early-air

Raná atmosféra Země – stejná jako ta dnešní

Pavel AkrmanStáří Země a vesmíru Napsat komentář

Fokus časopisu Creation 43(4):7–11
Říjen 2021

Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 10/2022. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Nedávno vědci analyzovali drobné bublinky plynu v diamantech, které mají být údajně staré nejméně 2,7 miliardy let. Došli k závěru, že na počátku historie Země bylo založeno i chemické složení její atmosféry.

Diamanty zahřáli na 2000 0 C a přeměnili je na grafit. Poté analyzovali vypuzené těkavé sloučeniny (jako je helium, neon a argon). Ty byly absorbovány z atmosféry během formování diamantů. Diamanty mají extrémně těsnou strukturu krystalické mřížky, což z nich dělá ideální „časové kapsle“.

„Podle složení těkavých látek naměřených v diamantech se to jeví tak, že raná atmosféra Země byla stejná jako ta dnešní.”

Sekulární výzkumníci předpokládali, že zemská atmosféra zpočátku neobsahuje žádný kyslík. Podle jejich úvah trvalo miliardy let, než atmosféra mohla podporovat život. Nicméně podle složení těkavých látek naměřených v diamantech se to jeví tak, že raná atmosféra Země byla stejná jako ta dnešní. Jinými slovy to znamená, že atmosféra podporující život byla přítomna vzápětí po zformování Země – a od té doby zůstala v podstatě stejná.

Vedoucí výzkumný pracovník Dr. Michael Broadley z Lorrainské univerzity prezentoval tyto výsledky na nedávné Goldschmidtově geochemické konferenci, kde řekl: „Toto byl překvapující výsledek.“

Nicméně pro ty, kdo věří zprávě o stvoření v biblické knize Genesis – tedy že Země byla stvořena, aby byla obývána (Izajáš 45:18), to není žádným překvapením. Bůh stvořil svět přibližně před 6 000 lety, za šest obvyklých dní podle rotace Země. Rostliny stvořil třetího dne. Je jasné, že aby tvorové mohli dýchat, musela být do té doby zavedena také atmosféra, a to se složením podobným té dnešní.

Odkazy

  1. Massey, N., Diamonds are the jewel of life–and really are forever: study; perthnow.com.au, 6 Jul 2021.

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments