curious-romance

Kuriózní vztah darwinismu a kreacionismu

pavelkabrtDůsledky evoluční ideologie Napsat komentář

 … a proč musí být hnutí Inteligentního designu umlčeno

David Klinghoffer

Z Evolution News přeložil Pavel Kábrt – 02/2017. Článek vyšel na stránkách EVOLUTION NEWS AND VIEWS 6. února 2017.

Upozornění pro českého čtenáře: Tento článek napsal stoupenec ID. Mezi biblickým kreacionismem a stoupenci ID je určitý rozdíl, a ani tento článek není vůči biblickému kreacionismu objektivní.

Biblický kreacionismus, kterému se převážně věnuje náš web, je nejstarší hnutí vědců proti evoluční teorii. Jsou to vědci, kteří mají běžné světské nebo jiné univerzitní vzdělání a dělají vědecký výzkum, čili neargumentují jen z Bible, jak nepravdivě autor uvádí. To si na tomto webu může ověřit každý ve stovkách článků. Bibličtí kreacionisté popírají (na rozdíl od vědců ID) též miliardová a milionová stáří světa a přírody.

Článek je pravdivý hlavně v tom (a proto jsem ho zde uveřejnil), že největším nepřítelem evolucionistů není Bible a její argumenty, ale vědecká fakta. Nepřítelem evolučního mýtu jsou pozorování, výpočty, laboratorní výzkumy a zjištěná fakta z terénu. A tato vědecká fakta přinášejí jak vědci z řad ID, tak i vědci z řad biblických kreacionistů.

Pavel Kábrt

Jeden z mnoha perfektních postřehů v knize Toma Bethella Darwin´s House of Cards (Darwinův domeček z karet) se týká kuriózního vztahu mezi darwinismem a kreacionismem — a jak z tohoto vztahu plyne snaha potlačit výzkum kolem teorie Inteligentního designu [ID – překládá se též “Inteligentní plán”, “Inteligentní /konstrukční/ projekt”].

Darwinisté dnes zcela zjevně touží po starých dobrých časech, kdy jejich jediná opozice přicházela od biblického kreacionismu. To se odráží v jejich úsilí ztotožňovat ID s kreacionismem, nebo dělat z ID jakousi záhadologickou zakázanou vědu, která je mimo hranice diskuze. Jak to Bethell píše v kapitole “Inteligentní design a teorie informací”:

    Darwinisté se dnes zoufale snaží nalepit na hnutí ID svoje vlastní cedulky: “Kreacionismus inteligentního designu” je jedna taková oblíbená. Jeví se to tak, jako kdyby neviditelný hlas davu vyřvával: “Vraťte nám našeho oblíbeného nepřítele! Vraťte nám zpět kreacionismus! Protože kreacionistům umíme čelit.” Ale od Inteligentního designu nedostali až do teď žádnou odpověď.

Darwinisti touží po starém [kreacionistickém] nepříteli, do kterého se zamilovali — je to taková žárlivá láska, jak jeden čtenář poznamenal: frenetická zžíravá láska, jakési “zamilované nepřátelství”. A také to dává smysl, protože všechno to, co darwinismus od kreacionismu odděluje a všechno to, co darwinismus s kreacionismem spojuje, jsou vlastně jen apriorní dogmatické doktríny (na jedné straně materialismus a na druhé straně četba Bible). ID je naprosto mimo tuto hru. Bethell říká: “Inteligentní design není dedukcí z filozofie, ale odvozeninou z pozorovaných faktů.”

A to je to, co darwinisty dohání k zuřivosti a vysvětluje to do určité míry, proč tak mlátí kolem sebe — sami musí držet svůj vlastní jazyk za zuby, a trestají obhájce ID a všechny čestné a upřímné výzkumníky za to, že oni ten svůj jazyk za zuby nedrží.

Bethell cituje názornou přednášku Dr. Nity Sahai z Univerzity Akron (Ohio) “Původ života: od geochemie k biochemii.” Když si to video pustíte, uvidíte, jak se tato přednášející náhle zarazí (na videu čas od 48:50 min.) poté, co ji navíc napomohou zarazit její kolegové, když nejprve řekla, že její laboratorní výzkum simulující OOL (Původ života) vyžaduje “inteligentní …” — ne, ne, ne inteligentní design, honem se opraví, pečlivě vybere evolučně lepší vyjádření a řekne: “… musíme využít našich znalostí …”.

Pan Bethell také vypráví příběh s vydáním knihy The Privileged Planet (Privilegovaná planeta). Pravděpodobně ještě zajímavější než sama kniha je to, co se stalo jednomu astronomovi, spoluatoru knihy ze Státní univerzity ve státě Iowa.

Byl odsouzen

    více jak 400 profesory tohoto státu, kteří podepsali různá prohlášení proti “všem pokusům uvádět Inteligentní design jako něco společného s vědou.” Na obou stranách planety, ať už se jedná o astronomii nebo biologii, profesoři trvají na tom, že filozofie materialismu [naturalismu] musí mít ve [vědě] monopol.

Tento monopol byl napaden na jiné univerzitní půdě, na univerzitě Baylor (USA), matematikem Williamem Dembskim.

    Dembski vytvořil Institut Polanyi pro debaty na tato témata, mezi darwinisty a obhájci ID. Ale Institut byl zavřen po silných protestech biologů Baylorovy fakulty. Nechtěli, aby se nějak moc hovořilo o ID.

Ani mluvit se o ID nesmí. To je asi jako vyzrazovat nebezpečné tajemství. Na rozdíl od kreacionismu Inteligentní design vyvrací darwinismus na jeho vlastním hřišti. A to se netoleruje. Zatímco je kreacionismus pro darwinisty příjemným doplňkem, ID dělá vědu tam, kde se darwinisti jen procvičují ve filozofování, a tak se ID musí umlčet.

Najdete mě na Twitteru @d_klinghoffer.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments