dotazy-odpovedi

Bible a mimotělní oplodnění

Pavel AkrmanDotazy čtenářů 3 Komentáře

Z dotazů čtenářů

V této rubrice uveřejňujeme častěji pokládané dotazy, které tudíž mohou zajímat i ostatní čtenáře. (kreacionismus.cz, 01/2023, odpovídá Pavel Akrman)

Dotaz čtenáře z Havířova:

„Je proti přírodě, a tedy proti Bohu současná metoda pokročilé medicíny umělého mimotělního oplodnění?“

Nejprve snad jen malou poznámku k pojmu „proti přírodě“ – jak biblicky věřící vědí, Pádem člověka padla i příroda, není tedy vhodným kritériem toho, co je správné a co nikoli. Neměli bychom klást rovnítko mezi pojmy „proti přírodě = proti Bohu“. Nejde tu o otázku materialistickou, ale ryze morální, kde je jediným kritériem Boží Slovo.

ivfMimotělní oplodnění (zkratka IVF – In Vitro Fertilisation) je metodou asistované reprodukce, kdy je vajíčko partnerky oplodněno „ve zkumavce“ spermií partnera. Není to však takto jednoduché – k dosažení co nejlepšího výsledku procesu není oplodněno pouze jedno vajíčko, ale několik – zpravidla až deset. Ve skutečnosti se pak jedná o „výběr toho nejlepšího“. Jenže to už nám připomíná něco, co se začalo dít v 80. letech 19. století.

Bratranec Charlese Darwina, sir Francis Galton, dal v té době světu nové slovo – eugenika: z řeckého εὖ (eu), „dobrý“ a γένος (genos), „potomek“, neboli „dobré potomstvo“.1 Záměr byl jasný – šlo o šlechtění lidského rodu podporováním „dobře způsobilých“ jedinců k reprodukci, a zároveň potlačování těch, kteří jsou považováni za „nezpůsobilé“.

Darwin toto nadšeně schvaloval a ve svém díle Descent of Man (O původu člověka) napsal: „…pokud se opatrní lidé vyhýbají početnějším rodinám, zatímco podřadní nikoli, pak to bude směřovat k tomu, že podřadní lidé postupně vytlačí ty lepší členy společnosti“.2 Tento koncept „lepších miminek“ považovali tehdejší politici za skvělý nápad a schválili zákony pro nucenou sterilizaci a segregaci těch, které považovali za nevhodné.

Na počátku 20. století tak eugenika vzkvétala ve Spojeném království, ve většině evropských zemí a také v USA, kde bylo násilně sterilizováno přes 60 000 občanů.3 Až po 2. světové válce se v plných barvách ukázalo, že tuto myšlenku používala Hitlerova hlavní rasová ideologie. Nacisté násilně sterilizovali asi 400 000 duševně a tělesně postižených osob, pak postoupili k „zabití z milosti“ téměř dalších 300 000 občanů, až nakonec přistoupili ke genocidě milionů Židů a dalších neárijských, tedy „nežádoucích“ lidí. Po 2. světové válce se slovo „eugenika“ přestalo raději používat, nicméně koncept zůstal živý.

„Koncept „lepších miminek“ považovali tehdejší politici za skvělý nápad a schválili zákony pro nucenou sterilizaci a segregaci těch, které považovali za nevhodné.“

V dubnu 2016 publikoval britský týdeník The Spectator článek s názvem: „Návrat eugeniky: Výzkumníci to slovo nemají rádi – ale tato myšlenka předběhla svou dobu, a Británie je v popředí.“4 Autor Fraser Nelson poukazuje na to, že v dnešní Británii s využitím technologie IVF „získáte za 12 000 liber možnost vybrat si, které embryo implantovat. A za 400 liber se dá koupit tříděné sperma pro lepší početí vámi určeného pohlaví. A „rozvoj metody IVF znamená, že dnes může být oplodněno několik embryí a ta jsou pak vyšetřena na onemocnění, přičemž do dělohy se implantuje to nejlepší.“ A dále se v článku tvrdí: „Neexistují žádná úmrtí, žádné sterilizace, žádné potraty: pouze vědecky vedené početí.“4 Jenže to není tak úplně pravda.

Jakmile se mužská pohlavní buňka úspěšně spojí se ženskou pohlavní buňkou, vznikne nový jednobuněčný živý organismus. Tato buňka se okamžitě začne množit a organismus se vyvíjí, až se nakonec narodí miminko. Organismus je tedy živý od samého početí – je to geneticky jedinečná nenarozená osoba, a neexistuje žádný důvod, ať už racionální, vědecký nebo biblický, proč by to v nějaké fázi vývoje mělo být jinak.

A zde nastává biblický problém. Každý medicínský proces, který zahrnuje početí embryí, musí dát z biblického hlediska také šanci na život – jakýkoli záměr zbavit se „přebytečných“ embryí je v rozporu s pro-life postojem Písma. Řekli jsme si, že ke kultivaci embryí se používá více vajíček (zhruba deset), z nichž se poté vybere to „nejlepší“. Ostatní embrya, byť také živá, se zničí. Metoda IVF jen s jedním oplodněným vajíčkem se neprovádí. Sotva je tedy v souladu s Biblí, když se zbývající embrya po 14 dnech života v Petriho misce spláchnou do kanalizace.

V Božích očích jsou všechna nenarozená embrya již jedinečnými jedinci, jak dokládá David v Žalmu 139, kde píše o tom, jak ho Bůh utvořil v lůně matky, a říká (v. 16): „Můj zárodek tvé oči viděly, všechno jsi zapsal do knihy – dny, jež mi byly určeny, než začal první z nich.“

Odkazy

  1. Galton, F., Inquiries into Human Faculty and Its Development,Macmillan and Co., London, 1883, p. 17.2.
  2. Darwin online, Descent of Man, and selection in relation to sex, 2ndEdn, p. 618, 1882.
  3. Black, E., War Against the Weak: Eugenics and America’s Campaign to Create a Master Race, Palgrave Macmillan, New York, 2004.
  4. Nelson, F., The return of eugenics, The Spectator; 2 April 2016.

 

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

Mimotělní oplodnění proběhlo v Bibli podle mě několikrát – u některých si nemusíme být tak jisti, ,zdali bylo mimotělní, nebo zdali Bůh „zprovoznil“ klasiku – když to jednodušeji řeknu. V každém případě určitě platí, že když se to povede – je radost. Já mám doma radost dvakrát. Někdo vícekrát. A někdo dělá radost i cizím dětem adoptovaným. Před takovými já osobně budu muset vždy smeknout. Jedny takové manžele znám – a co se týče toho, co umí zvládnout – jsou velmi požehnaní. Jak jsem psal – před takovými smekám. Co… Číst vice »

Last edited 1 rok před by jhk - vlasta
Václav Dostál

Myslím, že při oplodnění mimo tělo je do každého vajíčka (injekční stříkačkou) vstříknuto nějaké množství spermií a tedy nikoli jediná. Vznikne tedy vícečetné oplodnění. Potom se vybere ten „nejlepší“ plod: Jednak z oplodněných asi 10 vajíček a jednak jeden z mnoha u jednoho vajíčka. „Ostatní embrya, byť také živá, se zničí“ přesto, že jich bude mnoho. „Pomůžeme“ sice novému životu, ale přitom usmrtíme mnoho jiných! Navíc kriterium výběru je hodně vágní.