coral-in-reef-lagoon

Korál: živočich, rostlina a minerál

pavelkabrtStáří Země a vesmíru Napsat komentář

Paula Weston

(Zkráceno z www.answersingenesis.org/creation, přeložil Pavel Kábrt – 05/2011)
Publikováno v časopise Creation 25(1):28-32

Příběh z geologie

Korál - zvíře, veget a minerál.jpg

Výzkum dříve určoval rychlost růstu korálů mnohem pomalejší, než byla skutečně odpozorována.

Korálový útes je masiv vápence vytvořený polypy při budování svých schránek. Jak dlouho trvá vytvoření takových útesů, je předmětem dohadů.

Všeobecně se věří, že existence mohutných korálových útesů dokazuje, že Země musí být milióny let stará, na základě předpokladu, že růst korálů je pomalý.

V roce 1992 byla však ve vodách poblíž Filipín objevena moderní bota (méně jak 4 roky stará v té době), na které byl pevně uchycen pořádný chomáč rostoucích korálů. To ukazuje, že představa pomalého růstu korálů asi nebude zcela v pořádku. (1)

Mořští biologové zjistili, že koráli vykazují růstové kruhy podobně jako stromy. Studie Australského institutu oceánských věd našla spojení mezi rychlostí růstu korálů a sezóními přívaly sladké vody a záplavami z blízkých pobřeží. (2)

Byly pečlivě studovány historické záznamy přívalů řek a potop a vědci došli k závěru, že zkoumaná kolonie korálů potřebovala jen 118 let ke své výšce 1,8 m. To dalo vědcům novou metodu k určení věku všech korálových útesů tvořících australský Velký bariérový útes. Na základě této metody by vnější bariérový útes (vzdálenější od australského pobřeží a ve hlubších vodách), silný okolo 55 m, byl méně jak 3700 let starý – ne tedy milióny let, jak se dosud věřilo.

Odkazy

  1. Coral on a shoe, Creation 16(3):15, 1994.
  2. Read, P. and Snelling, A., How old is Australia’s Great Barrier Reef? Creation 8(1):6, 1985.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments