumu zaměřeného na zachování tohoto druhu. V současné době se vyskytuje pouze v omezeném počtu na několika místech v australském státě Victoria.

Až donedávna se mělo za to, že tyto orchideje jsou bez nektaru a opylovače přitahují pouze svými „klamavými praktikami“; tedy tím, že jen vypadají a voní, jako by produkovaly nektar.

Nedávný výzkum však odhalil dva nové poznatky. Za prvé bylo zjištěno, že C. versicolor produkuje sekret, který podle analýzy metodou GC-MS ve skutečnosti obsahuje malé množství sacharózy (nektaru).

caladenia-versicolor-lily

Candy Spider lily.

Za druhé bylo zjištěno, že orchideje Candy Spider lily jsou téměř výlučně (cca 97,5 %) opylovány samci jediného druhu včel, Leioproctus platycephalus. K této specializaci dochází i přesto, že v oblastech, kde se tato orchidej Candy Spider liliová vyskytuje, je více než 20 druhů včel. Další výzkumníci budou pravděpodobně zkoumat i jiné liliové druhy, o kterých se v současnosti předpokládá, že ke svému opylování používají pouze klamavé praktiky.

Tuto zvláštní specializaci mezi květinou a jejím v podstatě jediným opylovačem je důležité vzít v úvahu při přípravě plánu na ochranu této orchideje – a je tedy potřeba chránit také včely. Musíme však žasnout nad tím nejdůležitějším, a to se týká samotného původu tohoto druhu: totiž, že taková specializace může vyplývat jen z designu, nikoli z nějaké evoluční náhody.

Odkazy

  1. (2018, Dec. 30). Candy spider-orchid research. GardenDrum. Retrieved March 20, 2019 from //gardendrum.com/2018/12/30/candy-spider-orchid-research/
  2. Commonwealth of Australia. n.d. Caladenia versicolor — Candy Spider-orchid in Species Profile and Threats Database, Dept. of the Environment and Energy. Retrieved March 20, 2019 from www.environment.gov.au/cgibin/sprat/public/publicspecies.pl?taxon_id=24392
  3. Reiter, N., B. Bohman, M. Batley, and R.D. Phillips. 2019. Pollination of an endangered Caladenia species (Orchidaceae) by nectar-foraging behaviour of a widespread species of colletid bee. Bot. J. Linn. Soc. 189(1):83–98.
  4. 2018. Caladenia versicolor. Retrieved March 20, 2019 from //en.wikipedia.org/wiki/Caladenia_versicolor
  5. Wilke, C. (2019, Jan. 18). Image of the day: Sweet lure. The Scientist. Retrieved March 20, 2019 from www.the-scientist.com/image-of-the-day/image-of-the-day–sweet-lure-65332

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments