Jake Hebert, Ph. D.
(Z www.icr.org přeložil M. T. – 08/2013. )
21. března 2013 zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA) nový pohled na kosmické mikrovlnné reliktní záření (CMB) získaný díky údajům shromážděným vesmírným dalekohledem Planck. Kosmologové pracující s teorií velkého třesku vykládají CMB jako „zbytkové“ záření z doby zhruba 380 000 let po údajném velkém třesku (1). Zmíněné údaje vycházejí z pozorování pracujícího s nejlepší rozlišovací schopností, jaké kdy bylo u CMB dosaženo.
Schopnost sondy Planck měřit nesmírně malé teplotní rozdíly (zhruba v řádu milióntin stupně Celsia) v CMB je jistě technologicky velmi pozoruhodným výkonem. Za tím účelem, aby mohly měřit tyto nepatrné rozdíly, byly detektory satelitu ochlazeny na neuvěřitelně nízkou teplotu pouhé desetiny stupně nad absolutní nulou (zhruba na –273°C)! (2)
Uvedená superpřesná měření vedla k přehodnocení některých hodnot důležitých pro kosmology velkého třesku. Zpřesnili tak například svůj odhad stáří vesmíru poněkud směrem nahoru, na 13.8 miliardy let. Malé posuny nastaly též v odhadech množství „temné energie“ a „temné hmoty“, v jejíž existenci tito vědci věří.
Mediální výstupy jsou v hodnocení uvedených informací ze satelitu Planck poněkud kontroverzní. Na jedné straně se píše, že data podporují model vzniku vesmíru velkým třeskem, na druhé straně se objevují zmínky o tom, že v datech jsou i zjištění neočekávaná. Britský The Telegraph například napsal, že „nové snímky zachycující ´nejstarší světlo´ ve vesmíru potvrzují teorii velkého třesku, ale zároveň vyvstaly nové záhady, které současné vědecké modely nedokáží zodpovědět“ (3)
Ve skutečnosti Evropská vesmírná agentura konstatovala, že některé nevysvětlené rysy v CMB si možná „vyžádají novou fyziku, aby se jim dalo porozumět“ (4). Webová stránka CNES, francouzské vesmírné agentury, zašla dokonce tak daleko, že prý potvrzení anomálií v CMB „by mohlo otřást samotnými základy kosmologie“ (5).
Křesťané věřící v Bibli by měli tato superpřesná měření přivítat. Zmíněná data totiž potvrdila existenci „asymetrie“ v CMB mezi protilehlými polokoulemi oblohy, což svědčí o tom, že v prostoru existuje preferovaný či zvláštní směr. Tahle takzvaná „osa zla“ už trápí kosmology velkého třesku dlouho, jelikož model velkého třesku předpovídá, že vesmír je izotropní, to znamená v každém směru prostoru stejný. Takže by v něm neměly existovat žádné upřednostňované směry! Tak zní základní předpoklad kosmologie velkého třesku (6). V důsledku tohoto předpokladu očekávají kosmologové velkého třesku, že CMB bude (s výjimkou zmíněných velmi malých teplotních rozdílů) rovněž izotropní. Satelit Planck však potvrdil existenci této anomálie, která boří jejich model.
George Efstathiou, jeden z vedoucích badatelů mise Planck, popsal tuto asymetrii jako „neobyčejně podivný výsledek“ (7). Vzhledem k nižší rozlišovací schopnosti předchozích měření CMB mohli kosmologové velkého třesku dříve tvrdit, že tato podezřelá anomálie nemusí být reálná. Dnes, kdy bylo ověřeno, že existuje, už tohle pohodlné vysvětlení nemají.
Nová data získaná z vyššího rozlišení mohou tedy znamenat jenom „špatné zprávy“ pro lidi snažící se vysvětlit naši existenci bez Stvořitele. V Darwinových dnech naprostá neznalost fantastické složitosti buňky pomohla zamlžit některé ty obrovské potíže materialistických scénařů vysvětlování „původu života“. Zvyšující se poznání a pochopení vnitřních mechanizmů buňky vyjevilo ještě více potíží pro evolucionistická tvrzení. Tenhle trend v biologii se bezpochyby projeví také v astronomii a kosmologii.
Odkazy
- Rundle, M. European Space Agency’s Planck Satellite Reveals Most Precise Image Ever Made of The Primordial Universe. The Huffington Post. Posted on www.huffington.post 3/21/2013, accessed on 03/25/2013.
- T.C. Inflation and creation. The Economist. Posted on www.economist.com 3/21/2013, accessed on 3/25/2013.
- Collins, N. New images confirm Big Bang theory. The Telegraph. Posted on www.telegraph.co.uk on 3/21/2013, accessed on 3/25/2013.
- Paramaguru, K. Planck Satellite Image Maps the ‘Oldest Light’ in the Universe. Time Newsfeed. Posted on www.newsfeed.time.com on 3/22/2013, accessed at 3/25/2013.
- Anonymous. CNES News. Presentation of the first cosmological results of Planck mission as well as its first all-sky images of the Cosmic Microwave Background. Posted on www.smsc.fr on 3/21/2013, accessed on 3/25/2013.
- Bergström, L. and Goobar, A. 2006. Cosmology and Particle Astrophysics 2nd ed. Chichester, UK: Springer Praxis Publishing, 61.
- Peplow, M. Planck telescope peers into primordial Universe. Nature. Posted on www.nature.com 3/21/2013, accessed on 3/25/2013.