David Coppedge
Z Intact Dinosaur Skin Found přeložil Pavel Kábrt – 7/2013. Tento článek patří do série článků „Speaking of Science“ /S.O.S/, který je součástí CM – Creation Matters /Volume 18, Number 4, July/August 2013/, což je jedno z periodik Creation Research Society (CRS).
Vydavatel uvádí v poznámce před článkem: Nebude-li uvedeno jinak, S.O.S. články v tomto vydání jsou s laskavostí poskytovány Davidem Coppedgem. Názory, které jsou v nich vyjadřovány, jsou jeho názory. Další komentáře a přehled novinek spolu s hypertextovými odkazy můžete najít na crev.info/. Pokud není uvedeno jinak, zvýraznění ve všech citátech je dodáno.
Z fosilie v Albertě se odloupl jakýsý materiál, který nebyl kámen; byla to dinosauří kůže. Objevitelé byli vzrušeni a zmateni: jak mohla vydržet tak dlouho? Následuje popis tohoto objevu v PhysOrg (1) od Mauricio Barbi z Regina Univerzity:
- Když jsme vykopali tuto fosilii, myslel jsem si, že se díváme na otisk kůže. Pak jsem si všiml, že se oddělil jeden kousek a uvědomil jsem si, že toto není normální – to je skutečná kůže. Všichni, kteří se těchto vykopávek účastnili, byli neuvěřitelně vzrušeni a okamžitě jsme se začali domlouvat na projektech pro výzkum.
Zprávy v PhysOrg (1) a v Nature World News (2) se soustředily na zjištění barvy kůže. Nicméně čtenáři, kteří přečtou článek celý, budou čelit opravdu velké otázce:
- Ale asi tou největší otázkou, kterou chce Barbi zodpovědět…je, jak mohla zůstat tato fosilie neporušena po asi 70 miliónů let.
- „Není jasné, co se stalo tomuhle dinosaurovi a jak zemřel“, řekl. „Něco je zvláštního na této zkamenělině i lokalitě, kde byla nalezena, a já to hodlám zjistit.“
Tato vzácná zkamenělina, která je dosud objevenou třetí třírozměrnou zkamenělinou dinosauří kůže, byla nalezena v oblasti popisované jako „masivní ložisko kostí“. Podle článků je kůže uchována „téměř netknutá“ s možností analyzovat tkáně:
- Experiment spočívá v tom, že se vzorek položí do cesty infračervenému paprsku a světlo se od něj odrazí. Během experimentu chemické vazby určitých sloučenin vyprodukují různé vibrace. Například, proteiny, cukry a tuky, které se stále v kůži nacházejí, vyprodukují jedinečné vibrační frekvence, které vědci mohou měřit.
- „Je to úžasné, že můžeme získat takovéto informace z tak starého vzorku“, řekl Tim May, který je členem vědeckého týmu v CLS (Canadian Light Source) v oboru infračervené techniky Mid-IR. „Kůže má tuk a mnoho mrtvých buněk spolu s četnými anorganickými sloučeninami. Můžeme odrazit infračervený paprsek od vzorku a analyzovat vzorky tak, že obdržíme velmi jasné charakteristiky.“Studovat budou také melanozomy (v pigmentových buňkách), aby zjistili, jakou barvu tento hadrosaurus měl.
Odkazy
- Canadian Light Source (2013, April 29). Scientists study rare dinosaur skin fossil to determine skin colour for first time. PhysOrg. Retrieved June 27, 2013, from phys.org/news/2013-04-scientists-rare-dinosaur-skin-fossil
- Foley, J.A. (2013, April 29). What color were dinosaurs? Test of ancient skin sample will reveal final answer. Nature World News. Retrieved June 27, 2013, from www.natureworldnews.com/articles/1649/20130429/what-color-dinosaurs-test-ancient-skin-sample-will-reveal-final.htm
Poznámka Pavla Kábrta:
Právě když překládám tento článek v úterý, 23. července 2013, probíhají zprávy o tom, že mexičtí archeologové nalezli vzácně zachovalou neporušenou zkamenělinu části těla „72 milionů let starého“ dinosaura. Pětimetrový ocas objevil výzkumný tým v poušti státu Coahuila na severu země.
Doufejme tedy, že už konečně evoluční teorii zvoní hrana.