Z answersingenesis.org přeložil Pavel Akrman – 04/2019.
Boží stvoření je plné úžasného designu. Často, když pomyslíme na design, okamžitě si představujeme kolibříky, motýly nebo lidské tělo. Ale Boží design nemusí být viditelný hned na první pohled. Zamysleli jste se někdy nad tím, že dokonce i chemie může předvést dílo Božích rukou, tvořivost a péči o Jeho stvoření?
Grafen, „zázračný materiál“
Uhlík, šestý prvek periodické tabulky, je považován za „Krále prvků“. V přírodě se objevuje ve třech hlavních formách. Jednou z těchto forem je diamant – průhledný a nejtvrdší známý materiál, zatímco jiná forma, grafit, je černá a velmi měkká. Uhlík je také nezbytný pro život.
V roce 2002 vědci z univerzity v Manchesteru izolovali grafen, ultratenkou vrstvu atomů uhlíku, a to opakovaným odlepováním vrstev grafitu lepící páskou, dokud nezůstala jen jednoatomová vrstva. Ten nejpevnější materiál, který člověk zná, tento „zázračný materiál“ je nyní pružný, pevný a vodivý.
Profesor Stuart Burgess, nadaný konstruktér na univerzitě v Bristolu ve Velké Británii (a biblický kreacionista), o uhlíku a grafenu říká:
- Uhlík je velice zvláštní. Může být ve formě diamantu a grafitu – i když ten první je super tvrdý, ten druhý je zcela měkký.
- Grafen je další formou uhlíkového materiálu – tentokrát je to jediná vrstva grafitu. Má velmi užitečné elektrické, tepelné a fyzikální vlastnosti. Jeho aplikace v oblastech, jako jsou elektronická zařízení, umožní vyměnit ho za křemík.
- Je vskutku pozoruhodné, jak Bůh může navrhnout uhlík, aby se projevil tak rozdílně, jednoduše jen změnou typu vazebného spojení ve struktuře!
- Některé z věcí, které ve stvoření považujeme za jednoduché – jako je voda (H2O) a uhlík (C) – jsou vlastně konstruktérsky nesmírně důmyslné materiály (materiály, které nesou punc originality záměru návrháře), které mají pozoruhodné vlastnosti, užitečné pro člověka.
Grafen a mořská voda
Poskytnutí čisté vody pro všechny na celém světě je výzvou, kterou se snaží vyřešit mnozí inženýři. Oceány jsou teoreticky nekonečným zdrojem vody – samozřejmě až na to, že není pitná. Vědci ve Velké Británii ale nedávno oznámili, že k filtraci mořské vody vyvinuli síto na bázi sloučeniny, která se nazývá grafenoxid (oxid grafenu).
Předchozí pokusy byly neúspěšné, protože grafenoxid ve vodě nabobtnal a umožnil tak částicím projít. Nyní však vědci říkají, že velikost a rozšíření pórů mohou řídit pomocí nátěru epoxidové pryskyřice na membránu grafenoxidu. To umožňuje odfiltrovat sůl a jiné nečistoty a zanechat tak jen čerstvou pitnou vodu.
I když tato energeticky účinná metoda ještě potřebuje další výzkum a vývoj, aby jí bylo možné používat, je to vzrušující vyhlídka, která možná zajistí milionům přístup ke sladké vodě.
Boží péče o stvoření
Boží design a Jeho péči o své stvoření je možné vidět všude, kam se podíváme. Čím více studujeme to, co vytvořil, tím více si uvědomujeme, že na všechno vložil své otisky prstů – od malých molekul po plejtváky obrovské. Náš svět je skutečně světem Designéra. Mělo by nás to vést k tomu, abychom chtěli společně se žalmistou říci,
- „Když vidím tvá nebesa, dílo prstů tvých, měsíc a hvězdy, které jsi tam umístil – co je člověk, ptám se, že na něj pamatuješ, co je lidský tvor, že o něj pečuješ?“ (Žalm 8:4–5)