graphene

Grafen: Vidět Boží práci a péči v chemii

Jakob Haver Fakta pro stvoření 5 Komentářů

Avery Foley

Z answersingenesis.org přeložil Jakob Haver – 04/2019.

Boží stvoření je plné úžasného designu. Často, když pomyslíme na design, okamžitě si představujeme kolibříky, motýly nebo lidské tělo. Ale Boží design nemusí být viditelný hned na první pohled. Zamysleli jste se někdy nad tím, že dokonce i chemie může předvést dílo Božích rukou, tvořivost a péči o Jeho stvoření?

Grafen, „zázračný materiál“

Uhlík, šestý prvek periodické tabulky, je považován za „Krále prvků“. V přírodě se objevuje ve třech hlavních formách. Jednou z těchto forem je diamant – průhledný a nejtvrdší známý materiál, zatímco jiná forma, grafit, je černá a velmi měkká. Uhlík je také nezbytný pro život.

V roce 2002 vědci z univerzity v Manchesteru izolovali grafen, ultratenkou vrstvu atomů uhlíku, a to opakovaným odlepováním vrstev grafitu lepící páskou, dokud nezůstala jen jednoatomová vrstva. Ten nejpevnější materiál, který člověk zná, tento „zázračný materiál“ je nyní pružný, pevný a vodivý.

Profesor Stuart Burgess, nadaný konstruktér na univerzitě v Bristolu ve Velké Británii (a biblický kreacionista), o uhlíku a grafenu říká:

  • Uhlík je velice zvláštní. Může být ve formě diamantu a grafitu – i když ten první je super tvrdý, ten druhý je zcela měkký.
  • Grafen je další formou uhlíkového materiálu – tentokrát je to jediná vrstva grafitu. Má velmi užitečné elektrické, tepelné a fyzikální vlastnosti. Jeho aplikace v oblastech, jako jsou elektronická zařízení, umožní vyměnit ho za křemík.
  • Je vskutku pozoruhodné, jak Bůh může navrhnout uhlík, aby se projevil tak rozdílně, jednoduše jen změnou typu vazebného spojení ve struktuře!
  • Některé z věcí, které ve stvoření považujeme za jednoduché – jako je voda (H2O) a uhlík (C) – jsou vlastně konstruktérsky nesmírně důmyslné materiály (materiály, které nesou punc originality záměru návrháře), které mají pozoruhodné vlastnosti, užitečné pro člověka.

Grafen a mořská voda

Poskytnutí čisté vody pro všechny na celém světě je výzvou, kterou se snaží vyřešit mnozí inženýři. Oceány jsou teoreticky nekonečným zdrojem vody – samozřejmě až na to, že není pitná. Vědci ve Velké Británii ale nedávno oznámili, že k filtraci mořské vody vyvinuli síto na bázi sloučeniny, která se nazývá grafenoxid (oxid grafenu).

Předchozí pokusy byly neúspěšné, protože grafenoxid ve vodě nabobtnal a umožnil tak částicím projít. Nyní však vědci říkají, že velikost a rozšíření pórů mohou řídit pomocí nátěru epoxidové pryskyřice na membránu grafenoxidu. To umožňuje odfiltrovat sůl a jiné nečistoty a zanechat tak jen čerstvou pitnou vodu.

I když tato energeticky účinná metoda ještě potřebuje další výzkum a vývoj, aby jí bylo možné používat, je to vzrušující vyhlídka, která možná zajistí milionům přístup ke sladké vodě.

Boží péče o stvoření

Boží design a Jeho péči o své stvoření je možné vidět všude, kam se podíváme. Čím více studujeme to, co vytvořil, tím více si uvědomujeme, že na všechno vložil  své otisky prstů – od malých molekul po plejtváky obrovské. Náš svět je skutečně světem Designéra. Mělo by nás to vést k tomu, abychom chtěli společně se žalmistou říci,

  • „Když vidím tvá nebesa, dílo prstů tvých, měsíc a hvězdy, které jsi tam umístil – co je člověk, ptám se, že na něj pamatuješ, co je lidský tvor, že o něj pečuješ?“ (Žalm 8:4–5)

 

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

•Některé z věcí, které ve stvoření považujeme za jednoduché – jako je voda (H2O) a uhlík (C) – jsou vlastně konstruktérsky nesmírně důmyslné materiály (materiály, které nesou punc originality záměru návrháře), které mají pozoruhodné vlastnosti, užitečné pro člověka. – ano, to je správný logický pohled. I rozumný. I když si vezmeme za bernou minci evoluci, dojdeme nakonec k problému s otákou – proč? Proč to tady je? Proč je to přesně takové, jaké to je? Proč jsou prvky právě takové – jaké jsou, proč vykazují právě ony potřebné vlastnosti –… Číst vice »

jhk - vlasta

•„Když vidím tvá nebesa, dílo prstů tvých, měsíc a hvězdy, které jsi tam umístil – co je člověk, ptám se, že na něj pamatuješ, co je lidský tvor, že o něj pečuješ?“ (Žalm 8:4–5) – ty nezdatnější “mozky” této planety pouze přemýšlejí o Božím díle – pouze přemýšlejí o Božím díle – někteří pravda ani netuší, že jde o Boží dílo – a vystačí si s pouhým přemýšlením o tom, jak co funguje, proč, jaké to má souvislosti, jaké jsou základy toho Stvoření, jak fungují, díky čemu fungují, proč tak… Číst vice »

Oliver

S tím hmyzem je to zajímavé. Je dávněji, co byl k vidění film o tom, jak vidí zvířata. Z pochopení funkce zraku, nejvíc u hmyzu byl vytvořen film, který zobrazoval pro člověka vidění tak, jak probíhá u jednotlivých zvířat. Moc mně mrzí, že si nepamatuju, jak se to jmenovalo. Překvapení bylo, že kupříkladu včela vůbec nevidí ty nádherné barvy květin, vypadalo skoro jako negativ od barevného obrázku a ještě zredukován na cca 4 barvy. O růžové ani pomyslet, i nebe vypadalo tmavé. Po vzhlédnutí toho snímku musím věřit, že ty… Číst vice »

jhk - vlasta

Čím více studujeme to, co vytvořil, tím více si uvědomujeme, že na všechno vložil své otisky prstů – od malých molekul po plejtváky obrovské. – naprosto přesně. Přesně tak to je vidět – ovšem je třeba při tom tak nějak se trochu hlouběji zamyslet. Není na tom nic složitého. Kdo přistoupí k přírodě skutečně pravdivě – tyto “Boží prsty” velmi rychle uvidí.

jhk - vlasta

Boží stvoření je plné úžasného designu. – ano, je to vidět i v přírodě. Např. proč mají květy “barvu”? Aby je hmyz “viděl”.