human-hand

I jen zmínka o inteligenci darwinisty zvedá ze židle

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Vědecká studie tím, že zmínila lidskou ruku navrženou “Stvořitelem”, zažehla spor

Z www.independent.co.uk přeložil Pavel Kábrt – 03/2016

Když se v odborné studii vyskytly zmínky o inteligentním designu, vyprovokovalo to hněv a volání po bojkotu časopisu Plos One.

Jistý vědecký článek o pohybových schopnostech lidské ruky čelí tvrdé kritice, protože v celém článku jsou odkazy na Stvořitele.

Článek nese název: ´Biomechanické charakteristiky koordinace uchopovacích schopností lidské ruky v každodenním životě´ a byl napsán týmem čtyř výzkumníků – tři z nich jsou z čínské univerzity Huazhong a jeden je z Polytechnického institutu ve Worcesteru, Massachusetts, USA.

Článek byl publikován v časopisu PLOS ONE, jako zcela běžná studie, která se soustřeďuje na mechanizmus, jakým my lidé uchopujeme věci; zahrnuje měření 30 různých činitelů podílejících se na pohybech ruky.

Přesto členové vědecké komunity požadovali, aby byla studie stažena, a to kvůli jejím několika zjevným zmínkám o “pseudovědecké teorii inteligentního designu a možnostech božského Stvořitele”.

V úvodních větách této studie se totiž říká, že spojení mezi svaly a pohyby ruky je “dílem opravdového projektu Stvořitele.”

Dále studie uvádí, že koordinace lidské ruky “nutně ukazuje na důmyslné tajemství Stvořitele,” a znovu uzavírá, že architektura mechanického uspořádání ruky je výsledkem “náležitého Stvořitelova projektu.”

Je přirozené, že mnohočetné odkazy na inteligentní design v tak prestižním časopise, jako je PLOS ONE, přilily olej do ohně nevraživosti vědecké komunity a mnozí, včetně vědců pracujících jako editoři publikací, volají po stažení tohoto článku.

Autoři studie v oddíle komentářů patrně uznávají svoje chyby a říkají, že odkazy na ´Stvořitele´ byly zřejmě způsobeny spíše chybami v překladu než jejich vírou v inteligentní design.

Další komentáře lamentovaly nad tím, že takováto publikace je “nepřijatelná” a kritizovaly “lajdáckou práci” recenzentů a editorů. Někteří vědci řekli, že by měl být časopis bojkotován až do té doby, než napraví škody.

Personál časopisu se ve svých následných reakcích k této studii omluvil za to, že při recenzi článku nečelil dost důsledně použitému jazyku, který odkazoval na ´Stvořitele´. Také řekli, že se ke vzneseným námitkám “jasně postaví” a “podniknou kroky” k opravě publikovaného článku.

Březen 2016: Časopis oznámil stažení článku

retraction

Informace v úvodu “závadného článku”

Na webových stránkách PLOS je v úvodu “závadného článku” tento komentář:

  • “Vydavatelé PLOS ONE berou zřetel na obavy, které se objevily kolem tohoto vydání. Dokončili jsme zhodnocení tohoto příspěvku a obdrželi jsme pokyny od dvou odborníků naší redakční rady. Naše vnitřní posouzení a doporučení, které jsme obdrželi, potvrdily naše obavy ohledně článku a ukázaly, že proces peer-review nezhodnotil některé aspekty této práce dostatečně.”
  • “Ve světle těchto zjištěných obav se redaktoři PLOS ONE rozhodli tento článek stáhnout; což se nyní zpracovává a stažení bude provedeno co možná nejdříve. Omlouváme se za způsobené chyby a přehlédnutí vedoucí k vydání tohoto článku.”

Duben 2022 – článek zatím stažen nebyl

A možná ani nebude. Článek opravdu stojí za přečtení, ani není divu, že se darwinisté tolik vztekají – jakákoliv zmínka o stvořitelském díle je pro ně naprosto nepřijatelná.

My křesťané máme v 66 knihách Bible, které psalo kolem 40 moudrých a pravdu milujících, čestných Božích lidí po dobu asi 1600 let, naprostý klenot, světlo, studnici stále čerstvé vědy. A jak je to možné u tak staré knihy? Protože tyto lidi inspiroval a vedl při psaní sám Stvořitel tohoto světa. Na rozdíl od nápadů, jalových pseudovědeckých domněnek a fantazií zapsaných v Darwinově knize O původu druhů – knize, jejíž vědecká hodnota je z dnešního pohledu přírodních věd ne nulová, ale záporná, protože vědu svedla na zcestí a dodnes má katastrofální účinky na společnost.

Další odkazy na články kolem aféry v Plos One:

  1. sensuouscurmudgeon.wordpress.com/2016
  2. www.evolutionnews.org/2016
  3. creation.com/hand-design-peer-review
  4. článek v češtině o úžasné lidské ruce.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments