dawkins-ct24

Achillovy paty evoluce – citát

pavelkabrtKnihy a brožury Napsat komentář

Redakční

Jak víte, už nějakou dobu očekáváme vydání českého překladu knihy Achillovy paty evoluce, na kterém jsme se velkou měrou podíleli. Pavla Kábrta při pročítání jedné části textu zaujal výrok informačního teoretika Huberta Yockeye (1916–2016), který nebyl kreacionistou. Jeho výrok se týká vzniku života a je velmi inspirativní:

Hubert-Yosckey

Tato myšlenka ovšem platí o celé evoluční teorii. Už v první dekádě 20. století bylo řadou vědců předem rozhodnuto, že svět vznikl sám od sebe evolucí. A hotovo, je to tak, svět se udělal sám. Od té doby zbývá už jen malá “drobnost”: zjistit jak.

V sobota 18. 4. 2015 byl hostem v pořadu Hydepark České televize Richard Dawkins, kde se snažil tuto “drobnost” také vysvětlit. Díky své knize “Sobecký gen” a jeho velmi zvláštnímu pohledu na evoluční teorii si vysloužil přezdívku “Darwinův rotvajler”.Podle něho boj o přežití neprobíhá jen mezi jedinci daného druhu, ale už na mnohem nižší úrovni – v samotných genech.

Až komicky vyzněla adorující reakce jeho českého obdivovatele, biologa prof. Jaroslava Flégra, když mluvil o vzájemném konkurenčím boji genů, který je vlastně tím hybatelem evoluce:

“Ukázal, že ve skutečnosti to, o co v evoluci jde, je kompetice jednotlivých genů, které v nich naprogramuje organismus k tomu, aby předal do další generace víc kopií toho genu, který ho naprogramoval.”

Dostalo se nám tedy úžasné informace, že konkurenční boj má tu velkolepou schopnost programovat geny. A Dawkins ve svém boji proti všemu nadpřirozenému básnil dál:

“Krása Darwinova díla spočívá v tom, že ukázal, jak vznikají “Božské” věci, složitosti, jako je lidský mozek. Jak mohou vzniknout téměř z ničeho.”

Ovšem ta “malá drobnost”, jak k tomu všemu dochází, zůstává samozřejmě až dosud i nadále nevyplněnou tajenkou. My si rádi počkáme, až nám to Richard Dawkins – nebo jiní velcí básníci evoluční prózy – konečně vysvětlí.

Více na téma vzniku života viz naší rubriku článků Vznik života – chemická evoluce

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments