dogspaw

Proč psí tlapky na ledu nezmrznou

pavelkabrtFakta pro stvoření Napsat komentář

Z časopisu Creation, Vol. 34, No. 4, 2012 – Focus, přeložil M. T. – 10/2012. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Speciální psí evoluce, zkameněliny se nezachovaly-commentary by PKPsi mohou běhat dlouho po sněhu i ledu, aniž jim omrznou tlapky, ale proč? Badatelé před časem prostudovali tlapky čtyř dospělých psů a zjistili, že na tepny zásobující je krví navazuje těsně propojená síť četných žilních kapilár. Tento systém funguje jako tzv. protiproudový výměník tepla. Teplou krev přivádějí do tlapek tepny a její teplo je předáváno žilám těsně s nimi propojenými, které udržují krev teplou i při návratu do těla.

Podobný design nalézáme u mnoha různých druhů organizmů jako třeba u rybích žáber, velrybích jazyků i veverčích ocasů. Takováto konstrukční řešení jsou označována jako konvergentní – velmi podobný design nalézané ve zcela nepříbuzných kontextech. Evolucionisté musejí tvrdit, že se tento systém vyvinul u různých tvorů nezávisle. To je však mimořádně chabé vysvětlení. Mnohem větší smysl dává vysvětlení, že vše svědčí o jediném Plánovači života, který vybavil živé organizmy jednotnými strukturami, které vylučují materialistická vysvětlení.

Poznámka: Podobný vaskulární systém má též vlk šedý, který má ještě navíc speciální dvojitou kožešinu. (Pavel Kábrt)

Vlk šedý

Odkazy

  1. How dogs can walk on ice without freezing their paws, Physorg.com, 13 January 2012.
  2. Functional anatomy of the footpad vasculature of dogs: scaning electron microscopy of vascular corrosion casts, Veterinary Dermatology 22(6):475-481, 2011.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments