earth-header

Copak se mohou ve stáří Země tak mnozí mýlit?

Jakob HaverStáří Země a vesmíru Napsat komentář

ArchivZ dopisů čtenářů 2019

creation.com přeložil Jakob Haver – 12/2019. Translation granted by Creation.com – Přeloženo s povolením od Creation.com.

Napsal nám Gary D. z Jižní Austrálie:

earth-2Jsem biblicky věřící křesťan už mnoho let a vždycky mě udivovala jedna věc, a tou je stáří Země. Věřím, že těch sedm dní stvoření je doslovných, ale dělá mi problém uvěřit, že Země je stará jen ~ 6000 let.

Články ve vašem časopise ukazují, že dinosauři byli současníky mnoha zvířat, které my známe dnes. V tom případě to znamená, že také nastoupili do archy v Noemově době?

Co se s nimi od té doby stalo?

Za druhé vím, že datovací techniky pomocí uhlíku 14 a jiné, které vědci používají, mohou být sporné, protože se vychází ze základního předpokladu, že „příroda“ takto trvá miliony let, pokud se bere v úvahu poločas rozpadu některých prvků. Není to však až příliš přehnané domnívat se, že VŠECHNY datovací techniky používané vědci jsou tedy nesprávné jen proto, že se chceme zbavit evoluční teorie?

CMI odpovídá:

Ahoj Gary,

Díky že jste nás oslovil i za Vaše dotazy. Na této odpovědi se podílelo více lidí, takže z naší strany to bude něco jako „týmová odpověď“. Tu a tam budeme odkazovat na „témata“ v sekci Často kladených otázek (FAQ), kde můžete získat i další informace – dostanete se na ně kliknutím na tento odkaz: creation.com/qa, kde najdete témata, včetně těch která zmiňujeme, a která jsme zvýraznili tučným písmem – jsou seřazena podle abecedy. Každé z nich vede dál k výběru článků, které, jak věříme, komplexně odpoví na vaše otázky.

“Pokud někdo věří, že dinosauři mezi sebou bojovali a zabíjeli se (a trpěli chorobami, jako rakovina, vředy a artritida, které vidíme v jejich fosilních kostech) už miliony let předtím, než došlo k Pádu do hříchu, způsobuje to obrovské problémy celému „velkému obrazu“ Bible od základu po evangelia – dobrý svět, zničený hříchem, který bude obnoven skrze Krista.”

První věcí je samozřejmě prokázat, proč je možné s jistotou říci, že o mladé Zemi jasně učí Bible – k tomu viz článek Co učí Bible o 6000 letech? Je tomu tak i bez ohledu na jakékoli zjevné obtíže při snaze spojit historii Země se světskými interpretacemi. Tyto obtíže je samozřejmě třeba řešit (proto se snažíme mít k dispozici odůvodněné odpovědi), ale jsou to i předpoklady, s nimiž k tomu všemu přistupujeme. Pokud někdo věří, že dinosauři mezi sebou bojovali a navzájem se zabíjeli (a trpěli chorobami, jako je rakovina, vředy a artritida, které vidíme v jejich fosilních kostech) už miliony let předtím, než došlo k nějakému Pádu do hříchu, způsobuje to obrovské problémy celému „velkému obrazu“ Bible od základu po evangelia – dobrý svět, zničený hříchem, který bude v budoucnu obnoven skrze Krista. Toto je pevný sled událostí, který, pokud je narušen, způsobí rozpad celé struktury.

Není tedy žádným překvapením, že existuje mnoho podpůrných důkazů poukazujících na mladý svět. Viz článek Stáří Země. Radiometrické datování se může na první pohled zdát jako výjimka, ale není divu, že i zde existují důvody k pochybnostem, včetně jasných experimentálních důkazů; viz článek Skupina RATE odkrývá zajímavé průlomové objevy! Vaše zmínka o „uhlíkovém datování“ vlastně naznačuje, že ho vnímáte ve spojení s „miliony let“, ale to je jen běžná mylná představa. Uhlíkové datování je ve skutečnosti přítelem biblického kreacionisty. K tomuto viz články v tématu radiometrické datování.

Ale zpět k dinosaurům a k vaší otázce co se s nimi stalo – stručná odpověď zní: „Vymřeli“. Dodnes je to stále stejné – neustále zaniká řada různých druhů tvorů, a někdy to postihne celou skupinu. Žijeme v padlém světě, s neustále se měnícími podmínkami životního prostředí a dalšími „přírodními riziky“ k přežití, což se samozřejmě ještě více zhoršilo zhruba za poslední století, jak lidstvo stále více zasahuje do přirozeného prostředí divočiny.

Se změnou podmínek v Době ledové po Potopě (což byl její přirozený fyzikální důsledek – podívejte se na téma Doba ledová a zjistíte, že ve skutečnosti řeší to, co je pro sekularisty záhadou) a na zničené Zemí zaniklo velké množství druhů. Dinosauři se pravděpodobně nikdy znovu neobnovili do tak význačné míry, jakou požívali před Potopou. Pokud prozkoumáte téma dinosauři, najdete značné množství historických důkazů, včetně kreseb a řezbářství, které svědčí o tom, že tehdy existovali očití svědkové, kteří se s některými těmito tvory setkali, což se ale postupně stávalo vzácností.

“Doufáme, že plně porozumíte významu této otázky a „připojíte“ se k nám v zápolení dnešní společnosti.”

Mimochodem, v tomhle všem je také důležité téma důkazů o celosvětové Potopě. Síla těchto důkazů je vskutku ohromující, zejména pokud jde o mnohé záhady (z hlediska dlouhých věků) v dnešní okolní krajině, které náhle dávají smysl, pokud vezmete v úvahu ustupující vody té obrovské Potopy. Viz Geologické otázky a odpovědi.

Jak jste sám zmínil, dinosauři museli nastoupit do Archy, takže si pravděpodobně uvědomujete, že Bible mluví jasně o Potopě v celosvětovém měřítku. Tzv. „teorie „mezery“ se snaží skloubit doslovný Týden stvoření se starou zemí a pokouší se umístit fosilie dinosaurů do nějakého předchozího stvoření, ale od toho se už většinou upustilo, a to z dobrých biblických důvodů. Ale pro případ, že by vám někdo něco podobného navrhoval, podívejte se na Kompromisy ohledně stvoření.

Nyní tedy doufám že sám zjistíte, jak velmi zajímavé je sledovat témata jako nitky v jejich vzájemných souvislostech, prostřednictvím množství článků, které vám mohou dát odpovědi i na další otázky, které mohly vyvstat při hledání odpovědí na něco jiného.

Kromě vyjmenovaných témat a seznamu FAQ vám může také pomoci výkonný vyhledávač na webu creation.com, který je vám k dispozici.

Ještě jednou vám děkujeme za váš dotaz a přejeme vše nejlepší při hledání správného porozumění tomu velkému biblickému obrazu (Stvoření, Pád, Vykoupení, Obnovení) a jeho uvedení do souladu s důkazy fyzikálního světa. Doufáme, že plně porozumíte významu této otázky a „připojíte“ se k nám v zápolení dnešní společnosti.

S přátelským pozdravem,
Tým CMI

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments