made_in_his_image_gestation

Lidské těhotenství

pavelkabrt Darwinovy omyly Napsat komentář

Stvořeni k Jeho obrazu: lidské těhotenství

Randy J. Guliuzza, P. E., M. D.

Z www.icr.org časopis Acts & Facts, roč. 38, č. 2, str. 10, přeložil M. T.

Vyhlídka na těhotenství se nesporně týká pouze poloviny lidstva, avšak i polovina druhá by měla považovat tento proces za stejně úžasný. Skutečnou hvězdou této show je však vyvíjející se dítě, na které se kdysi pohlíželo jako na pasivní předmět vytvářený matčiným tělem. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Pokud jde o řízení usazování do dělohy a celý proces až po kojení, je to jednotka “dítě/placenta”, která je dynamickou silou v organizování vlastního osudu.

Dítě je zcela novým jedincem, s jedinečným genetickým materiálem, který vyjadřuje na svých buňkách cizí markery, které matka nerozeznává jako „já“. Matčin imunitní systém by měl zničit první buňky nového dítěte během pouhých několika dělení, avšak látky vylučované placentou i dítětem zajišťují komplexní supresi (potlačení) matčiny imunitní odpovědi jen na nidačním místě dělohy. Placentální tkáň, která se dotýká dělohy, má snížené vyjádření markerů, které by vyvolávaly imunitní odpověď, a matčino tělo ji proto přijímá. Bez tohoto imunologického přijetí by žádné dítě nikdy nepřežilo. A kdyby nebyla suprese matčina imunitního systému omezená, její zdraví by mohlo být ohroženo. Mateřský imunitní systém pomáhá kontrolovat nidaci embrya právě do té správné hloubky v děloze. Bez tohoto přesného vyvážení imunitních odpovědí by mohla rodící se placenta napadnout tkáň v celé děloze a stát se matce osudnou.

Matčino tělo je nyní pod kontrolou nové osoby. Jeden z hormonů vyráběných nejranějšími buňkami dítěte cestuje matčiným krevním oběhem zpět k jejím vaječníkům a způsobí, že jejich část začne vyrábět progesteron, velmi důležitý hormon, který utiší stahy dělohy a podporuje těhotenství. Později bude placenta vyrábět progesteron v ještě vyšších koncentracích. Další hormony vyráběné dítětem způsobují adaptační změny v matčině těle, které jsou absolutně nezbytné pro přežití dítěte. Tyto změny zahrnují značné zvětšení objemu matčiny krve, zvýšení výkonu srdce, látky k úpravě krevního tlaku, zvýšení průtoku krve ledvinami a povzbuzení matčina metabolizmu. Placenta též saje živiny z matčina oběhu tak účinně, že jsou na prvním místě uspokojovány potřeby dítěte, až pak matčiny.

V posledních týdnech těhotenství dosahuje estrogen vyráběný dítětem nejvyšší hladinu v matčině krvi. To způsobí, že se na buňkách děložního svalu vytvoří hojnost receptorů pro hormon oxytocin a že se ponenáhlu ruší tišící vliv progesteronu. V termínu porodu vyrábějí jisté buňky dítěte oxytocin, silné stimulans děložního svalu. Jelikož je děloha nyní vysoce citlivá na oxytocin, začíná porod. Jak dítě sestupuje, tlakový senzor v porodních cestách vyšle signál do matčina mozku, což spustí v jejím těle ještě větší produkci oxytocinu a silnější děložní stahy. Placenta vyrábí hormon relaxin, který uvolňuje pánevní vazy i kůži porodních cest, rozšiřuje je a zvyšuje jejich flexibilitu. Tahle zvýšená pohyblivost umožní dítěti projít porodními cestami ven. A ještě při pobytu v lůně vyrábělo dítě hormony, které pomáhaly připravit matčina prsa na produkci mléka. Po porodu vyvolává novorozený kojenec u matky občasnou sekreci oxytocinu, což ovlivňuje mléčné žlázy a způsobí vytékání mléka.

Takže je to matka, kdo je v podstatě pasivní a reaguje na signály vysílané dítětem – dokonce občas ke své vlastní škodě. Vědecký výzkum prokázal, že zatímco ženské reprodukční orgány a tělo jsou nezbytné, jenom ony nestačí; je to dítě, co vytváří dítě. Důkazy svědčí jednoznačně proti spekulacím ohledně evolučního procesu krok za krokem, vedoucího ke složitým systémům, které by dítě měly nakonec vytvořit. Tyhle systémy byly vloženy Pánem Ježíšem do první matky, Evy, plně funkční od samého od počátku.

*) Dr. Guliuzza is ICR’s National Representative.
Cite this article: Guliuzza, R. J. 2009. Made in His Image: Human Gestation. Acts & Facts. 38 (2): 10.

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na