alleged-volutionary-mechanisms

Evoluční mechanismy…

Pavel AkrmanGenetika-teorie informace Napsat komentář

… které k žádné evoluci nevedou.

95-pro-genesis-book95 tezí proti evoluci

Z Evolutionary mechanisms – teze č. 05 přeložil Pavel Akrman – 02/2025.

Známé evoluční mechanismy, tj. přírodní výběr, mutace (náhodné změny genotypu), horizontální přenos genů, kombinace genových úseků, duplikace genů a další faktory, nemohou stačit k vysvětlení vzniku nových plánů a funkcí (makroevoluce). Tyto mechanismy jsou prakticky bez výjimky neúčinné nebo i škodlivé, jen zřídka jsou užitečné a často bývají smrtelné. Navíc je tu skutečnost, že podle hrubých odhadů významného evolucionisty 20. stol. Johna Haldanea (Haldaneovo dilema) by k vytvoření takové biodiverzity, jakou vidíme dnes, nestačil ani jeden milion let nepřetržitého vývoje.

Matematik Lee Spetner na příkladech ukázal, že i ty známé pozorované prospěšné mutace (např. u bakterií, které si vytvořily rezistenci vůči něčemu), vždy vedou ke ztrátě informací v genomu.1 Kromě toho Sir Ronald Aylmer Fisher prokázal, že každá jednotlivá mutace, dokonce i ta prospěšná, může být kdykoli rychle znovu odstraněna náhodnými účinky.2 Individuální mutace má velmi slabou šanci na přežití a k integraci do genomu by potřebovala asi dvanáct milionů let.3 Takže zcela klíčová otázka kauzálního výzkumu (tj. odhalování příčinných vztahů) evolučních změn zůstává dosud nezodpovězena.

Darwin stále věřil v princip Jeana Baptisty Lamarcka, podle něhož jsou získané vlastnosti dědičné. Ale již v roce 1866 augustiniánský mnich Gregor Mendel ve své publikované studii prokázal, že v genomu nevzniká žádná nová informace dědičností, ale že jsou jen nově kombinovány (rekombinace) již existující informace. Mendelovy zákony platí nesporně i dnes.

mendelObr. 1: Gregor Mendel

V roce 1856 Mendel zahájil experimenty s křížením hrášku. Sledoval vlastnosti hrachových semen a rostlin, které byly jasně rozlišitelné. Například odrůdy červených nebo bílých květů, ty se žlutými nebo zelenými semeny atd. Křížil je tak, že pyl přinesl z jedné odrůdy na bliznu jiné odrůdy. S touto již známou technikou vytvořil velkou testovací sérii. Z 355 případů umělého opylování vzniklo 12 980 hybridů. Tím získal spolehlivé poznatky o rozčlenění vlastností podle pevných pravidel.

Haldanovo dilema

V polovině dvacátého století se známý evolucionista John Haldane4 snažil využít výpočty takzvaného substitučního zatížení (u většiny organismů rychlý zvrat v několika genech vylučuje rychlý zvrat v ostatních genech, pozn. překl.). Přitom předpokládal, že prostřednictvím těchto záměn mohou vzniknout skutečné nové základní typy. Pak se pokusil spočítat, kolik času by k tomu bylo potřeba. Dospěl k výsledku, že ani ty nejkonzervativnější odhady jednoho milionu let konstantního vývoje nebudou ani zdaleka dostačující.5,6

Je však třeba mít na paměti, že matematické modelování takových populačně-genetických procesů je extrémně složité. Dnes se výzkum soustředí především na posouzení počtu skutečně identifikovatelných prospěšných mutací. Pro rozsáhlejší výpočty dosud chybí důležité základní informace.

mendel-traits

Obr. 2: Z Mendelovy studie o vlastnostech hrášku.

Spetnerův přístup

Matematik Lee Spetner chtěl vypočítat pravděpodobnost možného vzniku nového základního typu jako výsledku náhodných událostí v průběhu makroevoluce.7 Na základě informací z ustálené odborné literatury došel k nepředstavitelnému poměru 1:3,6 x 102738. Pro srovnání: platí odhad, že náš vesmír obsahuje přibližně 1080 atomů. Aby bylo možné popsat poměr pravděpodobnosti odhadnutý Spetnerem, bylo by třeba k počtu atomů ve vesmíru přiřadit ještě 2 600 nul. Matematik Emile Borel řekl, že ani při pravděpodobnosti 1:1050 by tato událost (vznik nového základního typu) nebyla možná.

Spetner není ve svých názorech sám. Také další vědci dospěli k podobným výsledkům.8 Je však třeba si uvědomit, že v této oblasti výzkumu se pracuje s nejistými a pouze rámcovými podmínkami a/nebo že vzhledem ke složitosti života jsou jen sotva srozumitelné. Takové přístupy nám však mohou poskytnout alespoň představu o rozměrech této výzvy.

Odkazy

  1. Lee Spetner, Not by Chance!, The Judaica Press, 1997, page 20.
  2. A. Fisher, The Genetical Theory of Natural Selection, Oxford, 1958.
  3. C. Sanford, Genetic Entropy & the Mystery of the Genome, Elim Publishing, 2005, page 126.
  4. John B.S. Haldane, The cost of natural selection, Journal of Genetics 55, 1957, pages. 511–
  5. Don Batten, Haldane´s Dilemma has not been solved, Technical Journal 19/1, 2005, pages 20–21.
  6. G.C. Williams, Natural Selection: Domains, Levels and Challenges, New York: Oxford University Press, 1992, pages 143–144.
  7. Lee Spetner, Not by Chance!, The Judaica Press, 1997, pages 94–.
  8. G.L. Stebbins Processes of Organic Evolution, Englewood Cliffs: Prentice-Hall, 1966.
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře