Konec slavné rybí zkameněliny?

Jakob HaverEvoluce organizmů Napsat komentář

Tiktaalik, hvězda přechodových článků, stojí v evoluční slepé uličce

Tas Walker

creation.com/tiktaalik-finished přeložil Jakob Haver – 01/2018. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Obrázek 1. (nahoře) Tento magický přechod z ryby na suchozemská zvířata se z evoluční ikony změnil v evoluční slepou uličku. Wikipedia.org

Otisky chodidel, objevené v polském lomu, převrátily paleontologický svět naruby.1 Celé roky jsme tu měli úhledný evoluční příběh o tom, jak se rybám vyvinuly čtyři nohy a vykročily z oceánu na pevninu (obr. 1). Pravděpodobně nejznámější zkamenělinou této evoluční ikony „z moře na zem“ je Tiktaalik roseae, ryba s ploutvemi, o které se tvrdilo, že má rysy mezičlánku mezi rybami a čtyřnožci.

tiktaalik_02Obrázek 2. Vápencová deska z Polska s fosilními stopami. (klikni pro zvětšení)

Kreacionisté zásadně odmítali evoluční překroucení, vnucené této zkamenělině a ukázali, že nemá nic společného s žádným domnělým přechodem z moře na pevninu.2 Evolucionisté však Tiktaalika přesto dál vytrvale propagovali. Má své vlastní webové stránky,3 vykazuje se v evolučních diagramech (např. obr. 1), září na obálkách knih o evoluci,4 a dokonce se stal námětem k písni na podporu evoluce.5 Richard Dawkins ve své poslední knize The Greatest Show on Earth6 [Největší show pod Sluncem. Důkazy evoluce.] tvrdí, že “Tiktaalik je dokonalý chybějící článek – dokonalý proto, že téměř přesně vymezuje rozdíly mezi rybami a obojživelníky, a dokonalý proto, že už dále nechybí.” (Viz vyvrácení této knihy od Jonathana Sarfatiho, The Greatest Hoax on Earth?) [Největší švindl na zemi].

Ale nyní tyto důkazy stop z Polska posílají Tiktaalika a všechny s ním spřízněné fosilie na hromadu odpadu. Z hvězd na hitparádách se náhle staly evoluční mrtvoly. Takže kreacionisté měli po celou dobu pravdu.

Na první pohled důkazy nevypadají nijak závratně. Stopy jsou zachovány jako mělké prohloubeniny na povrchu velkých vápencových desek z lomu Zachelmie v polských Svatokřížských horách. Na hrubém povrchu je soustava kulatých prohloubenin uspořádaných v řadách (obr. 2). Ale s použitím čar a diagramů (obrázek 3) autoři předložili silný argument k tomu, že tyto prohloubeniny jsou skutečně linie stop čtyřnohých zvířat, které se podobaly velkým ještěrům.

“Jestliže čtyřnohá zvířata existovala o 18 milionů let dříve, pak Tiktaalik nemůže být přechodnou fosilií, za kterou je vydáván.”

Autoři byli dokonce schopni ukázat tvar chodidla s několika jednotlivými otisky a určit vyznačení palce (obrázek 4). Z rozměrů stop dospěli k závěru, že některá zvířata byla více než 2 metry dlouhá.

Tyto linie stop jsou pozoruhodným nálezem, ale jinak stopy nejsou ve fosilním záznamu nijak neobvyklé. Tisíce vyšlapaných cest pozemských zvířat byly nalezeny na různých místech po celém světě. Co upoutalo světovou pozornost je, že stáří těchto stop je určeno (použijeme-li evoluční předpoklady) na 397 milionů let, což je dělá o celých 18 milionů let starší, než je Tiktaalik (opět podle evolučního myšlení). Jestliže čtyřnohá zvířata existovala o 18 milionů let dříve, pak Tiktaalik nemůže být přechodnou fosilií, za kterou je vydáván.

Je tedy náhle degradován do slepé uličky evoluce spolu se všemi ostatními fosiliemi, s nimiž byl spojován. Jinými slovy, všechny ty báječné evoluční diagramy, které barvitě ukazovaly přeměnu ryby na čtyřnohého zvířecího předka (jako na obr. 1), musí být spláchnuty do odpadu. Evoluční domek z karet, který se tak pyšně vystavoval světu, se zhroutil pod vanutím důkazů z Polska.

“Mysleli jsme si, že jsme podchytili původ končetin čtyřnožců. Musíme celou věc znovu promyslet.” – paleontoložka Jenifer Clack, univerzita v Cambridge”

Totální zděšení

Nejde tu o nějakou malou opravu nebo drobný detail. Tohle převrátilo paleontologický svět vzhůru nohama. Něco z toho velkého zmatku lze vyčíst ze zprávy o nálezu.

 • „Je nutné radikálně přezkoumat načasování, ekologii a nastavení životního prostředí přechodu z ryby na tetrapoda, a stejně tak i úplnost fosilního záznamu koster.”7
 • “[Toto] si žádá výrazné přehodnocení našeho chápání původu čtyřnožců.”8
 • “To může vést k významným posunům našeho poznání o načasování a ekologickém nastavení počátečního vývoje čtyřnožců.”9
 • “Mysleli jsme si, že původ končetin čtyřnožců byl vyřešen. Musíme celou věc znovu přehodnotit.”10
 • “Je to překvapující, ale tohle nám říkají fosilní důkazy.”11
 • “Tyto výsledky nás nutí znovu uvážit celý náš obraz přeměny ryby na suchozemská zvířata.”12

tiktaalik_03

Obrázek 3. Ilustrace ukazuje, jak zvíře mohlo vytvořit linii stop. (z odkazu 7).

Všimněte si termínů „radikální přezkoumání”, „přehodnocení”, “překvapující”, “znovu zvážit … celý obraz” a “znovu promyslet”. Budí to dojem, že paleontologové škrábají okolo v sedimentech a důkazy pro evoluci jen tak vyskakují. Kreacionisté jsou káráni a obviňováni za to, že pracují s vírou, a nikoliv s důkazy. No, tak toto polské pozdvižení dokazuje, že důkazy nemluví jen samy o sobě. Aby to dávalo nějaký smysl, vyžaduje to přemýšlení, důvtip, duševní námahu a výklad. Paleontologický svět bude potřebovat nějaký čas, než své příběhy znovu promyslí.

Obrázek 4. Laserem oskenovaný povrch s podrobnostmi jednotlivých otisků a diagram, vztahující se k noze zvířete (viz odkaz 7).

Nezapomeňte, že všichni vědci přistupují k důkazům se svým vlastním přesvědčením, předsudky a … vlastními zájmy. Ti, kteří zasvětili svoje životy a kariéry standardní historce od ryby ke čtyřnohému zvířeti, nebudou výsledky posledního nálezu příliš nadšeni. Budou se změnám bránit, zejména proto, že nemají nic, čím by to nahradili.

Kupodivu existuje několik různých způsobů na výběr, jak přepracovat důkazy a současně si podržet Tiktaalika. Pokud by to nefungovalo, je možné to jednoduše ignorovat. Čas to ukáže.

Polské stopy dělají Tiktaalikovi potíže

Příbuzné články

Další čtení

Odkazy

 1. Bryne, J., Four-legged creature’s footprints force evolution rethink, LiveScience.com, www.livescience.com/animals/100106-tetrapod-footprints.html, 6 January 2010.
 2. See Tiktaalik roseae—a fishy ‘missing link’, and Tiktaalik—sticking its head out of water? creation.com/tiktaalik2.
 3. tiktaalik.uchicago.edu
 4. Shubin, N., Your Inner Fish: A Journey into the 3.5-Billion-Year History of the Human Body, Pantheon Books, New York, 2008; see review by Colin Mitchell, Journal of Creation 23(1):29–32, 2009.
 5. Youtube video: Tiktaalik (Your Inner Fish), music by the Indoorfins, 2008.
 6. Dawkins, R., The Greatest Show on Earth, 2009.
 7. Niedzwiedzki, G., Szrek, P., Narkiewicz, K., Narkiewicz, M. and Ahlberg, P., Tetrapod trackways from the early Middle Devonian period of Poland, Nature 463(7227):43–48, 2010; nature.com/nature/journal/v463/n7277/pdf/nature08623.pdf.
 8. Editor’s Summary, Four feet in the past: trackways pre-date earliest body fossils, Nature 463(7227), 2010; nature.com/nature/journal/v463/n7277/edsumm/e100107-01.html.
 9. Roach, J., Oldest land-walker tracks found—pushes back evolution, National Geographic News, nationalgeographic.com/news/2010/01/100106-tetrapod-tracks-oldest-footprints-nature-evolution-walking-land.html, 6 January 2010. Return to text.
 10. Palaeontologist Jenifer Clack, University of Cambridge, UK; in: Curry, M., Ancient four-legged beasts leave their mark, ScienceNOW Daily News, sciencenow.sciencemag.org/cgi/content/full/2010/106/2, 6 January 2010.
 11. Palaentologist Philippe Janvier from the National Museum of Natural History, Paris, France; in: Amos, J., Fossil tracks record ‘oldest land-walkers’, BBC News, news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8443879.stm 6 January 2010.
 12. Palaentologist Per Ahlberg of Uppsala University, Sweden; in: Fossil Footprints Give Land Vertebrates a Much Longer History, ScienceDaily, sciencedaily.com/releases/2010/01/100107114420.htm, 8 January 2010.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments