foramen-ovale

Dokonalý bypass

Pavel AkrmanFakta pro stvoření 1 Komentář

Vše podle plánu

Dr. Jonathan C. O’Quinn

Z portálu Creation Research Society, časopisu Creation Matters , roč. 9, č. 5, str. 10, přeložil Pavel Akrman – 06/2023. Zdroj úvodního obrázku: DAN.org.

„Vždyť to, co lze o Bohu poznat, je lidem přístupné, Bůh jim to přece odhalil – Jeho věčnou moc a Božství, které jsou neviditelné, lze totiž od stvoření světa vidět, když lidé přemýšlejí o jeho díle, takže nemají výmluvu.“ (Řím. 1:19-20).

Krevní oběhový systém vyvíjejícího se dítěte je před jeho narozením stále spojen s matčiným. Díky cirkulaci přes placentu dostávají orgány rostoucího dítěte prostřednictvím tohoto spojení s matkou kyslík a živiny, které potřebují pro svůj růst.

fetal-circulation_02Avšak některé orgánové systémy, jako je mozek, vyžadují více kyslíku než ty ostatní (např. plíce plní svou funkci až po narození, tudíž není třeba je před narozením tolik zásobovat krví). Proto existují v oběhovém systému nenarozeného dítěte speciální struktury, a ty částečně přesměrovávají krev bohatou na kyslík do tkání, které potřebují nejvíce kyslíku. Jednou z takových struktur je tzv. patent foramen ovale, což je otvor mezi levou a pravou stranou srdce. Je utvořen tak, že funguje jako jednocestný ventil (nazývá se septum primum) a umožňuje tak průtok krve přes patent foramen ovale bez možnosti zpětného toku.

Krev je při vstupu do levé komory srdce bohatá na kyslík, a je odváděna především krevními cévami, vedoucími do hlavy a do horních končetin. Jak se po narození změní vzorec krevního oběhu, tento bypass (obchvat) se uzavře, aby se tak zabránilo poškození srdce a plic. Existují i jiné obchvatové struktury, které po narození degenerují, čímž umožní funkci nového, dospělého vzorce oběhu a stanou se zacelenými strukturami. Podobné oběhové systémy existují i jinde ve zvířecí říši.

fetal-circulation_01

Bypassové struktury v oběhovém systému dítěte před narozením poskytují více kyslíku tkáním, které ho nejvíce potřebují. Poté, po narození, tyto struktury záhadně zmizí. Ale je to opravdu záhada? V pojetí evoluce ano. Jak by se mohl tento komplikovaný oběhový systém vyvíjet po etapách, jak učí evoluce? Pokud by nebyl od prvního dne plně funkční, jakýkoli vyvíjející se druh, který by tento systém potřeboval, by okamžitě vyhynul, což nám jednoznačně ukazuje na stvořitelské dílo inteligentního Návrháře, nikoli na nijak neřízený, náhodný proces.

Odkazy

  1. Wilford, B. 2004.Maternal Newborn Nursing Lecture. Lorain County Community College, Lorain, Ohio.
  2. Williams, P.L. and R. Warwick. (Eds.) 1980.Gray’s Anatomy, 36thEdition. Philadelphia. WB Saunders Company, pp. 184, 665-6.

 

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

Je toho tolik, co ukazuje na to, že náhoda nemá smysl. A je vlastně v mnoha ohledech logicky neprůchodná.