dawkins-weasel

Program „Dawkinsova lasička”

pavelkabrtMatematické pravděpodobnosti Napsat komentář

Simulační program Dawkins Weasel pro počítačové „zkoumání” pravděpodobnosti evoluce

Vložil Pavel Kábrt
(28.08. 2009, aktualizace listopad 2019, Pavel Akrman)

Jde o program (v angličtině) pro generování určité, předem dané posloupnosti písmen. Tento program je známý jako Dawkinsova lasička a má simulovat možnosti mutací a jejich potřebný počet pro vygenerování nějaké smysluplné sekvence nukleotidů.

Více viz články (v angličtině):

Zde si můžete stáhnout soubor ZIP, po odzipování klikněte ve složce weasel na soubor weasel.html a v internetovém prohlížeči se vám otevře samotný program. V ostatních souborech ve složce naleznete návod a další informace.

Jednotlivé parametry je možno měnit a sledovat pravděpodobnost nahodilého vygenerování požadované sekvence. Původní cílovou větu (“Methinks it is like a weasel”, která je ze Shakespeara ve staré angličtině a znamená „Mně se to jeví jako lasička”) můžete změnit na českou, ale nepoužívejte diakritiku.

Program se spustí horní šipkou (nebo v menu “Go”, nebo pomocí F2), má mnoho různých nastavení a v Helpu (Tutorial) jsou další informace – anglicky.

Můžete si vygenerovat nějaký protein (DNA model), zadat četnost mutací, generační délku, pochopit Dawkinsonovy programátorské evoluční podvody a zakusit mnoho dalších evolučních radovánek s ohromnými “tvůrčími schopnostmi” náhody!

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments