dna-repair

Opravné mechanismy DNA „křičí“ o stvoření

Pavel AkrmanGenetika-teorie informace 7 Komentářů

Don Batten

Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 05/2022. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

V roce 2015 získali Tomas Lindahl, Paul Modrich a Aziz Sancar Nobelovu cenu v oboru chemie za objev opravných mechanismů DNA.1 Jak ve svém článku informovala společnost BBC: „Ještě v 70. letech minulého století si vědci mysleli, že DNA je stabilní molekula, ale prof. Lindahl prokázal, že se rozpadá překvapivě rychle.“ To vedlo jej, a později i ostatní k hledání opravných mechanismů, a vědci jich několik skutečně našli (proto jsou tři držitelé této ceny).

Článek hovoří o opravných mechanismech jako o „nezbytných procesech“. Bez opravných mechanismů se DNA rozpadá vskutku „překvapivě rychle“. Jakmile organismus zemře, opravné mechanismy přestanou fungovat a DNA se rozpadá. To znamená, že ve fosiliích, které mají být údajně staré miliony let, by se žádná neporušená DNA neměla nalézt; jenže v mnoha případech se tam vyskytuje, a to platí i v případě dinosauřích ve fosilií.2

„DNA nemohla nikdy vzniknout přírodními procesy.“

Každému by tedy mělo být zřejmé, že DNA nemohla nikdy vzniknout přírodními procesy (tj. pouze působením chemie a fyziky), ale i kdybychom na chvíli připustili, že k tomu mohlo dojít, DNA bez opravných mechanismů, které pečují o její uchování, by byla k ničemu. Bez opravných mechanismů by se DNA rozpadla dříve, než by se mohla spojit (pokud by to vůbec bylo možné v nepřítomnosti buněčného aparátu, který ji může dát dohromady, a který je sám kódován v DNA). Navíc je tu také kódovaný systém ukládání informací DNA, jehož vznik nelze vysvětlit žádným přírodním způsobem, stejně jako vysoce uspořádané sekvence informací v DNA, které specifikují přesnou tvorbu proteinových složek života.

Opravné mechanismy zahrnují neuvěřitelně složité nanostroje3, které už samy o sobě popírají jakoukoli představu o naturalistickém původu. Čím více toho v oblasti biologické vědy víme, tím více je nám jasné, že život vznikl působením nepředstavitelně inteligentního Tvůrce.4

Odkazy a poznámky

  1. Rincon, P., Chemistry Nobel: Lindahl, Modrich and Sancar win for DNA repair, bbc.com, 7 October 2015.
  2. Sarfati, J., DNA and bone cells found in dinosaur bone, J. Creation 27(1):10–12, 2013; creation.com/dino-dna.
  3. These molecular machines are incredibly small, hence the term nano-machine.
  4. Batten, D., Origin of life; creation.com/origin-of-life, 26 November 2013.

 

 

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

RE: – Pavel Akrman – „“Tak tomu říkám trefa do černého https://s.w.org/images/core/emoji/14.0.0/svg/1f642.svg – je to přesně tato otázka: „Proč by evoluce „potřebovala“ něco opravovat?“ (Když neví a nemůže vědět, co je dobré a co špatné).

— Ona je to otázka, která by v tomto světě evolucionismu být vlastně vůbec neměla. Ono ostatně by ve světě „evoluce“ nemělo existovat nic „přemýšlivého“ – „něco“ – co by vznášelo jakékoli otázky. Kdo si toto uvědomí, bude to mít při pohledu na to, o co se vlastně evoluce a kreace „pře“ – podle mě mnohem jednodušší.

jhk - vlasta

Mutace totiž může z pohledu „evoluce“ v podstatě za všechno. Tzn. mutace není ani dobrá, ani špatná. Přesto všechno takto svět nevidíme – jako ani dobrý, ani špatný. A v tom je podle mě ten velký zádrhel. Pokud vidíme na světě „dobré a zlé“ – pak má tento svět nutně nějaký důvod, kterým by tento svět šlo takto posuzovat. Zřejmě nějaký takový důvod tedy existovat musí – jinak by svět pro posuzování že něco „Je“ či „Není“ správné/dobré – žádné takové důvody – neměl. A s tím asi bude nesouhlasit… Číst vice »

jhk - vlasta

Opravné mechanismy zahrnují neuvěřitelně složité nanostroje3, které už samy o sobě popírají jakoukoli představu o naturalistickém původu. Čím více toho v oblasti biologické vědy víme, tím více je nám jasné, že život vznikl působením nepředstavitelně inteligentního Tvůrce.4 — jedná se o komplexní(proces zahrnující veškeré aspekty života) pohled na evoluci. Proč evoluce „potřebovala“ něco opravovat? To je velmi důležitá otázka. Odpověď můžeme ignorovat, posouvat do pozadí, anebo na ní je potřeba odpovědět. Odpověď typu – prostě to tak bylo a opravné mechanizmy se „nějak“ časem vytvořily – jsou nedostatečné. Pro všechno musel být… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Václav Dostál – „“Pod pojmem „opravný mechanismus“ DNA bychom měli rozumět „opravný algoritmus“:““ — No tak ono to je už známé – a výojářské firmy toho už dnes dost využívají – jak tomu říkají ? – teď si nedokáži vzpomenout – no prostě pokud vymyslí nějakou softwarovou platformu – ať už je to program ve formě „prostředí“ – či jakoukoli „utilitu“ – nárokují si na to právo že to smí a může pak používat pouze „někdo“. Ale tak to bylo od jistých dob vždy – když někdo něco vymyslel… Číst vice »

Jiří Zelinka

Re: Václav Dostál a jeho algoritmus Nechce se mi věřit, že jste s tímto vaším „nápadem“ přišel až tady, na kreacionismu – předpokládám, že jste svou verzi „opravný algoritmus“ nabídl již dávno všem světovým univerzitám, přírodovědným ústavům a medicínským institutům – protože všechny tyto instituce termín „DNA repair mechanisms“ (opravné mechanismy) naprosto běžně používají na celém světě, a to již desítky let.  Pokud jste jim ho nabídl, pak se asi nejspíš neujal – např. Google vyhledá pod pojmem „DNA repair mechanisms“ přibližně 96 milionů záznamů (!!!), zatímco pod pojmem „DNA… Číst vice »

Václav Dostál

Pod pojmem „opravný mechanismus“ DNA bychom měli rozumět „opravný algoritmus“: Podle wiki mechanismus je: a) pohyblivé zařízení nebo část stroje; b) sled kroků zprostředkující silové působení, c) skutečnost chápanou jako stroj. Algoritmus (podle wiki) je přesný návod či postup, kterým lze vyřešit daný typ úlohy. Pod pojmem „algoritmus“ se míní soubor pokynů či příkazů nebo instrukcí, seřazených jedinečným způsobem. Nejde tedy o silové působení nebo o mechaniku (myšlenou jako část fyziky), ale o výsledek inteligentního myšlení. Jednotlivé instrukce (či příkazy) musejí být samy o sobě správné a správně seřazené. Opravný… Číst vice »