dino-novinky-cz

Dinosauři a evolucionisti: další vlna vymírání

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Dinosauři se dočkali dalšího “vyhynutí”, zmizí jich až jedna třetina

(Článek včetně úvodního obrázku převzat z www.novinky.cz/veda-skoly a upozornil mě na něj R. M. 2. 11. 2009. Věnuji ho svému evolučnímu příteli, skutečnému odborníkovi na dinosaury, Danielu Madziovi. Pavel Kábrt)

Nové analýzy fosilních pozůstatků dinosaurů, kteří údajně vyhynuli před 65 milióny let, přinesly vědcům překvapení. V několika případech nepatří různě pojmenovaní ještěři k různým druhům, ale jde pouze o vývojová stádia jednoho druhu. Podle odhadů se tak může vytratit až třetina dosud určených dinosaurů.

“Mláďata a dospělí jedinci vypadali u dinosaurů opravdu velmi odlišně, jakoby patřili k odlišným druhům,” vysvětluje expert na pravěké tvory Mark B. Goodwind, zástupce ředitele oddělení paleontologie v muzeu Univerzity v Berkley. Proto podle něj především v období pozdní křídy odlišné morfologické znaky vedly při zařazování dinosaurů k mnoha omylům.

Postupně se tak smrskla rodina kachnovitých hadrosaurů, nebo postupné vytvoření čelního pancíře vedlo k mylnému vytvoření Torosaura, dalším kandidátem na vymazání je Nanotyranosaurus, který je podle všeho mládětem a nikoli specificky odlišným trpasličím druhem filmově proslaveného druhu Tyranosaurus rex.

Na základě nových počítačových modelů a ojedinělých nálezů, kdy se vyskytl nějaký druh dinosaura ve více vývojových stádiích, paleontolog John Horner z Montanské státní univerzity odhaduje, že paleontologové špatně klasifikovali až třetinu dosud známých dinosaurů.

Znaky pohlavní dospělosti

Horner vysvětluje, že podobně jako u ptáků, byly některé znaky u dinosaurů symbolem pohlavní dospělosti. To byla podle něj jediná funkce rozličných zvláštních rohů a ostnů, či specifických ornamentů na lebkách, které pak s odstupem miliónů let mnohé paleontology pomýlily, včetně skutečnosti, že málokdy se podařilo nalézt najednou dinosaura ve více vývojových fázích na jednom místě. Vytváření těchto odlišných znaků usnadňovala dinosaurům tzv. metaplastická kostní hmota.

Podrobným snímkováním Horner a Goodwin tak například určili, že dosud tři odlišné druhy dinosaurů: Pachycephalosaura, Stygimolocha spinifera a před třemi lety nově objeveného Dracorexe hogwartsia, jsou ve skutečnosti tři stadia jednoho a téhož druhu.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments