Masožravé rostliny – past pro evoluci

Pavel Akrman Evoluce organizmů 4 Komentáře

Mucholapka podivná se zakusuje do darwinismu

Z evolutionnews.org a další odborné literatury přeložil Pavel Akrman – 10/2019.

V nové epizodě ID the Future čte Andrew McDiarmid z nedávné knihy brazilského chemika Marcose Eberlina Foresight: How Chemistry of Life Reveals Planning and Purpose (Prognóza: Jak chemie života odhaluje plánování a účel). Významný vědec upozorňuje v tomto výňatku na problém, který pro evoluční teorii představuje Venus flytrap, neboli mucholapka podivná. Zde je možné poslechnout si nebo stáhnout úryvek zvukového záznamu (anglicky, 10 min.).

Rostlina dorůstá do výšky 20–30 cm, vytváří kulatý shluk malých bílých květů a listy 8–15 cm dlouhé. K listům patří „pasti“, které se mohou rychle sevřít a uvězní tak hmyz, který se dotkl jednoho ze šesti spouštěcích chloupků. Pak se pasti přibližně za desetinu sekundy rychle zaklapnou. List poté začne vylučovat červenou tekutinu, která během 10 dní hmyz stráví a po dokončení se znovu otevře.

Mechanismus bleskového sevření listů mucholapek zcela závisí na precizně vyladěné geometrii. Dokonce i Darwin, když psal ve své knize Insectivorous Plants o masožravých rostlinách, které chytají hmyz, nazval mucholapku „jednou z nejúžasnějších na světě“.1 Jeden vedoucí výzkumník řekl: „Naše studie nás nechává stále ve zmatku v jedné zásadní otázce – jak se tento mechanismus vyvinul?“2 a nazval tyto rostliny „špičkovým hydraulickým inženýrstvím přírody“.3 Samozřejmě, není tu žádný důvod věřit, že se takto mohly vyvinout!

A navíc – vyvinuly se snad oba tyto komplexní systémy (systém sevření listů a trávicí systém) společně? Ale jak a proč, když po většinu údajné „vývojové cesty“ k sofistikovanému hotovému systému neexistovala žádná funkční výhoda? A už vůbec není jasné, jak by mohlo dojít k tomuto „evolučnímu zázraku“ také u čtyř dalších masožravých rodů rostlin. Je zjevné, že biblické stvoření podle Genesis je stále ten jediný logický (a dobře doložitelný) způsob původu nejen všeho živého, ale i celého vesmíru.

Venus Flytrap – mucholapka podivná
(zdroj: BBC One, překlad a české znění Jakob Haver)

Odkazy

  1. Darwin, C., Insectivorous Plants, Murray, London, 1875
  2. How a Venus flytrap snaps up its victims, New Scientist 185(2484):17, 29 January 2005
  3. Forterre, Y., Skotheim, J.M., Dumais, J. and Mahadevan, L., How the Venus flytrap snaps, Nature 433(7024):421–425, 27 January 2005

 

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Zelinka

Re Vlasta – ano, to říkáte hezky… je to všechno opravdu jen milost. Vidí-li Bůh hledající srdce, je „24hod“ denně připraven mu podat Svou ruku. Tu svou „nepohnutelnost“ jsem myslel podobně, jak píšete, ale jen jsem neznal nic jiného, podobně, jako u vás. Mé vážné přemýšlení o Bohu začalo v podstatě četbou o Jonášovi, který sice byl v té knize podáván jen jako mýtus, ale mě zaujalo to město Ninive – tehdy ještě nebyly archeologické důkazy o jeho existenci, ale stejně mi vrtalo hlavou, co to muselo být za hříchy,… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka – „Je to až děsivé, protože si dobře vzpomínám, jak i já jsem měl kdysi stejný “nepohnutelný” postoj. “ – já takový odmítavý postoj neměl. Vzhledem k tomu, že jsem se se zvěstí setkal poprvé až v dospělosti a hned napoprvé jsem to přijal posléze jako zjevný fakt. Rodiče ateisté se o Boha vůbec nezajímali. Já byl „pouze“ bez Boha, ztracený, hříšný, svévolný, osamocený, a mrtvý. Ono to ale vyjde na stejno – je to jako kdybych byl vzpurný. A opravdu – ve víru dnešních událostí… Číst vice »

Jiří Zelinka

„… i kdyby Bůh přišel osobně, vzal na sebe nějakou podobu, která by byla zjevná a jasná – – a těmto lidem řekl – já jsem ten Bůh – neuvěří.“ Na to se přesně hodí slova z minulého článku Lež z Edenu: „Pokud Bůh existuje, tak proč nepřijde a neprokáže se nám?“ Na to je snadná odpověď: “On to přece udělal – a přibili ho na kříž.” Je to skutečně tak – neuvěří. Je to až děsivé, protože si dobře vzpomínám, jak i já jsem měl kdysi stejný „nepohnutelný“ postoj.… Číst vice »

jhk - vlasta

Již několik tisíc let je argumentace „ateistů“ stále stejná. Kde je ten váš Bůh? Již několik tisíc let prožívají ti, kterým je toto sdíleno určitá specifická muka – protože tito lidé vědí, že i kdyby Bůh přišel osobně, vzal na sebe nějakou podobu, která by byla zjevná a jasná – – a těmto lidem řekl – já jsem ten Bůh – neuvěří. Dnes je situace stále stejná – proto i kreacionisté dnes prožívají ona stejná muka, neboť ví – že důkazů je přehršel, je jich tolik, že je ani nelze… Číst vice »