ostrea-gryphaea

Evoluční obrat s ústřicemi

Pavel AkrmanEvoluce organizmů Napsat komentář

David Catchpoole

(Z creation.com/oyster-twist přeložil Pavel Akrman – 03/2022. Vyšlo v časopisu Creation 24(2):55. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Úvodní obrázek: O ploché ústřici Ostrea sp. (vlevo) se říkalo, že se během milionů let vyvinula ve stočenou skořápku Gryphaea sp. — také známou jako „ďáblovy nehty“ (vpravo). Ale pak příběh dostal nové „světlo“ – svinutí Gryphaea nemá s evolucí nic společného.

Ústřicím patří neblahé prvenství v tom, že se staly jedním z prvních příkladů údajného důkazu evoluční linie ve fosilním záznamu (podle návrhu paleontologa AE Truemana zveřejněného v roce 1922).1 „Plochá“ ústřice, Ostrea sp., se údajně vyvinula do stočeného lastury Gryphaea sp. Několik generací studentů přírodních věd se toto vyučovalo jako „jeden z nejlépe zdokumentovaných případů evoluce“ ve fosilním záznamu.

ostrea-edulisObrázek: Ústřice se pěstují k jídlu již více než 2 000 let. Jedlé ústřice jsou připraveny ke sklizni za tři až pět let. (wikipedia.org)

„Je smutné, že kvůli domnělým „důkazům“, jako je příběh o evoluci ústřic z plochého tvaru, přistoupilo mnoho křesťanů ke kompromisům s evolučními názory.”
Nicméně dnes už se ví, že svinování lastury je vnitřní naprogramovaná odezva na prostředí, tj. například ústřice držící se v bahně vyrostou do stočeného pohárovitého tvaru, zatímco ústřice přichycené k pevnějšímu substrátu2 vyrostou do „plochých vějířovitých sklapek“.3 Svinování je tedy individuální růstovou reakcí na místní prostředí; nejde tedy o žádnou evoluční změnu trvající miliony let.

Je smutné, že kvůli domnělým „důkazům“, jako je příběh o evoluci ústřic z plochého tvaru, přistoupilo mnoho křesťanů ke kompromisům s evolučními názory. Marnost překrucování pravdy Písma za účelem přizpůsobení se takzvaným „vědeckým faktům“ dneška vynikne tím spíše, když taková „fakta“ opakovaně vycházejí z úst samotných evolucionistů:

„Je jistě závažné, že téměř všechny evoluční příběhy, které jsem se naučil jako student, od Truemanových ústřic Ostrea/Gryphaea až po Carruthersovy korály Zaphrentis delanouei, byly nyní „přehodnoceny“. Podobně dopadlo i moje vlastní [sic] více než dvacetileté hledání evolučních linií mezi druhohorními ramenonožci Brachiopoda – ukázalo se, že jsou stejně tak nepolapitelné.“4

„Téměř všechny evoluční příběhy, které jsem se naučil jako student … byly nyní „přehodnoceny“ – Evoluční geolog Derek Ager, „Podstata fosilního záznamu“, 1976.”
Proto bychom raději měli spoléhat na absolutní pravdu neměnného Božího Slova a nevkládat důvěru ve stále se měnící lidské teorie, které jsou dnes ohlašovány jako „skutečnost“, ale zítra budou zavrženy.

Odkazy a poznámky

  1. Palaeo-Comment 38, , 30 November 2001. Return to text.
  2. For the first days of their life, young oysters swim freely, but then attach themselves permanently to a site. (They obtain their food—minute organic particles—by filtering the water.) Return to text.
  3. Machalski, M., Oyster life positions and shell beds from the Upper Jurassic of Poland, Acta palaeontologica Polonica 43(4):609–634, 1998. Abstract downloaded from , 30 November 2001. Return to text.
  4. Ager, D.V., The nature of the fossil record, Proceedings of the Geologists’ Association, 87(2):131–160, 1976.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments