kviz-noemova-archa

Genesis Pro: Noemova Archa (kvíz)

Jakob Haver Celosvětová Potopa 6 Komentářů

Jak dobře znáte okolnosti týkající se Potopy?

Jakob Haver

Úvodní foto: Replika Noemovy Archy v Kentucky – Encounter, Williamstown. (foto Luke Sharrett pro Washington Post.)

Ti, kteří jsou obeznámeni s Biblí vědí, že celosvětová Potopa je jednou z klíčových událostí celkového Božího plánu ve stvoření. Tento chronologický Boží obraz zásadních událostí je v angličtině často nazýván jako „Historie 7 C“ (viz obrázek níže). Je dobrou pomocí k zapamatování si důležitých událostí, které ovlivnily nebo teprve ovlivní celý vesmír. Jde o tato anglická slova:

Creation, Corruption, Catastrophe, Confusion, Christ, Cross, Consummation (stvoření, pád, katastrofa, chaos, Kristus, kříž, dovršení).

Bůh stvořil dokonalý svět za šest běžných dní (Genesis 1–2), ale Adam neuposlechl Boží příkaz a jedl zakázané ovoce, a tím přivedl na svět porušení a smrt (Římanům 5:12). Adamův hřích přešel na všechny jeho potomky, tedy včetně nás všech. To nás přivádí v historii ke třetímu „C“, jehož popis nalezneme v Genesis 6-9.

Historie sedmi „C“

Většinu informací o Potopě tedy známe z Bible, ale mnohé naše představy o těchto dávných událostech mohou pocházet také ze zdrojů mimo Písmo – např. z popkultury, různých tradic anebo třeba jen z naší vlastní představivosti. Někdy mohou být tyto myšlenky správné, ale není vyloučeno, že některé informace vás překvapí. Proto je důležité vycházet především z Bible a také vědět, co říká.

Jak dalece jsme si jisti, co opravdu říká Bible? Nesdělujeme lidem něco, co je tak trochu jinak anebo vlastně v Bibli vůbec není? Vyzkoušejte si své znalosti pomocí tohoto krátkého kvízu v podobě dvanácti výroků. Pozorně si je přečtěte, porovnejte s tím co říká Bible, a poté u každého zvolte jednu ze tří možných odpovědí (pravdanepravdanení to zcela jasné).

Výroky zní:

 1. Než Noe postavil Archu, nikdo předtím takovou loď nikdy neviděl.
 2. Když Noe stavěl Archu, neměl žádné zvláštní znalosti o stavbě lodí.
 3. Duha po Potopě byla první duhou na světě.
 4. Noe a jeho rodina postavili celou Archu sami.
 5. Bible říká, že Noe byl okolními lidmi zesměšňován.
 6. Archa přistála na Hoře Ararat.
 7. Potopa trvala 40 dní a 40 nocí.
 8. Na Arše byla také masožravá zvířata.
 9. Noe vzal s sebou sedm z každého druhu čistých zvířat.
 10. Noe strávil dlouhou dobu shromažďováním všech správných zvířat na Archu.
 11. Bible výslovně říká, že Noe lidi prosil, aby nastoupili k němu na Archu.
 12. Bůh dal Noemovi veškeré podrobné pokyny, potřebné ke stavbě Archy.

Kvíz si otevřete na tomto odkazu, výsledek se dozvíte hned po vyplnění všech otázek.

KVÍZ – NOEMOVA ARCHA

Centrum Ark Encounter (Setkání v Arše) představuje repliku Noemovy archy v plné velikosti, postavenou podle rozměrů uvedených v Bibli. Tento inženýrský skvost, který ohromuje jak mladé, tak i starší návštěvníky, je 155,5 m dlouhý, 26 m široký a 15,5 m vysoký. Centrum Ark Encounter se nachází v regionu Grant County, Williamstown v Kentucky, USA.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
admin

Předně díky všem, kteří si pro kvíz našli chvilku – a ať už byl výsledek jakýkoliv, každý tak mohl získat správné informace. A o to vlastně jde. Kvíz po třech dnech vyplnilo 63 lidí (běží ale dál), tak tu uvedu nějaké ty souhrnné informace. Jak už tu zmínil Jiří Zelinka, kvíz nejspíš vyplnili i nevěřící, takže celkové výsledky jsou tím značně ovlivněny, ale to není podstatné – každý má po vyplnění možnost přečíst si i zdůvodnění k jednotlivým otázkám, a to je hlavní. Tučně zvýrazněné otázky (č.10 a č.11) měly… Číst vice »

jhk - vlasta

Spoustu věcí prostě nevíme a neumíme je vysvětlit „dopodrobna“. Třeba klidně i „vědecky“. Evolucionismus stačí jedno jediné slovo “ vývoj “ – a umí vysvětlit i to, proč blechá nějakým konkrétním způsobem skáče po psovi. Skákání blechy se postupně vyvinulo, protože se blecha potřebovala velmi rychle přesouvat – aby jí pes svým drápem nerozmáčknul……….. To, co tedy víme – či tedy máme vědět – je zapsané. Proto víme, že Kristus uzdravoval Boží mocí. Bůh na počátku vytvořil vše svým slovem – řekl a stalo se – pro člověka srozumitelná a… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka. Uvědomil jsem si také, jak mocným nástrojem jsou média – ano, jsou mocným nástrojem. Ale těch nástrojů je myslím více. Tedy pokud do toho u vás spadají i knihy, či cokoli, co je nějakým způsobem „zaznamenáno“ – pak to je samozřejmě staré jako lidstvo samé. Prostě jde o nějakou schopnost „nějakým“ způsobem někoho ovlivnit. Tím prvním je samozřejmě čisté mluvené slovo člověka k člověku. Tzn. vlastně je tu dáno najevo – kdo koho a jakým způsobem může ovlivnit a ovlivńuje. Je to především člověk – ale… Číst vice »

Jiří Zelinka

Uvědomil jsem si také, jak mocným nástrojem jsou média. Umí se velmi působivě dostat „pod kůži“, a tím pozvolna pozměnit nebo dokonce vymazat původní informace z Bible. Biblických událostí a příběhů je filmově ztvárněných velmi mnoho, ale jen zřídka kdy se drží poctivě Bible. To jsem si uvědomil při tomhle kvízu – film ukazuje příběhy, ztvárněné zpravidla nevěřícími autory, scénáristy, producenty a režiséry, kteří si nelámou hlavu s autenticitou podle Bible. Proto jsem váhal u výroku č.5, jak se Noemovi okolní lidé měli posmívat, nebo u výroku č.11, kdy Noe… Číst vice »

jhk - vlasta

No, to já měl mnohem více problémů – správné snad 4 otázky. Ale jistě – zpětná vazba je vždy potřeba a přinese podněty k dalšímu zamyšlení.. Takže zdařilý a vyčerpávající i přínosný test.

Jiří Zelinka

No to se podívejme – jak je dobré občas „pročechrat“ sedimentární usazeniny informací v naší hlavě 🙂 Taky jsem považoval za fakt, že Noemovi se okolní lidé posmívali… Testík je zdařilý, díky!

Docela by mě zajímala celková statistika odpovědí, pokud by se ovšem dalo určit zda to vyplnili jen křesťané, což se nedá. Ale i mezi těmi nevěřícími může být někdo upřímně hledající, takže v každém případě za kvíz palec hore 🙂