archaeorhynchus-spathula

Fosilní ptačí plíce vzbuzují údiv

Pavel AkrmanEvoluce organizmů Napsat komentář

Vědci byli ohromeni skvěle zachovalými plícemi ptáka, který žil společně s dinosaury

Z článku na www.livescience.com čerpal a vybrané části přeložil Pavel Akrman – 09/2019. Úvodní obrázek: Umělecká interpretace ptáka Archaeorhynchus spathula, který byl o něco větší než dnešní holub.

Zkamenělé starověké orgány jsou nalézány jen velmi zřídka, proto byli paleontologové ohromeni, když našli neuvěřitelně zachovalé zbytky plic, které patřily ptákovi z doby dinosaurů.

kachna-ostralka

Ostralka štíhlá. (kredit: www.zoohluboka.cz)

Vědci našli fosilii ptáka Archaeorhynchus spathula, která byla „datována“ podle evolučních měřítek předpokládaných dlouhých věků na stáří 120 milionů let. Jenže pták vykazuje takové rysy, které evolucionisté považují za „příliš moderní“. Pták má bezzubý, zploštělý zobák a také schopnost ohýbat svou horní čelist. Všechny tyto vlastnosti se vyskytují u „moderních“ ptáků žijících v blízkosti pobřeží. Fosilie měla také jasně definované letové peří, které svědčí o zdatném letci. Pták měl dokonce výrazně prodloužená špičatá ocasní pera, která se u žádného z „mezozoických“ ptáků dosud neobjevila. Tato pera se dosud vyskytovala pouze u „moderních“ ptáků, jako je např. kachna ostralka štíhlá.

Avšak naprosto neočekávané bylo to, že fosilie měla zachované části plic. Ty se podobají plícím malých moderních ptáků a jsou zcela odlišné od těch, které mají plazi. Analýza tkáně ukázala, že obsahovala struktury připomínající krevní kapiláry, které absorbují kyslík a pomáhají pohánět vysoce energetický let ptáků. “Létání ptáků je fyzicky nejnáročnější formou lokomoce, takže na to potřebujete hodně kyslíku,” řekl vědecký pracovník Jingmai O’Connor, profesor Ústavu paleontologie a paleoantropologie Ústavu obratlovců Čínské akademie věd.

A zde je ten problém – mnozí evolucionisté tvrdí, že dnešní ptáci se vyvinuli asi před 65 miliony let z dinosaurů. Jenže tady máme ptáka, který je podle evolučních měřítek datován na stáří 120 milionů let. Přesto je však již plně vyvinutý, i se všemi těmito rysy „moderních“ ptáků.

Nejlépe můžeme tomuto nálezu fosilního ptáka porozumět tak, že byl pohřben s dinosaury během Noemovy Potopy. Vodní ptáci byli často nalézáni u dinosaurů, zejména u těch, kteří žili ve vodě nebo v její blízkosti.

Moderní ptáci nalezeni s dinosaury (Dr. William Clemens, UC Berkeley, mluví o moderních ptácích nalezených v horninách tzv. období křídy. Úryvek z DVD Living Fossils)

Odkazy

  1. Xiaoli Wang, Jingmai K., a kol., Archaeorhynchus si uchoval významnou měkkou tkáň včetně částí zkamenělých plic, Sborník Národní akademie věd, říjen 2018, 201805803; doi: 10,1073 / pnas.1805803115.
  2. Riddle of the Feathered Dragons, 118, Yale University Press, 2012.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments