squid-camouflage

Maskování barvoslepé olihně inspiruje NAVY

Pavel AkrmanFakta pro stvoření Napsat komentář

Jonathan Sarfati

Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 04/2025. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Hlavonožci – skupina měkkýšů, zahrnující chobotnice, olihně a sépie – mají obdivuhodnou schopnost rychle splynout se svým okolím. To zaujalo americký úřad pro námořní výzkum (US Office of Naval Research), který na několika univerzitách financuje výzkum umělých materiálů se stejně rychlými maskovacími vlastnostmi.1

Na souši má nejdůmyslnější systém změny barev chameleon.2 Tuto změnu ale způsobují hormony, pohybující se v jeho krevním systému. Hlavonožci však mění barvu prostřednictvím svého nervového systému, takže se přizpůsobí mnohem rychleji – za pouhou vteřinu nebo dvě.

„Jejich kůže má stejný druh světločivných proteinů jako má oko – tzv. opsiny – takže okolní barvy „vidí“ samotná kůže a podle toho mění barvu.“

A díky jejich barvosleposti je tato schopnost ještě překvapivější! Jak tedy vědí, které barvy potřebují vyrobit, aby ladily se svým okolím? To Ukázalo se, že jejich kůže má stejný druh proteinů citlivých na světlo jako má oko – tzv. opsiny – což znamená, že okolní barvy „vidí“ samotná kůže a podle toho mění barvu. Výzkumník Thomas Cronin, specialista na opsiny, k tomu řekl:

„Opsiny mohou řídit každou jednotlivou buňku a podle prostředí s ní naložit, tedy mohou vnímat barvu tak, jak to oči dělat nemohou.“1

Vědci zatím nevědí, zda je do změny barvy zapojen i mozek, nebo jde o automatickou reakci pokožky. Také se snaží zjistit, zda jsou různé barvy (vlnové délky) detekovány různými opsiny.

Součástí výzkumu bylo také zjistit, jak jsou senzory konstruovány a zabudovány do kůže hlavonožců. To by mohlo umožnit výrobu povlakového materiálu – přezdívaného „oliheň kůže“ – který by mohl vnímat prostředí a měnit barvu podle potřeby.

Toto však není první případ lidských návrhů inspirovaných hlavonožci. Jiným takovým příkladem je energeticky vysoce účinná televizní obrazovka, jejímž základem jsou jisté mechanismy pro změnu barvy převzaté ze sépie, zvané iridofory.3

„Projekt „oliheň kůže“ zahrnuje experty v nanotechnologii a materiálové vědě, mořské biologii a chovu zvířat. Je to však jen napodobování Toho, kdo suverénně ovládá všechny vědy, protože On zodpovídá za všechny zákony, kterými udržuje vesmír.“

Faktem je, že pro to vznikl samostatný vědní obor, zvaný biomimetika – tj. kopírování důmyslných návrhů v biologii.4,5 Zde se spojuje mnoho různých odvětví vědy. Například tento projekt „oliheň kůže“ zahrnuje experty v nanotechnologii a materiálové vědě, mořské biologii a chovu zvířat. Je to však jen napodobování Toho, kdo suverénně ovládá všechny vědy, protože On zodpovídá za všechny zákony, kterými udržuje vesmír (Koloským 1:15 a násl.).6

Článek1 přinesl další zajímavý detail, který bezděčně vyvrací oblíbený proti-kreacionistický argument od ateisty Richarda Dawkinse a dalších: Prý rybí predátoři hlavonožců mají mnohem lepší barevné vidění. Ale i tak Dawkins napadl sítnici obratlovců (včetně té rybí) jako prý špatně („obráceně“) zapojenou, zatímco hlavonožci jí mají údajně „správně“. Nicméně „obráceně“ zapojené oči přesto vidí lépe, jsou skvělým designovým prvkem. Ukázalo se totiž, že Müllerovy buňky tvoří vrstvu z optických vláken, která přenáší pomocí nervů světlo k fotoreceptorům bez zkreslení, a dokonce vyřazuje zbloudilé odrazy a odstraňuje chromatickou aberaci.7

Odkazy a poznámky

  1. Gwynne, P., Navy Studying Squid Skin to Create New Camouflage Patterns; www.foxnews.com, 21 May 2011.
  2. Sarfati, J., A coat of many colours: Captivating chameleons, Creation 26(4):28–33, 2004; creation.com/chameleon. See also By Design, ch. 3, “Colours and Patterns”, 2008.
  3. Sarfati, J., Cuttlefish colour changes inspire new energy-efficient TV screen design, Creation 32(1):22–23, 2010; creation.com/cuttlefish.
  4. Expert engineer eschews “evolutionary design”: Philip Bell interviews creationist and Professor of Engineering Design, Stuart Burgess, Creation 32(1):35–37, 2009; creation.com/burgess.
  5. Viz také příbuzné články na creation.com/biomimetics.
  6. Viz Sarfati, J., Why does science work at all? Creation 31(3):12–14, 2009; creation.com/whyscience and The biblical roots of modern science, Creation 32(4):32–36, 2010; creation.com/roots.
  7. Viz Sarfati, J., Backwardly wired retina “an optimal structure”: New eye discovery further demolishes Dawkins; creation.com/mueller-v-dawkins, 27 May 2010. Also this refutation of critics: creation.com/mueller-feedback, 3 July 2010.

 

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře