cerebellum

Člověk: inteligentní od začátku

Pavel AkrmanPůvod člověka Napsat komentář

Frank Sherwin, D.SC. (HON.)

Z časopisu Acts and Facts Srpen 2021 přeložil Pavel Akrman – 08/2021.

Lidé byli stvořeni zhruba s 1,5 kg mozkem, který vědci nikdy plně nepochopí. Evolucionisté se pokusili vystopovat vývoj lidského neurologického systému (včetně mozku a míchy) z údajně „nižších forem života“, ale bez úspěchu. Chybí k tomu jakýkoli důkaz: „O evolučním původu centrálního nervového systému je toho známo překvapivě málo;1 … vznik nervových systémů zůstává nevyřešen;2 … kdy a jak vznikl zvířecí nervový systém nám zůstává zahaleno.“3

Jednou ze tří hlavních částí našeho stvořeného mozku je mozeček, o jehož podílu na koordinaci, regulaci rovnováhy a dalších motorických aktivitách se ví již dlouho. Mozeček podporuje našich pět smyslů, je umístěn blízko mozkového kmene a někteří ho nazývají „malým mozkem“. Nedávný výzkum na státní univerzitě v San Diegu však ukázal, že lidský mozeček je složitější, než se dříve myslelo.4

„Dosud se předpokládalo, že mozeček je zapojen hlavně do základních funkcí, jako je pohyb, ale jeho expanze v průběhu času a jeho nové vstupy z kortikálních oblastí zapojených do rozpoznávání naznačují, že dokáže zpracovávat i pokročilé koncepty, jako jsou matematické rovnice.“5

Evolucionisté při svém zkoumání porovnávali mozky lidí s mozky makaka, opice Starého světa. „Expert na neurozobrazování SDSU zjistil, že těsně složené záhyby [mozečku] ve skutečnosti poskytují povrchovou plochu rovnající se 80% povrchu mozkové kůry. Pro srovnání, mozeček makaka má jen asi 30% velikosti jeho kůry.“5

V souvislosti s lidským mozečkem vědci odhalili několik dosud neznámých anatomických informací, ale vzápětí se snažili takové objevy zasadit do evolučního scénáře.

„Skutečnost, že [mozeček] má tak velkou povrchovou plochu, hovoří o evoluci výrazně lidského chování a poznávání,” řekl Martin Sereno, profesor psychologie, kognitivní neurovědec a ředitel neurozobrazovacího centra MRI SDSU. „Rozvinul se natolik, že jeho poskládané struktury jsou velmi složité.”5

Kreacionisté by naopak řekli: „Skutečnost, že mozeček má tak velkou povrchovou plochu, hovoří o Božím záměru výrazně lidského chování a poznávání.“ Navíc bychom řekli, že lidský mozeček byl navržen s velmi složitými poskládanými strukturami od samého počátku, protože neexistují žádné důkazy o tom, že by se lidé vyvinuli z předků podobných opicím.

Jistě, kdo by nebyl nadšen takovým vědeckým výzkumem odhalujícím záhady a složitosti mozku? Ale důkazy přece nikoho nenutí vytvářet nevědecká spojení mezi lidmi a opicemi. Jenže evolucionistům zbývá jen jediná možnost: držet se nebiblického pohledu na svět, a to i navzdory vědeckým důkazům.

„Když se podíváte na příběh o původu homininů [bipedální opice včetně moderních lidí], je to jeden velký chaos – neexistuje v tom jakákoliv shoda,” řekl Sergio Almécija, vedoucí vědecký pracovník v Divizi antropologie Amerického muzea přírodní historie.6

Důkazy nás naopak vedou k této pravdě: Bůh stvořil od samého začátku lidi jako lidi a opice jako opice.

Odkazy

  1. Arendt, D. et al. 2008. The evolution of nervous system centralization. Philosophical Transactions of the Royal Society B. 363 (1496): 1523-1528.
  2. Moroz, L. L. et al. 2014. The ctenophore genome and the evolutionary origins of neural systems. Nature. 510: 109-114.
  3. Pennisi, E. 2019. The gluey tentacles of comb jellies may have revealed when nerve cells first evolved. Science. 363: 6424.
  4. Sereno, M. I. et al. 2020. The human cerebellum has almost 80% of the surface area of the neocortexProceedings of the National Academy of Sciences. 117 (32): 19538-19543.
  5. Nagappan, P. ‘Little Brain’ or Cerebellum Not So Little After All. San Diego State University news release. Posted on newscenter.sdsu.edu July 31, 2020.
  6. Review: Studying Fossil Apes Key to Human Evolution Research. American Museum of Natural History press release. Posted on amnh.org May 6, 2021, accessed June 4, 2021.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments