Masožravé rostliny – past pro evoluci

Pavel AkrmanEvoluce organizmů Napsat komentář

Mucholapka podivná se zakusuje do darwinismu

Z evolutionnews.org a další odborné literatury přeložil Pavel Akrman – 10/2019.

V nové epizodě ID the Future čte Andrew McDiarmid z nedávné knihy brazilského chemika Marcose Eberlina Foresight: How Chemistry of Life Reveals Planning and Purpose (Prognóza: Jak chemie života odhaluje plánování a účel). Významný vědec upozorňuje v tomto výňatku na problém, který pro evoluční teorii představuje Venus flytrap, neboli mucholapka podivná. Zde je možné poslechnout si nebo stáhnout úryvek zvukového záznamu (anglicky, 10 min.).

Rostlina dorůstá do výšky 20–30 cm, vytváří kulatý shluk malých bílých květů a listy 8–15 cm dlouhé. K listům patří „pasti“, které se mohou rychle sevřít a uvězní tak hmyz, který se dotkl jednoho ze šesti spouštěcích chloupků. Pak se pasti přibližně za desetinu sekundy rychle zaklapnou. List poté začne vylučovat červenou tekutinu, která během 10 dní hmyz stráví a po dokončení se znovu otevře.

Mechanismus bleskového sevření listů mucholapek zcela závisí na precizně vyladěné geometrii. Dokonce i Darwin, když psal ve své knize Insectivorous Plants o masožravých rostlinách, které chytají hmyz, nazval mucholapku „jednou z nejúžasnějších na světě“.1 Jeden vedoucí výzkumník řekl: „Naše studie nás nechává stále ve zmatku v jedné zásadní otázce – jak se tento mechanismus vyvinul?“2 a nazval tyto rostliny „špičkovým hydraulickým inženýrstvím přírody“.3 Samozřejmě, není tu žádný důvod věřit, že se takto mohly vyvinout!

A navíc – vyvinuly se snad oba tyto komplexní systémy (systém sevření listů a trávicí systém) společně? Ale jak a proč, když po většinu údajné „vývojové cesty“ k sofistikovanému hotovému systému neexistovala žádná funkční výhoda? A už vůbec není jasné, jak by mohlo dojít k tomuto „evolučnímu zázraku“ také u čtyř dalších masožravých rodů rostlin. Je zjevné, že biblické stvoření podle Genesis je stále ten jediný logický (a dobře doložitelný) způsob původu nejen všeho živého, ale i celého vesmíru.

Venus Flytrap – mucholapka podivná
(zdroj: BBC One, překlad a české znění Pavel Akrman)

Odkazy

  1. Darwin, C., Insectivorous Plants, Murray, London, 1875
  2. How a Venus flytrap snaps up its victims, New Scientist 185(2484):17, 29 January 2005
  3. Forterre, Y., Skotheim, J.M., Dumais, J. and Mahadevan, L., How the Venus flytrap snaps, Nature 433(7024):421–425, 27 January 2005

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments