Pravděpodobnostní kalkul „weasel“ – lasička

pavelkabrt Matematické pravděpodobnosti Napsat komentář

Vložil Pavel Kábrt
(28.08. 2009)

V příloze zde níže najdete program pro generování určité, předem dané posloupnosti písmen. Tento program má simulovat možnosti mutací a jejich potřebný počet pro vygenerování nějaké smysluplné sekvence nukleotidů.

Stáhněte si přílohu na disk, odzipujte a spusťte SETUP.EXE (fungovat už asi nebude na novějších operačních systémech od Win XP výše).

Jednotlivé parametry je možno měnit a sledovat pravděpodobnost nahodilého vygenerování požadované sekvence. Původní cílovou větu /“Methinks it is like a weasel“, která je ze Shakespeara ve staré angličtině a znamená „Mně se to jeví jako lasička“/ můžete změnit na českou, ale nepoužívejte diakritiku.

Program se spustí horní šipkou (nebo v menu „Go“, nebo pomocí F2), má mnoho různých nastavení a v Helpu (Tutorial) jsou další informace – anglicky.

Můžete si vygenerovat nějaký protein (DNA model), zadat četnost mutací, generační délku, pochopit Dawkinsonovy programátorské evoluční podvody a zakusit mnoho dalších evolučních radovánek s ohromnými „tvůrčími schopnostmi“ náhody!

Příloha Velikost
weasel.zip 895.2 KB
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments