evo

Evoluce neexistuje, vše stvořil Bůh. Učí se na prestižní ruské univerzitě

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Zdroj: zoom.iprima.cz

Článek vložil Pavel Kábrt – 08/2014. Druhý článek níže: V evoluci nevěří 90 procent Američanů. A co vy?)

Evoluce? Toto téma se stává v Rusku nepříliš populárním. Co když to mohlo být jinak…

Moskevská státní Lomonosovova univerzita zařadila do výukového programu přednášky zpochybňující Darwinovu evoluční teorii a razící teze o úpadku mravů v éře vědeckotechnického pokroku.

Na nový seznam přednášek dnes upozornil ruský zpravodajský server Lenta. Netradiční výuka je součástí nového předmětu Světonázorové otázky moderního přírodozpytu a jejím cílem je zprostředkovat posluchačům “celistvý světový názor”.

Podle seznamu přednášek prestižní ruské univerzity se studenti v rámci fyzikálně orientovaných studií budou učit o příchodu spasitele, základech křesťanské mravnosti a názorech pravoslavného učení na moderní přírodní vědy. Komplikací podle serveru Lenta je, že k přednáškám se zatím zapsali jen dva posluchači.

Autor přednášek profesor Andrej Chundžua v ruských vědeckých kruzích proslul učením o tom, že původcem lidské schopnosti vyjadřovat se řečí je Stvořitel. Evoluční teorie, tedy učení o samovolném procesu tříbení pozemského života na základě přirozeného výběru, není podle Chundžuy přísně vědeckým učením, ale pouhým názorem skupiny lidí vnucovaným okolnímu světu přes média.

Podle ruských komentářů je celé ruské školství pod silným tlakem mocné pravoslavné církve. Poslanci dolní parlamentní komory například letos v létě dostali na stůl vládní návrh zákona, který školám všech stupňů včetně univerzit dává právo zřizovat ve výukových prostorách modlitebny a budovat ve školních areálech kostely. Podle šéfa parlamentní strany Spravedlivé Rusko Sergeje Mironova jde o “bombu, která může vyhodit do povětří celé Rusko”.

Lomonosovova univerzita, označována v éře komunismu za chloubu sovětského školství, má v Rusku i v zahraničí pověst poměrně kvalitní vysoké školy. Jako nejlepší ruská škola se letos na seznamu nejlepších světových univerzit, který zveřejňuje britská publikace Times Higher Education, ocitla na 201. až 225. místě. Je tak o zhruba stovku příček výš než pražská Univerzita Karlova.

V evoluci nevěří 90 procent Američanů. A co vy?

Zdroj: zoom.iprima.cz

Jen každý desátý Američan podle průzkumu bez výhrad věří vědecké evoluční teorii Charlese Darwina. Pouze 9,5 procenta obyvatel Spojených států je přesvědčeno, že bůh nebo jiná vyšší moc neměly žádný vliv na vznik vesmíru a lidí. Vyplývá to z průzkumu, který zadalo Americké sdružení pro rozvoj vědy (AAAS) a jehož výsledky na konferenci AAAS v Chicagu představila Elaine Howard z Riceovy univerzity v Houstonu.

Zhruba 90 procent z více než 10 000 dotázaných uvedlo, že podle jejich mínění je bůh zcela nebo alespoň částečně odpovědný za stvoření vesmíru, Země a člověka. Mezi evangelíky to bylo dokonce 97 procent.

Více než polovina amerických evangelíků se hlásí ke kreacionismu, jenž odmítá Darwinovu teorii, podle níž se život na Zemi vyvinul do dnešní podoby postupně během miliard let bez zásahu shůry.

Kreacionisté se odvolávají na bibli, podle níž bůh stvořil život během šesti dnů. Více než 40 procent evangelíků se rovněž vyslovilo pro to, aby se na školách vyučoval kreacionismus místo evoluční teorie.

Každý třetí Američan se domnívá, že existuje konflikt mezi vědou a vírou. Ze zhruba 600 dotázaných amerických vědců přitom jen pětina byla přesvědčena o tom, že bůh nemá se vznikem vesmíru nic společného.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments