Z Apologetcs Press přeložil Pavel Kábrt– 10/2013, na nový web vloženo 04/2017.
Myslím, že jsem nikdy nedokoukal ani jednu episodu z populárního seriálu pro děti Houba Bob a jeho hranaté spodky. Vynalézavý kreslený film asi okouzlil tisíce dětí po celém světě, já ale nejevím moc velký zájem o hyperaktivní mluvící mořskou houbu, která vypadá spíš jako kuchyňská houba na nádobí ve spodkách. Myslím si, že většina dospělých na tom bude podobně.
Nicméně houby nosící spodky nemusí být pro některé evolucionisty až tak vzdáleně bizarní, protože vědci zjistili, že „mořské houby mají téměř 70 % genů společných s lidmi“ („Scientists Find…,“ 2010, zvýraznění dodáno). Po více jak pětiletém výzkumu mezinárodní tým vědců objevil, že „genom hub sahá hluboko do minulosti“ – mají více jak „18 000 jednotlivých genů“ – až takové množství, opravdu. (Mann, 2010, 466:673). To je pro vědce šok, když bez orgánů, svalů či nervů mají 70 % podobnost s lidskými geny. John Stevely z University of Florida to 70 % okomentoval takto: „Byl jsem velmi překvapen. Původně jsem myslel, že pokud se nějaká spojitost najde, bude to tak jedno či dvě procenta … tedy nepatrná stopa. Ale 70 procent je velice ohromující“ (jak je citováno v „Study: Sea Sponges…,“ 2010, zvýraznění dodáno). To je fakt ohromující.
I když evolucionisté i nadále propagují svoji teorii, založenou největším dílem na homologii, ve skutečnosti kosterní ani genetické podobnosti neprokazují společný původ. Červ hlístice, háďátko obecné (Caenorhabditis elegans), je lidem až natolik geneticky podobný („z 5 000 nejlépe známých lidských genů má červ 75 procent analogů“), že vědci před několika lety nahrazovali geny hlístice lidskými, a tyto lidské geny v červech „dobře fungovaly“ („A Tiny Worm…“). Je tedy jasné, že tyto genetické podobnosti s červy a houbami svědčí o nebezpečí a pošetilosti těch, kteří z toho vyvozují, že vyšší stupeň genetické podobnosti se šimpanzy musí dokazovat, že jsme se vyvinuli z organizmů podobných opicím. Ve skutečnosti jsme se nevyvinuli z opic o nic víc, jako jsme se vyvinuli z hlístic či SpongeBobů.
Tento druh genetických podobností, které vědci stále víc odhalují, je ve slutečnosti problémem pro evolucionisty, ne pro kreacionisty. Evolucionisté se musejí popasovat třeba s tím, jak je to možné, že mořské houby, údajně vyvinuté před 635 milióny let, jsou tak geneticky složité už velmi záhy v čase. Pocházejí snad „z ještě pokročilejšího předchůdce, než se původně předpokládalo“? (Mann, 466:673) Podle evolučního paleobiologa Douglase Erwina „Toto jde evidentně proti všemu, co jsme si mysleli o evoluci raných mnohobuněčných organismů“ (jak je citováno z Mann, 466:673).
Kreacionisté už dlouho uznávají podobnosti mezi zvířaty a lidmi. Podobnosti mezi živými organizmy totiž perfektně zapadají do stvořitelského modelu. Tyto společné rysy musejí být očekávány mezi tvory, kteří mají stejného Stvořitele. Navíc genetická podobnost lidí a různých forem života na Zemi svědčí o Stvořitelově laskavosti a vrcholné moudrosti. Než aby tvořil všechno s velmi rozdílnými genetickými kódy, učinil mnoho životních forem včetně lidského života s úžasnými podobnostmi. Jaký užitek to může mít pro lidi? Za předpokladu, že lidský život je neodmyslitelně mnohem cennější než jiné formy života (srovnej Genesis 1:26-28; 9:1-6), Bůh stvořil svět tak, že člověk může geneticky podobné, avšak nikoli lidské formy života studovat, usmrcovat a experimentovat s nimi, aby se tak dozvěděl víc o lidském těle – a to vše, aniž by bral životy nositelů Božího obrazu.
Ano, Stvořitel je tak úžasný, že učinil dokonce i mořské houby tak, že sdílejí skoro 70 procent lidských genů, takže když člověk studuje houbu, může se učit něco sám o sobě. Jak poznamenal Stevely: „Ten fakt, že máme z genetického hlediska velmi mnoho společného s houbou, může usnadnit získání něčeho vhodného pro lidské bytosti“ (jak je citováno v „Study: Sea Sponges…“).
Jsem vděčen vědcům, kteří studují mořské houby v naději, že učiní lidský život lepším. Ale ještě více vděku mám k Bohu; především to byl On, kdo mořskou houbu stvořil.
Odkazy
- Mann, Adam (2010), “Sponge Genome Goes Deep,” Nature, 466:673, August 5, http://www.nature.com/news/2010/100804/full/466673a.html.
- “Scientists Find Sea Sponges Share Human Genes” (2010), http://www.breitbart.com/article.php?id=CNG.164cb673ff6be58ac04d2d437af7e912.4d1&show_article=1.
- “Study: Sea Sponges Contain 70 Percent of Human Genes” (2010), http://www.wtsp.com/news/health/story.aspx?storyid=140620&catid=12.
- “A Tiny Worm Challenges Evolution” (no date), http://www.cs.unc.edu/~plaisted/ce/worm.html.