exoplanets

Exoplanety vyvracejí teorie o vzniku planet

Pavel AkrmanVesmír, astronomie Napsat komentář

Z Creation Matters, ročník 16, číslo 2, březen/duben 2011, str.8, na www.creationresearch.org přeložil M. T., upravil Pavel Akrman – 03/2018)

Slavný lovec planet Geoff Marcy zamotal teoretikům hlavy. Hlavní teorie o vzniku planet nemohou obstát před pozorovanými stovkami exoplanet, které již známe. V National Geographic News (1) si zpravodaj Richard Lovett postěžoval:

“Exoplaneta (extrasolární planeta) obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. První exoplaneta byla objevena v roce 1988, na své potvrzení musela počkat až do roku 2002; první potvrzená exoplaneta byla objevena v roce 1992.”

„Podle předního lovce planet se zdá, že čím více nových planet nalézáme, tím méně toho o vzniku planetárních soustav víme.“

Nemůžeme aplikovat teorie vytvořené pro naši sluneční soustavu na soustavy jiné:

„Na základě dosavadních teorií by jiné hvězdy s planetami měly vznikat podobně. Podle Marcyho však teorie pracují s výstupy, které neodpovídají realitě.“

Konkrétně to znamená, že oběžné dráhy planet by měly být kruhové, jenže mnoho exoplanet obíhá po elipsách. Všechny by také měly obíhat v téže rovině a týmž směrem, avšak dráhy mnohých exoplanet mají strmý sklon nebo jsou dokonce retrográdní (obíhají v opačném směru). „S orbitálními sklony se setkáváme po celé obloze“, konstatoval Marcy.

retrogradeorbit

Retrográdní dráha (Wikipedie)

A planety o rozměrech Neptuna by měly být vzácné, jelikož modely našich vodních obrů vyžadují vysoce neobvyklé startovní podmínky; jenže my jich všude kolem nalézáme příliš mnoho, poznamenal Marcy. „Teorie pohořela“, řekl nedávno na půdě Americké astronomické společnosti.

Jeho kritici namítali, že vytváření modelových situací je složité a obtížné. Hal Levison konstatoval, že jejich zjednodušování pak vede k „mizerným modelům“. Marcy je toho názoru, že pokud v budoucích, stále se množících objevech nebudeme brát v úvahu vzájemné planetární vazby, „budou teoretici mít ještě více důvodů proč si rvát vlasy.“

Odkazy

1. Lovett, R.A. (2011, February 22). Three theories of planet formation
busted, expert says. National Geographic News.
Retrieved March 31, 2011, from  news.nationalgeographic.com 

Exoplanety.jpg

Ilustrace planety s vysoce skloněnou orbitální dráhou u hvězdy HAT-P-11

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments