dotazy-odpovedi

Jsou hermafrodité důkazem evoluce?

Pavel AkrmanDotazy čtenářů Napsat komentář

Z dotazů čtenářů

V této rubrice uveřejňujeme častěji pokládané dotazy, které tudíž mohou zajímat i ostatní čtenáře. (kreacionismus.cz, 11/2023, odpovídá Pavel Akrman)

Dotaz:

„Můj kolega je evolucionista a tvrdí, že v případě hermafroditů probíhá u člověka evoluce. Říká, že je to u člověka přechodová fáze. Já si to nemyslím, a tak vás prosím o bližší vysvětlení pojmu hermafrodit.“

Hermafrodit je organismus s mužskými i ženskými pohlavními orgány. Darwinovská evoluce (tj. od první živé buňky k člověku) vyžaduje obrovské množství konkrétních genetických změn, které zvyšují informační obsah buňky a programově řídí bezpočet molekulárních procesů.

Předně je třeba uvést, že hermafrodité nemají žádné nové informace. U lidí je tento jev výsledkem abnormality v embryonálním vývoji. Lidská embrya jsou zpočátku pohlavně dimorfní (tj. obsahují znaky obou pohlaví), protože všechna mají v podstatě stejnou genetickou informaci a tato informace je vyjádřena co nejúčinněji, jak se embryo vyvíjí. To je otázka ekonomiky designu.

Například u všech lidských embryí se nejprve vyvinou oba vývodné systémy – jak tzv. Müllerův vývod1 (ženské pohlavní ústrojí), tak Wolffův vývod2 (mužské pohlavní orgány), protože obě pohlaví mají pro tyto struktury genetickou informaci. To mimochodem vyvrací jednu z evolučních báchorek: Po desetiletí si vědci mysleli, že u savců je základním pohlavím to ženské neboli že lidská embrya „začínají od ženy“. Podle tohoto paradigmatu pohlavní diferenciace byl ženský vzorec reprodukčního systému vytvořen jako výchozí, protože mužské reprodukční trakty (Wolffův vývod) u ženy degenerují vlivem nedostatku androgenu. Jenže všechno je jinak.

„Toto mimochodem vyvrací jednu z evolučních báchorek: Po desetiletí si vědci mysleli, že u savců je základním pohlavím to ženské. Jenže všechno je jinak.”

Výzkum britských vědců3 ukázal, že vznik ženských rozmnožovacích orgánů je aktivním procesem, při němž je programově ničena mužská tkáň. Vědci popsali, že ke zlikvidování mužské reproduktivní tkáně je nutný protein nazvaný COUP-TFII. Tento protein velmi pravděpodobně funguje stejně u všech savců. Bez působení tohoto faktoru si embrya zachovají samčí reprodukční trakt, nezávisle na působení androgenů.

Následné rozdíly jsou pak výsledkem navržených chemických signálů, které řídí vyjádření informace.4 Například sada genů, která se obvykle nachází na chromozomu Y, řídí hladiny sekrece testosteronu a dihydroxytestosteronu (DHT). Nad určitou úrovní tyto hormony potlačují vývoj Müllerova vývodného systému, a naopak podporují Wolffův vývodný systém, takže embryo nabývá mužských vlastností. Pod určitou hladinou hormonu se stane opak a embryo přebírá ženské vlastnosti.

Ale pokud z nějakého důvodu není genetická informace pro jedno nebo druhé pohlaví vypnutá, pak je výsledkem hermafrodit. To nemá naprosto nic společného s evolucí od mikroba po mikrobiologa.

Stručně řečeno, hermafroditní stav vzniká v důsledku poruchy v embryonálním vývoji. V našem padlém světě se (nejen) takové defekty stávají. Nepřináší to žádnou novou genetickou informaci, takže tu nejde o nějaký pokus o „evoluční přechodovou fázi někam dál“.

Z toho plyne dobré ponaučení – v případě, že někdo musí čelit „tváří v tvář důkazu evoluce“, je dobré se zeptat, zda přitom vzniká nějaká nová genetická informace – tj. zda to v rámci evoluce člověka má opravdu něco společného s přidanými informacemi a složitými molekulárními systémy, a také, jak tento „důkaz“ vyvrací biblický rámec stvoření.

Odkazy a poznámky

  1. Velký lékařský slovník – Müllerův vývod
  2. Velký lékařský slovník – Wolffův vývod
  3. Science: Elimination of the male reproductive tract in the female embryo is promoted by COUP-TFII. 8 Aug 2017.
  4. WikiSkripta – Vývoj pohlavního systému
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments