teropoidus_01

Dinosauři byli vždycky jen dinosaury

pavelkabrtEvoluce organizmů Napsat komentář

Frank Sherwin, M.A.

Z původního článk na ICR přeložila Martina P. – 12/2017.

PLOS ONE oznámil objev megatheropoda – obrovského, dvounohého dinosaura podobného T. rex – v Africe.1

Autoři zprávy uvedli impozantní rozměry Kayentapus ambrokholohali – délka téměř 9 metrů – stejně jako několik hrozivě vypadajících tříprstých otisků nohou, které jsou těmi největšími stopami theropoda nalezenými v Africe.

“Kreacionisté tvrdí, že dinosauři byli stvořeni 6. dne Stvořitelského týdne.”

Tento nález je důležitý ze dvou důvodů: zaprvé je to sám fakt, že, ještě jednou, to byl nález 100 % dinosaura – v tomto případě druhu známého jako theropod – ne nějakého přechodného článku. Kreacionisté tvrdí, že dinosauři byli stvořeni 6. dne Stvořitelského týdne. Proto nebude nic udivujícího, že dinosauři byli vždy dinosaury. Nevyvinuli se z ne-dinosauřích (tj. plazích) předků.

Nyní se pozornost posunula od toho, jak vymřeli, k tomu, kde se tu v prvé řadě vzali. Dinosauři spíše koexistovali se svými plazími předky, než aby je nahradili.2

“Dobrá věda ukazuje, že dinosauři byli vždy dinosaury.”

Druhým důvodem je, že jeho obrovská velikost, místo nálezu a stáří, byly z evolučního pohledu neočekávané. Paleontologové očekávali v sedimentech datovaných evolucionisty do rané jury přibližně před „200 miliony lety“ značně menšího dinosauřího theropoda. To ale nebyl tento případ – nalezli obrovského tvora. Až mnohem později v jurském období a v období křídy, které začíná (údajně) před 145 miliony let, se objevují opravdu velké formy theropodů, jako je T. rex, ve fosilních záznamech těl a stop.“1 Kreacionisté tvrdí, že geologický sloupec není starý milióny let, ale byl nanesen rychle během Potopy, před pouhými několika tisíci lety, takže tato fosílie pro nás nebyla překvapením. Různé druhy měkkých tkání, které jsou uložené v řadě sedimentárních formací, také podporují tuto biblickou interpretaci.

Dobrá věda ukazuje, že dinosauři byli vždy dinosaury a my se těšíme na další „neočekávané“ objevy.

Odkazy

  1. ‘Mega-carnivore’ dinosaur roamed southern Africa 200 million years ago. Science Daily. Posted on sciencedaily.com, accessed October 24, 2017; Sciscio, L. et al. 2017. The first megatheropod tracks from the Lower Jurassic upper Elliot Formation, Karoo Basin, Lesotho. PLOS ONE. 12 (10). e0185941.
  2. A new fossil find in Brazil rewrites the history of the dinosaurs. The Economist. Posted on economist.com November 10, 2016, accessed October 24, 2017.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments