Proč psí tlapky na ledu nezmrznou

pavelkabrt Fakta pro stvoření Napsat komentář

Speciální psí evoluce, zkameněliny se nezachovaly

(Z časopisu Creation, Vol. 34, No. 4, 2012, přeložil M. T. – 10/2012, autor článku neuveden, informace dle: How dogs can walk on ice without freezing their paws, Physorg.com, 13 January 2012. Functional anatomy of the footpad vasculature of dogs: scaning electron microscopy of vascular corrosion casts, Veterinary Dermatology 22(6):475-481, 2011.)

Speciální psí evoluce, zkameněliny se nezachovaly-commentary by PKPsi mohou běhat dlouho po sněhu i ledu, aniž jim omrznou tlapky, ale proč? Badatelé nedávno prostudovali tlapky čtyř dospělých psů a zjistili, že na tepny zásobující je krví navazuje těsně propojená síť četných žilních kapilár. Tento systém funguje jako protiproudový výměník tepla. Teplou krev přivádějí do tlapek tepny a její teplo je předáváno žilám těsně s nimi propojenými, které udržují krev teplou i při návratu do těla.

Podobný design nalézáme u mnoha různých druhů organizmů jako třeba u rybích žáber, velrybích jazyků i veverčích ocasů. Takovéto designové vzory jsou označovány jako konvergentní – velmi podobné designy nalézané ve zcela nepříbuzných kontextech. Evolucionisté musejí tvrdit, že se tento systém vyvinul u různých tvorů nezávisle. To je však mimořádně slabé vysvětlení. Mnohem větší smysl dává vysvětlení, že vše svědčí o jediném plánovači života, který vybavil živé organizmy jednotnými strukturami, které vylučují materialistická vysvětlení.

Poznámka: Podobný vaskulární systém má též vlk šedý, který má ještě navíc speciální dvojitou kožešinu – Pozn. Pavel Kábrt.

Vlk šedýVlk šedý

Příloha Velikost
00552-4.10.2012-proc_psi_tlapky_na_ledu_nezmrznou-1-creation.doc 122 KB
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments