trilobities

Evoluce: věc pro trilobity nestravitelná

Jakob Haver Evoluce organizmů 15 Komentářů

Z odborné literatury (viz odkazy níže) vybral a přeložil Jakob Haver – 11/2017

V soutěži o nejlepší knihu roku 2016 získala na londýnském portálu The Spectator vysoké ocenění kniha biologa Michaela Dentona „Evoluce: teorie stále v krizi“ (1985) a dokonce byla označena jako nejlepší v literatuře faktu.5 To by se Darwinovi jistě nelíbilo – jenže za 150 let se změnilo příliš mnoho věcí. Darwinova teorie musela být častokrát přepisována, doplňována, některé části byly v tichosti zrušeny a o něčem se raději nemluví téměř vůbec – např. o původu informace v genomu či o propastně rozdílném vývoji živočichů a rostlin.

“Objevy v anatomii trávicí soustavy trilobitů jsou v rozporu s předchozí evoluční vírou.”

Velmi pozoruhodné okolnosti lze vidět také u trilobitů. Trilobiti byli fascinující bezobratlí živočichové, kteří pobývali na dně oceánu v době před Potopou. Zkameněli údajně na samém počátku „primitivního“ života – jenže složitost těchto živočichů nemá obdoby. Např. nové objevy v anatomii trávicí soustavy trilobitů zcela odporují dosavadnímu evolučnímu přesvědčení.1

I když trilobiti měli už v kambrických dobách celou řadu vysoce pokročilých funkcí, přesto fosílie těchto komplexních tvorů ve vrstvách před kambriem očividně chybí. Pokud by se trilobiti vyvíjeli v době kambria, mělo by ve starších vrstvách existovat množství přechodových zkamenělin, zobrazujících postupnou přeměnu. Nic takového však nelezeno nebylo. Jak vždy uváděli kreacionisté, trilobiti nemají žádné evoluční předky – žádné takové přechodové fosílie nebyly nikdy nalezeny.2

“Jak vždy uváděli kreacionisté, trilobiti nemají žádné evoluční předky.”

Podle evoluční teorie se plně vyvinutí trilobiti objevili asi před 540 miliony let, tedy v období ranného kambria. Existuje asi 56 čeledí těchto zaniklých tvorů. Nejenže se vyskytují v široké škále různých velikostí, ale také měli tři druhy mimořádně složitých očí. Bůh ve svém plánu zvolil jako materiál vrchních čoček kalcit – vynikající volba pro zrakové ústrojí tvorů ve vodním prostředí. Ale optická věda uvádí, že index lomu tohoto materiálu je výrazně odlišný a způsobuje negativní stav, zvaný dvojlom.

“Dvojlomu je možné se vyhnout, ovšem jen tehdy, pokud je krystal orientován tak, že světlo se pohybuje souběžně podél své hlavní optické osy. A to je přesně ta orientace, kterou pozorujeme u čoček trilobitů.“3

V poslední době paleontologické výzkumy odhalily jedinečnou anatomii trávícího ústrojí trilobitů, nalezených u některých z 270 exemplářů ve formaci Wulongqing (Guanshan biota) v Číně. Tyto fosílie „odporují předchozím představám o trávicí soustavě trilobitů.“1

“Důkazy jsou jasné: trilobiti byli vždy jen trilobity.”

Před tímto objevem bylo tradiční chápání anatomie trávícího ústrojí trilobitů poměrně jednoduché. Byly dva různé typy: jedním byla trubice vedoucí do nitra těla s odbočujícími trávicími žlázami, a druhým byla rozšířená oblast žaludku (nazvaná crop) vedoucí do trubice bez bočních žláz. Evolucionisté se domnívají, že první typ se údajně vyvinul nejprve u „nejranějších trilobitů“ s tím, že druhý typ vznikl o nějaký čas později.

„Na tomto základě paleontologové navrhli, že vývin cropu přišel v evoluční historii trilobitů později a představuje tak samostatný typ trávicího ústrojí.“1

Fosílie trilobitů

Výjimečně dobře zachované fosilie trilobitů z kambrické formace Wulongqing jsou v rozporu s předchozími předpoklady o zažívacím systému trilobitů. Foto – journals.plos.org

Ale protože evoluce není pravdivá, kreacionisté tyto dva typy považují jen za základní variace v rámci morfologie trávicího systému. A skutečně, tento nedávný objev v Číně odhalil exemplář, který má oba typy – jak trávicí žlázy, tak i crop, „z čehož vyplývá, že vývoj trávicího systému trilobitů je mnohem složitější, než bylo původně navrhováno.“1

Dr. Melanie Hopkinsová z American Museum of Natural History (Americké muzeum přírodní historie) uvedla:

„Toto je velmi precizní studie založená na více exemplářích, a z toho plyne, že bychom měli o této stránce biologie trilobitů a jejich vývoje začít přemýšlet jiným směrem.“1

Ne-darwinisté vřele souhlasí a navrhují tento podivný a nevědecký nápad „od buňky k biologovi“ ignorovat a raději uvažovat o biologii trilobitů z pohledu plánu, účelu a jedinečného stvoření. Důkazy jsou jasné: Trilobiti byli vždy jen trilobity.

Poznámka Pavla Kábrta:

Jak se dozvídáme z tohoto článku, od začátku až do konce prvohor máme trilobity, pak ještě trilobity a nakonec zase jen trilobity, což je to samé, jako u všech jiných organizmů v tzv. “evoluční historii přírody”. Čili nulová evoluce, žádní předchůdci trilobitů, žádní vývojoví potomci trilobitů, žádné mezičlánky trilobitů, a to za neuvěřitelných téměř 300 miliónů let(!) prvohor. Mezičlánky se nezachovaly, jako vždy. Víte, proč? Protože žádné nikdy neexistovaly!

Když jsem trochu pátral po webu, co se tedy všechno o trilobitech ví, dočetl jsem se tuto evolucionistickou legrácku:

“Když se poprvé trilobiti objevují ve fosilním záznamu, jsou již geograficky rozčlenění. Od počátku až do vymření poslední čeledi na konci permského vymírání, dosáhli udivující rozmanitosti. Jejich neuvěřitelně bohatý fosilní záznam, obsahující kolem 500 rodů a 20 000 rozpoznaných druhů, který se táhne přes celé prvohory, poskytuje důkladnou ukázku toho, jak postupuje evoluce mechanizmem přírodního výběru. Trilobiti se adaptovali pro život v širokém spektru různých prostředí a přežívali pomocí rozličných souběžných způsobů života.” (zvýraznění PK)

Prvohory:

 • kambrium … první trilobiti
 • ordovik … další trilobiti
 • silur … další trilobiti
 • devon … všude samí trilobiti
 • karbon … a zase jen trilobiti
 • perm … poslední trilobiti

Vidíte tu “úžasnou evoluci trilobitů”? Ten do očí bijící vývoj od předchůdců trilobitů k potomkům trilobitů ZAZNAMENANÝ VE FOSILNÍM ZÁZNAMU – jak sám sobě i druhým nalhává autor webu www.trilobites.us/?

Odkazy

 1. News Staff. Study: Earliest Trilobites Had Stomachs. Science News. Posted on scinews.com September 22, 2017, accessed September 26, 2017.
 2. Clarkson, E. N. K. 1998. Invertebrate Paleontology and Evolution, 4th ed. Oxford, UK: Wiley/Blackwell Science, 452.
 3. Raup, D. and S. Stanley. 1978. Principles of Paleontology, 2nd ed. New York: W. H. Freeman & Co., 182.
 4. Sherwin, Frank.Trilobites Can’t Stomach Darwinism. ICR, 5.října 2017
 5. Evolution News and Science Today. London Spectator Hails Denton’s Evolution: Still a Theory in Crisis as a “Best Book” of 2016

15
Komentujte

Please Přihlásit to comment
14 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
adminJoeljhk - vlastaKristův učedníkRoute 66 Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Route 66
Route 66

Náhoda, Vlasto, Náhoda! To je ta matka všeho vjedeckého pokroku…. Dovolil jsem si : “…Vezměme si třeba gravitační zákon. Popisuje skutečnost, že gravitační síla mezi dvěma objekty závisí na jejich hmotnosti a vzdálenosti mezi nimi. Bez ohledu na ně je ale do kalkulace nutné započítat i tak zvanou gravitační konstantu. Ta má určitou konkrétní hodnotu, přičemž ale neexistuje žádný důvod k tomu, aby tato hodnota nebyla naprosto odlišná. A zde jsme u jádra pudla.Hodnota gravitační konstanty by jistě mohla být zcela odlišná, pakliže bychom ji ale měli možnost změnit o… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Evoluce zjevně probíhá i v současnosti. Hodně o tom ví třeba mikrobiologové, kteří každou chvíli objeví nějaký nový kmen viru či baktérie, které zmutovaly. Tvrdit, že to neexistuje, je jen bohorovná ignorance či neznalost věci. – zajisté. V tom případě každý nový song, či písnička – vzniká pak pouhými náhodnými procesy v biochemických strojích – podobných tomu Vašemu mistr Hrouzek – písnička tedy není písničkou v tom smyslu v jakém ji člověk vnímá, ale pouhou souhrou náhodných uskupení molekul vzduchu procházejících skrze biologicko mechanické membrány, které rozechvívají a vyluzují náhodné… Číst vice »

Stanislav Hrouzek
Stanislav Hrouzek

Evoluce zjevně probíhá i v současnosti. Hodně o tom ví třeba mikrobiologové, kteří každou chvíli objeví nějaký nový kmen viru či baktérie, které zmutovaly. Tvrdit, že to neexistuje, je jen bohorovná ignorance či neznalost věci.

admin

Joel
otázky tohoto typu si klade člověk, ktery si myslí, ze souboj mezi kreacionisty a darwinisty je primárně vědecký

Celý váš komentář myslím správně vystihuje podstatu věci, jen bych poznamenal, že otázka Vlasty “Mají snad k tomu nějaký rozumný/závažný důvod?” je spíše právě pro ty druhé, kteří v tom jasno ještě nemají. Tedy v podstatě taková řečnická otázka.

JHK v tom jasno má, to lze vysledovat z historie diskuse. Ale jinak dobré shrnutí skutečného stavu – ano, tak to je.

Joel
Joel

Jhk-Vlasta: Mají snad k tomu nějaký rozumný/závažný důvod? Dovolte mi názor: otázky tohoto typu si klade člověk, ktery si myslí, ze souboj mezi kreacionisty a darwinisty je primárně vědecký. Ze jde o argumenty. Myslim ze je to zásadní omyl. Darwinismus a vse co s tím souvisí je primárně POLITICKY projekt (byt to Darwin takto asi nezamýšlel), jehož cílem je vytesnit jakékoliv směry vedoucí k Bohu, coz je primárním cílem satana, kterému “byla předána všechna kralovstvi světa”. Je jedno, ze rada věcí v darwinismu nedává smysl, většina to stejne nebude zkoumat.… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

V tomto období vědci klidně nedokáží ani říci, jestli mají v ruce živočicha a nebo rostlinu. Jde v podstatě stále o nový prudce se vyvíjející obor. – ano, je to tak prudce rozvíjející se obor, že díky té prudkosti, honbě a spěchu se opomíjí docela vážné věci – a to ty, že pro jakoukoli evoluci z neživé hmoty v živou pouze procesy které tato neživá hmota na zemi vytváří – nejsou žádné důkazy. To je potom problém samozřejmě se zastavit, porozmýšlet a uvědomit si, že když nejsou pro něco žádné… Číst vice »

pavelkabrt

Dogma číslo 1: Evoluce je naprosto pravdivá teorie, není o tom pochyb a nikdy nebude!
Dogma číslo 2: Kdyby se někdy zdálo, že evoluce nefunguje nebo nějaký fakt je proti ní, okamžitě bez váhání použij Dogma číslo 1.
PK

Kristův učedník
Kristův učedník

Stanislav Hrouzek: V tomto období vědci klidně nedokáží ani říci, jestli mají v ruce živočicha a nebo rostlinu.

A nebo šroub. To je všechno lehce zaměnitelné, jak jsme viděli v jednom z předchozích článků.

pavelkabrt

Nemá smyslu, abych k prázdným kecům bratra soudruha Hrouzka něco dodával, když to jasně zde už vystihl Route 66. Evoluce samozřejmě probíhala, akorát se nám po ní nic nedochovalo, no a dnes už neprobíhá, mrcha jedna, odpočívá po té úmorné práci. Ať žije velký mrtvý Darwin. PK PS: Jeden člověk něco úporně hledá pod lampou na chodníku. Přijde jiný a ptá se: vy jste tu něco ztratil? Ano, ztratil, ale ne zde, nýbrž na druhé straně ulice, odpovídá hledající. A proč to tedy hledáte tady, ptá se kolemjdoucí. No tady… Číst vice »

Route 66
Route 66

Problém hledání předchůdců trilobitů a jiných skupin organismů ve starohorách spočívá nejen v tom, že neměli fosilizaceschopné části. Ale především ve velkém nedostatku vhodných lokalit. éééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé Jste mi připoměl jistý vtip z dob socializmu: ….američtí vědci kopali a v10metrech nalezli drát starý deset tisíc let, z čehož usoudili, že už v té době měli v americe telegraf. sovětští vědci též kopali a v deseti metrech nenalezli nic, z čehož usoudili , že před deseti tisíci lety měli v sovětském svazu BEZDRÁTOVÝ telegraf…. dále už se vyskytují méně slušná slova ,… Číst vice »

Stanislav Hrouzek
Stanislav Hrouzek

Problém hledání předchůdců trilobitů a jiných skupin organismů ve starohorách spočívá nejen v tom, že neměli fosilizaceschopné části. Ale především ve velkém nedostatku vhodných lokalit. V extrémních případech se dají dokonce najít fosílie medůz. Ale z podstaty věci jsou neskonale vzácnější než třeba lokality třetihorních mořských plžů, kterých můžete třeba i u nás na jižní Moravě najít sto kusů na metr čtvereční. Stejně tak, když už se něco z ediakarské fauny najde, je obrovský problém určit, co jsme vlastně našli. Protože vnější formy jsou daleko variabilnější než relativně málo se… Číst vice »

pavelkabrt

Stanislav Hroužek Trilobiti pochopitelně byli vždy trilobity. Kdyby byli něco jiného, tak už by pochopitelně nebyli trilobity. Někoho to snad překvapuje ??? Ano, překvapuje to hodně odborníků (protože právě ty “netrilobity vyvíjející se v trilobity” hledáme a požadujeme jako důkaz Vaší evolucionistické víry ve vývoj trilobitů, pane Hroužku, to jste asi nepochopil) a vede to k závěru, že žádná evoluce trilobitů se nekonala. Bylo by férové místo prázdných slov úvést jména zkamenělin, ze kterých se trilobiti před kambriem vyvinuli, uvést vývojové řady, třeba kladogram a uvést, co to bylo za… Číst vice »

Stanislav Hrouzek
Stanislav Hrouzek

Trilobiti pochopitelně byli vždy trilobity. Kdyby byli něco jiného, tak už by pochopitelně nebyli trilobity.

Někoho to snad překvapuje ???

Stanislav Hrouzek
Stanislav Hrouzek

Pan Kábrt si měl nastudovat nejbližší učebnici základů paleontologie. Rozdíly mezi formami jednotlivých trilobitích rodů jsou obrovské. Stejně tak logika jejich evoluce od jednoduchých forem k těm opancéřovaným a otrněným až po jejich ústup, kdy už v karbonu byli podstatně vzácnější, protože je jiné formy života začaly vytlačovat z jejich původního prostředí do kalnějších vod.

Stanislav Hrouzek
Stanislav Hrouzek

Tvrdit, že nebyly nalezeny žádné přechodové formy k trilobitům na základě informací z téměř 20 let staré knížky je z dnešního pohledu poněkud zastaralé. Ale ještě důležitější je si uvědomit, že trilobiti se jako skupina vyvinuli s relativně odolným krunýřem schopným fosilizace. Jejich bezprostřední předchůdci tuto vlastnost mít vůbec nemuseli. Stejně tak přechodové skupiny bývají poměrně málo četné. Stejně tak některá období jsou k fosilizaci méně vhodná a jiná podstatně příhodnější. Takže důvodů lze najít hodně a chybějící důkaz není důkaz o tom, že se něco nestalo. Mimochodem, kdo z… Číst vice »