seven-motors-in-one

Bakterie se sedmi motory v jednom!

Pavel AkrmanEvoluce organizmů Napsat komentář

Jonathan Sarfati

Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 07/2023. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com. Zdroj úvodního obrázku: PNAS, www.pnas.org.

„Tento design plní zásadní úlohu v rychlé a hladké rotaci bičíkatého aparátu, který tak umožňuje MO-1 rychlé plavání.” —Juanfang Ruan et al

Během posledních dvou desetiletí vědci odhalili v mikroskopických živých buňkách několik úžasných strojů. Patří mezi ně bakterie s miniaturním motorem, který vytváří vlnění malého „ocásku“ a umožňuje tak bakteriím plavat – je to bakteriální bičík.1 Ukázalo se, že má dokonce i spojku pro odpojení motoru od bičíku.2 Ještě více miniaturizovaný systém je tzv. ATP syntáza, což je naprosto nejmenší lidem známý motor, který vyrábí životně nezbytnou energetickou molekulu ATP (adenosintrifosfát).3 Je pozoruhodné, že i virus má malý motor, který mu slouží ke svinutí DNA do těsných balíčků.4

Některé bakterie mají dokonce i víc než jeden bičík. Někdy pracují samostatně, ale bakterie umí také motory koordinovat. Jiné bakterie mají bičíky volně svázané. Zase jinak je na tom mořská bakterie MO-1 – ta má sedm bičíků svázaných v pevném pouzdře.

Bylo záhadou, jak se mohou všechny otáčet stejným směrem, aniž by se navzájem rušily. Na způsob, jak je to možné, přišel nyní výzkumný tým z francouzské a japonské univerzity.5 Aby vytvořili trojrozměrný obraz, připravili sérii dvojrozměrných snímků příčných řezů (tzv. elektronová kryo-tomografie — jako CAT sken, ale elektronovým mikroskopem a za velmi nízkých teplot).

model-flagella

Zdroj: www.pnas.org

Obr. 1: Schematický model 7 bičíků a 24 fibril v pouzdře, hladce rotujících v těsném svazku proti rotaci sousedních bičíků a fibril. Kliknutím zobrazíte animaci.

Těch sedm bičíků je ve skutečnosti obklopeno 24 fibrilami (drobnými vlákny) v šestiúhelníkovém provedení. A tyto fibrily rotují v opačném směru než bičíky, což jim umožňuje se volně otáčet. Na diagramu výzkumníků jsou bičíky znázorněny velkými ozubenými koly a fibrily jsou ta menší ozubená kola. Tato ozubená kola či ložiska umožňují bičíkům otáčet se velmi rychle – takže bakterie dokáže plavat rychlostí asi 300 μm/s, což je 10krát rychleji než E. coli a Salmonella.

Výzkumníci ve své výzkumné práci zcela zjevně nenašli žádné uplatnění evoluce. Právě naopak – mluvili o „komplexní a vynikající architektuře“ a řekli:

„Tento design plní zásadní úlohu v rychlé a hladké rotaci bičíkatého aparátu, který tak umožňuje MO-1 rychlé plavání.“

„Známý evolucionista J.B.S. Haldane předpovídal, že u živých tvorů nenajdeme žádná kola ani magnety. To proto, že by nefungovaly, pokud by nebyly kompletně zformovány.”

Nicméně v posledním odstavci výzkumníci nezapomněli složit povinnou bezdůkazní poklonu evoluci „od bláta k člověku“:

„V souhrnu představují tyto vlastnosti bičíkatého aparátu MO-1 pokročilý stupeň evoluce pohybového ústrojí. Je také zajímavé, že stejný vzor propleteného hexagonálního pole se vyskytuje ve dvou evolučně vzdálených systémech: bazální tělíska bičíků a fibril bičíkatého aparátu MO-1 a také silná a tenká vlákna v kosterní svalovině obratlovců. Podobné architektury vláknitých struktur se vyvinuly u prokaryot a eukaryot pravděpodobně nezávisle, aby splnily požadavky dvou jinak velmi odlišných mechanismů pro generování pohybu: protisměrné otáčení a axiální posun.”

Toto je jen další příklad odvolávání se na „souběžnost“: stejný konstrukční prvek se údajně nevyvíjel jen jednou, ale nezávisle na sobě dvakrát. A tohle je ještě zajímavější: koncem 40. let 20. stol. známý evolucionista J.B.S. Haldane předpovídal, že u živých tvorů nemůžeme najít žádná kola ani magnety.6 To proto, že by nefungovaly, pokud by nebyly kompletně zformovány. Nemohl je tedy vytvořit přírodní výběr krok za krokem, kdy každý krok by byl zlepšením oproti předchozímu. Takové motory tedy podle vlastních Haldanových slov samy vyvracejí evoluci. Navíc MO-1 také snímá magnetismus,7 sleduje totiž magnetický severní pól Země po spirálové dráze. Takže MO-1 zasazuje evoluci hned dva údery.

Odkazy

  1. DeVowe, S., The amazing motorized germCreation27(1):24–25, 2004; creation.com/flagellum.
  2. Sarfati, J., Germ’s miniature motor has a clutch Creation 22(3):9–11; December 2008; creation.com/clutch.
  3. Thomas, B., ATP synthase: majestic molecular machine made by a mastermindCreation31(4):21–23, 2009; creation.com/atp-synthase.
  4. Sarfati, J., Virus has powerful mini-motor to pack up its DNA Creation22(1):15–16, 2008; creation.com/virusmotor.
  5. Juanfang Ruan and 8 others, Architecture of a flagellar apparatus in the fast-swimming magnetotactic bacterium MO-1, PNAS26 November 2012 | doi:10.1073/pnas.1215274109. See an animation here.
  6. Dewar, D., Davies, L.M. and Haldane, J.B.S., Is Evolution a Myth? A Debate between D. Dewar and L.M. Davies vs. J.B.S. Haldane, Watts & Co. Ltd / Paternoster Press, London, 1949, p. 90.
  7. Compare: Helder, M., The world’s smallest compasses: An amazing discovery of how humble bacteria can sense directionCreation20(2):52–53, 1998; creation.com/compass.

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments