Colin Fernandez
(vědecký dopisovatel Daily Mail)
Podle www.dailymail.co.uk zpracoval Pavel Kábrt – 06/2016. Vyšlo na stránkách Daily Mail.
Ptačí mozek? Papoušci jsou stejně tak inteligentní jako opice. Ptačí mozky, i když malinké, mají více mozkových buněk než mozky opic.
Celá léta byli ptáci (a někteří lidé) posmíváni, že mají „ptačí mozek“. Teď ale vědci zjistili, že ptáci jsou nejenom tak chytří jako opice, ale že dokonce jejich mozky mají víc buněk než ty opičí, navzdory své malé velikosti.
Vrány a papoušci prokazují mnohé podivuhodné dovednosti, jako je používání nástrojů, sebe rozpoznání v zrcadle a v případě papoušků schopnost naučit se používat lidská slova.
Po mnoho let vědce zaměstnávalo tajemství, jak mohou ptáci s tak malými mozky provádět tyto intelektuální dovednosti.
Nyní ale vědci objevili, že ptáci mají ve svých malých hlavách napěchováno mnohem více mozkových buněk než lidoopi, opice nebo dokonce savci, jejichž mozky váží mnohokrát více.
Vědci z Univerzity Karlovy v Praze měřili množství mozkových buněk u 32 různých ptačích druhů, včetně vran, papoušků, emuů a sov. A zjistili, že průměrný ptačí mozek má dvakrát tolik buněk na jeden gram než má mozek průměrného savce.
Použili zařízení s názvem izotropní frakcionátor, které je schopno počítat neurony. Pomocí tohoto přístroje spočítali mozkové buňky u různých ptáků – a zjistili, že ptáci jsou v mozkové kapacitě absolutní přeborníci.
Třeba takový maličký králíček obecný (pták), který sice váží devítinu váhy myši, má 2,3 krát více mozkových buněk. Ale těžkou váhou mezi ptačími mysliteli jsou vrány a papoušci.
Například takový mozek havrana váží 10,2 gramů, ale má 1,2 miliardy mozkových buněk. Pro srovnání, mozek kapucínské opice váží asi 4x tolik, 39,18 gramů, má ale jen 1,1 miliardy neuronů.
Celý článek v angličtině je zde.
Poznámka PK: připomeňme, že podle evoluční mytologie se savci vyvinuli desítky miliónů let po vzniku ptáků a tím pádem i dinosaurů (viz také článek Moderní ptáci létali dinosaurům nad hlavou). Toto však neplatí o ptačím mozku, jak nám sdělil článek: vývoj mozku ptáků totiž předběhl mozek savců. Připomeňme také oko trilobita nebo medúzy čtyřhranky.