Horké Jupitery

admin

« Back to Glossary Index

Horké Jupitery jsou zvláštní třídou exoplanet, jejichž hmotnost je podobná nebo vyšší než je hmotnost Jupiteru (1,9×1027 kg). Na rozdíl od našeho Jupiteru, který Slunce obíhá ve vzdálenosti 5 AU, však horké Jupitery obíhají svou mateřskou hvězdu ve vzdálenosti přibližně 0,05 AU, což je pouhá 1/8 vzdálenosti mezi Merkurem a Sluncem.

Existence velkých plynných planet tak blízko svých hvězd byla pro světské kosmology velmi nepříjemným zjištěním. Sekulární modely formování planet předpovídaly, že exoplanety budou v podstatě stejné jako v naší Sluneční soustavě: malé kamenné planety (např Venuše a Země) obíhající relativně blízko své hvězdy a obří plynné planety (jako je Jupiter) obíhající mnohem dále. Tyto předpovědi se však nenaplnily – mělo se prakticky za nemožné mít plynného obra tak blízko hvězdy.

V podstatě už hned první objevená planeta v roce 1995 nazvaná „51 Pegasi b“ obíhající kolem hvězdy slunečního typu popírala sekulární předpověď. Planeta má nejméně polovinu hmotnosti Jupitera, přesto obíhá 19krát blíže ke své hvězdě, než je vzdálenost Země od Slunce. Astronomové odhadují povrchovou teplotu planety 51 Pegasi b až na přibližně 1 200 °C.

 

« Zpět na Rejstřík-index