Erodium-cicutarium

Samozavrtávací semena

Pavel AkrmanÚvahy o kreacionismu, stvoření ad. Napsat komentář

Zralý plod katapultuje svá semena do úrodné půdy, mrtvá tkáň nabitá energií se dynamicky pohybuje a semeno se „zaseje“ samo.

Pavel Akrman

Zdroj videa – The John 10:10 Project (6 min.). Překlad a české znění Pavel Akrman – 03/2023.

erodium-cicutarium-seed

Semena Erodium cicutarium

Přírodní mechanismus rozptylování semen u běžného plevele zvaného Erodium cicutarium přitahuje pozornost vědců již velmi dlouho. Český název pro tuto rostlinu je Pumpava obecná, ale běžně se jí říká čapí zobák.

Nyní se konstruktéři robotů z univerzity Carnegie Mellon mohou konečně pochlubit svým „vynálezem“, který využívá podobnou techniku. Nicméně je docela úsměvné číst tiskové zprávy o této „kouzelné magii“, která se jim podařila1 – zní to ale tak trochu jako: „Nasadili jsme v naší high-tech laboratoři ty nejlepší mozky a použili jsme ty nejnovější materiály, abychom dosáhli této průlomové technologie, která vlastně jen kopíruje činnost běžného malého plevele!“

Vedoucí týmu Ing. Lining Yao představuje zařízení, které dostalo název „E-seed“ a nápadně se podobá semínku čapího zobáku. Koncept může vypadat jednoduše, ale vložené video v článku ukazuje, že inženýři na projektu tvrdě a dlouho pracovali. Museli velmi pečlivě vybrat správný materiál, ošetřit jej pro jeho funkci a vyzkoušet v terénu.

Jistě, sám o sobě by to byl vynález vskutku přelomový – pokud by byl originální. Jde však jen o kopii, a to ještě jen částečnou: čapí zobák je mnohem komplexnější. Je tu např. načasovaný samospouštěcí mechanismus vymrštění semen Erodia – produkt společnosti Carnegie Mellon musí být přepravován dronem – a jsou i další věci. Především tu ale chybí toto: E-seed se musí vyrábět ve speciální dílně, zatímco semena Erodia jsou produktem automatické „samovýroby“ komplexního procesu sebe-reprodukce.

Časopis Nature,2 který také psal o „umělém zařízení, zavrtávajícím se do země jako semínko“, ovšem nemohl odolat a do textu k videu musel přece jen zatáhnout Darwina:

„Rostliny si vyvinuly nejrůznější triky, aby pomohly svým semenům šířit se a prospívat. U některých rostlin to tedy znamená semena, zahrabávající se do půdy ve snaze předejít sezobnutí nebo vysušení na slunci. Nyní tým výzkumníků přebírá přírodní návrhy a konstruuje nové řešení pro výsadbu plodin, hnojení půdy nebo opětovnou výsadbu lesů.“

Rostlinám samotným se tu připisuje schopnost „vyvíjet nejrůznější triky“ a dovednost myslet preventivně „ve snaze předejít sezobnutí nebo vysušení na slunci.“ Ano, máte pravdu, je to pouze pošetilé fantazírování bez jakékoli opory v důkazech.

Nicméně při vědomí toho, co se autorovi textu a mnohým dalším vtloukalo do hlavy od samého dětství, se nemůžeme divit, že autorka týmu Ing. Lining Yao na závěr poznamenala: „Toto je chování, které bylo zdokonalováno celými generacemi evoluce“…

Připomeňme si Richarda Dawkinse, ateistu tělem i duší, který ve skutečnosti připouští, že „zkratka k pochopení“ živých věcí se získá tím, že předpokládáme jejich plánované navržení – i když důrazně odmítá, že by do toho byla zapojena jakákoliv navrhovatelská inteligence; a rozhodně ne Bůh Bible.

Odmítneme-li tedy přijmout koncept inteligentního záměru v přírodě, musíme dojít k závěru, že naše existence je pouze výsledkem bezpočtu náhodných událostí a je zcela nesmyslná. Musíme věřit, že: nic není pro své fungování naplánováno – a to, že něco funguje, je pouhou snůškou miliard náhod.

Bible nám však díky Bohu představuje k pochopení mnohem schůdnější scénář, a vy se nyní můžete podívat na jeden takový příklad mistrovského díla našeho Stvořitele: Zralý plod katapultuje svá semena do úrodné půdy, mrtvá tkáň je nabita energií, aby se dynamicky pohybovala vlastní silou, a semeno se zaseje samo.

Video (6 min.), překlad a české znění Pavel Akrman.

Erodium-cicutarium

Odkazy

  1. Carnegie Mellon University: Engineered Magic: Wooden Seed Carriers Mimic the Behavior of Self-Burying Seeds. February 15, 2023.
  2. Nature Video: This device corkscrews itself into the ground like a seed. 15 February 2023.

Přepis videa:

Chcete vidět něco, co vám takříkajíc „vytáhne oči z důlků“? Dobře se dívejte.

Tyto pozoruhodné mechanismy, viditelné jen při zvětšení, jsou navrženy a zkonstruovány tak, aby pomáhaly zajistit život na Zemi.

Jsou to biologické zázraky – ačkoli běžné, přesto mimořádné. I bez svalové tkáně jsou překvapivě dynamické, a jejich pohyblivost fascinovala vědce od Jižní Karolíny až po Jižní Koreu.

Tento příběh začíná malými květy levandule – rostliny s vědeckým názvem Erodium cicutarium (česky Pumpava obecná), ale běžně se jí říká čapí zobák.

Týden po odkvětu opadnou okvětní lístky a odhalí tyto zeleně pruhované plody. V ochranném obalu každého z nich se rychle vyvine pět semen.

Každé semeno je připojeno ke štíhlému dříku a v trsu po pěti kusech tvoří tyto úzké špičaté osiny, dlouhé 3 až 7 cm, které se podobají – ano, uhodli jste, čapímu zobáku.

Později se bobule otevřou a odhalí svůj obsah: pět nádherných balíčků života, kompletních, zapečetěných a připravených k dodání.

Čapí zobák má nyní před sebou nejvýbušnější fázi svého životního cyklu.

Jak semena dozrávají, jejich osiny uschnou a tím se stáčejí v pružném procesu až k bodu prudkého odlomení.

Silný točivý moment vytvářený kroucením osiny vystřelí zralá semena daleko od mateřské rostliny.

A teď to začne být opravdu zajímavé: jakmile je semeno už na zemi, osina reaguje na vlhkost a rychle mění tvar. Její buňky jsou hygroskopické, takže i když jsou mrtvé, stále reagují na změny počasí.

V suchém odpoledni se buňky smršťují a osina se pevně stočí, ale když vlhkost stoupá, vlhký vzduch spouští opačnou reakci a osina se rozvíjí.

Tyto střídavé cykly smrštění a uvolnění vyvolávají motorickou akci, která způsobuje pomalý pohyb osiny, a jemné chloupky usnadňují pohyb semene až k jeho konečnému cíli.

Jakmile semenná hlava najde malý otvor nebo trhlinku, vnikne tam a kroucením se zavrtá jako miniaturní buldozer.

Tak a teď se na chvíli zastavíme a ukážeme si, proč ta semena se vším všudy jsou vskutku absolutní mistrovské dílo.

Podívejte se na jeho tvar, elegantně zúžený a ideální k pronikání na své cestě do úzkých prostor, a zobánek na špici ukotvuje semeno, zatímco se zavrtává do půdy.

Ty řady mikroskopických chloupků jsou zarovnány tak, aby pomáhaly pohybu vpřed i v nerovném terénu, zatímco velké dutiny v horní části nažky zadržují vlhkost, která pomůže klíčení již zavrtaného semene.

Toto je kompletní balíček se všemi funkčními, vzájemně spolupracujícími moduly, takže semeno se může doslova zasadit samo.

Ale vidíme tu ještě víc než jen tento fascinující biologický systém – posuďte sami:

Náš svět je plný skvělých technologicky vysoce výkonných zařízení, a nikdo by je pochopitelně nepřipisoval náhodě nebo jakémukoliv náhodnému procesu.

Naopak všeobecně tyto stroje považujeme za produkty účelného designu a sofistikovaného inženýrství. Proč tedy nelze použít stejnou logiku i v přírodě?

Pokud objektivně zkoumáme tento mechanismus s řadou integrovaných komponent, kdy konečným výsledkem není nic menšího než generace dalšího života, pak pro to existuje pouze jediné reálné vysvětlení:

Prozíravost a důvtip mysli, která existuje mimo tento přírodní svět, a která stvořila vše, co je v něm.

„Zazelenej se země zelení: bylinami, které se rozmnožují semeny. A Bůh viděl, že to je dobré.“ Genesis 1:11, 12

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments