Tas Walker, Ph.D.
Z creation.com přeložil Jakob Haver – 03/2018. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.
Giants Causeway – Obrův chodník
Leták v češtině ke stažení a k tisku (PDF)
Stáhnout letákVětšina návštěvníků si lokalitu Giant´s Causeway nespojuje s Noemovou Potopou. Přesto však tamní horniny svědčí o tom, že byly utvořeny rychle, během gigantické vodní katastrofy. Podívejme se, jak.
Většina návštěvníků si Giant´s Causeway [Obrův chodník] nespojuje s Noemovou Potopou. Přesto však tamní horniny svědčí o tom, že byly utvořeny rychle, během gigantické vodní katastrofy. Podívejme se, jak.
Obrovské sopečné erupce
Byly to erupce kolosálních rozměrů; Organ (varhany) znázorňuje obrovskou hloubku jediného lávového proudu. Hornina vysoko nad sloupy je zvrásněná a nerovnoměrná. Sloupce spolu s nepravidelnou horninou představují jeden lávový proud až 30 m do šířky. Čedičové náspy Causeway tvoří celkem sedm takových proudů, ale v horní polovině útesů jsou viditelné jen dva.
Některé sloupy z druhého proudu v Causeway se tyčí proti obloze a nazývají se Chimney Tops (Vrcholy komínů).
Více lávových proudů je vidět pod oranžovým pásmem v horní polovině útesů. Celková tloušťka veškerého vyvřelého čediče může být až 1 km.
Erupce pokryly obrovské území. Láva zaplavila oblast od 30 km jižně za Belfastem až po 150 km na severovýchod do Skotska (viz mapa výše).
Takže erupce v Giants´s Causeway nebyly žádnou poklidnou záležitostí. Dramatické výbuchy čedičové lávy se řinuly z puklin v zemi obrovskou rychlostí, což odpovídá „provalení propastných tůní“ (Genesis 7:11) během roku Potopy. Láva se rychle řinula a pokryla zemi hlubokými, žhavými jezery roztavené horniny, dříve než stačila ztuhnout.
Voda byla všude
Erupce v Giant’s Causeway také mocně vybuchovaly do vody. Jasné znaky toho jsou všude.
- Roztavená láva vytékala na zaplavenou krajinu a tvořila tak množství páry. Pára lávou probublávala nahoru a zanechala po sobě svislé tubusy (až 10 mm v průměru a 20 cm dlouhé), plné chalcedonu (achát).
- Chladná voda lávový proud nahoře a dole rozdrolila a zanechala po sobě rozbitou horninu, nazývající se „autobrekcie“.
- Voda také vytvářela „lávové polštáře“, jako je Giant´s Eye (Oko obra), když se láva tlačila ven jako velký kus zubní pasty. Chemické reakce pak vytvářely drobivý, žlutohnědý materiál zvaný palagonit.
- Po každém proudění lávy se rozlité vody Potopy vracely zpět a zaplavovaly jeho horní část. Tím popraskal povrch, voda pronikla do čediče a vytvářela v horní části sloupců zvrásněnou, nepravidelnou horninu.
- Vracející se vody Potopy také ukládaly sedimenty a vegetaci.
- Lávové proudy se střídaly tak rychle, že vršky každého z nich mají stále sklovitý povrch.
Ano, během Noemovy Potopy bylo mnoho vody, jenže erupce byly natolik obrovské a rychlé, že se láva rozlila do obrovských vzdáleností.
Starobylá půda?
Velmi pozoruhodným rysem pobřeží Causeway je oranžové, 10-12 m silné lože, které kolem útesu tvoří výrazný pás. Je z drobivého, červenohnědého materiálu a obsahuje ložiska zuhelnatělé vegetace.
Brožurky o Causeway říkají, že toto lože je starobylou půdou a že uhlí se tvořilo v bažinatém rašeliništi po celé miliony let. Důkazy to však nepodporují.
Předně – ačkoli je lože drobivé, nemá různé vrstvy, typické pro zeminu. A vegetace je příliš dobře zachovalá, aby přetrvala v bažině tisíce, natož miliony let. Hojné jsou listy a úlomky kůry, stejně tak pyl a jiné části stromů. A kromě toho, zjištěné druhy (včetně cedru, borovice, smrku, lísky a olše) v rašeliništích vůbec nerostou.
Lepším vysvětlením je, že voda během přestávek mezi sopečnými erupcemi splachovala vegetaci a ukládala ji na čedič. Vysoká teplota z čediče rychle přeměnila vegetaci na uhlí. V době po Potopě prostupovala spodní voda měkkým materiálem a chemická přeměna tak pokračovala dál.
Žádné milióny let
Brožurky uvádějí, že horniny jsou 60 milionů let staré. Ale je to tak?
Vědci nemohou měřit stáří žádné horniny. Oni prostě jen měří izotopy v současnosti (různé atomy). Věk, který určují, je pouze výpočet založený na předpokladech. Získat můžete věk jaký chcete — závisí to na předpokladech, které jste si udělali. Sami geologové radiometrický údaj nepřijmou, dokud není v souladu s jejich představami.
Radiometrické datování poskytuje mnohá překvapení. Čedič v Hualalai na Havaji explodoval roku 1800-01, a metoda draslík-argon (K-Ar) určila rozmezí jeho stáří 160 — 3 300 milionů let. Lávová kupole hory St Helens, USA, utvořená po roce 1980, dala metodou draslík-argon stáří v rozmezí 350 000 až 2 800 000 let. Sopka Ngauruhoe na Novém Zélandu chrlila lávu v letech 1949 až 1975 a metoda K-Ar určila věk na 3,5 miliónu let.
Geologové, kteří věří na miliony let, nepovažují Noemovu Potopu za skutečnou a její katastrofické účinky ignorují. Radioaktivní „data“ nejsou žádným důvodem pro odmítnutí biblického stáří pro Giant´s Causeway kolem 4 500 let.
Přesvědčte se sami
Giant’s Causeway byla součástí rozsáhlé vodní katastrofy, mnohem větší, než jakoukoliv můžeme vidět dnes. Geologické důkazy jsou v souladu s událostí, která otřásla světem, popsanou v Bibli – událostí, která výrazně ovlivnila průběh lidské historie před 4 500 lety (Genesis 6-9). Tato událost by měla mít vliv na to, jak smýšlíme o sobě, proč jsme na této Zemi a jak bychom měli žít (2 Pet 3:3-14).
Udělejte si čas a prověřte to – dlužíte to sami sobě. Ověřte si tyto informace z pohledu stvoření, nestačí je pouze slyšet „přepasírované“ přes obvyklou „optiku“ naší doby.
Giant´s Causeway (Obrův chodník). Video – 3 min.