… sonda Perseverance zažije při sestupu na Mars sedm minut hrůzy. Pak by tam měla hledat stopy života
Pavel Akrman
(Převzato z portálu České astronomické společnosti Astro.cz)
Ačkoli má toto snažení především sekulární důvody (hledání života ve vesmíru – k tomu viz video Přinesli život mimozemšťané?), přesto se jedná o mimořádně zajímavou věc – přímý přenos přistání sondy Perseverance na planetě Mars, na Facebooku a také na kanálu YouTube to zprostředkuje Hvězdárna a planetárium Brno, kde je také uveden přesný časový rozpis jednotlivých kroků přistání. Již dnes večer. (PA)
Na Marsu se ve čtvrtek pokusí přistát další automatický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). K hlavním úkolům vozítka Perseverance bude patřit hledání známek možného mikrobiálního života na rudé planetě v dávné minulosti. Během krátké doby osmi dnů je to už třetí vědecký aparát vyslaný lidmi, který k Marsu dorazil.
Jeví se, že sonda úspěšně přistála. Nyní bude „vrtat“ a zkoumat složení povrchu. Nějaké známky nějakého dávného života asi nenajde. Mars obíhá na vnějším okraji obyvatelného pásma, má „slabou“ atmosféru, nemá magnetické pole, rozdíly teplot ve „dnu“ a v „noci“ jsou značné. Kdyby se tam přece jenom nějaké známky života našly, tak bychom mohli tvrdit, že je tam třeba přenesli (kosmickými loděmi) předpotopní lidé ze Země.