Teze č.32: Vivum ex vivo – přeložil Pavel Akrman – 07/2025.
Zvuková verze tohoto článku
Známá latinská fráze „Vivum ex vivo“ („Život vzniká pouze ze života“) je klíčovým principem biogeneze. Tento výrok, který formuloval Louis Pasteur, je dodnes plně v souladu se všemi údaji získanými experimentálně z neživé (evolucionisté říkají „prebiotické“) přírody. V době Darwina se ovšem ještě věřilo, že život se může spontánně vyvinout v prostředí odpadu nebo hnijících zbytků. Tento proces se nazýval „abiogeneze“. A Louis Pasteur jako první prokázal, že bakterie nemohou vzniknout samy od sebe.
1. dubna 1864 na pařížské Sorbonně Louis Pasteur před početnou skupinou předních vědců dokázal, že abiogeneze nefunguje. Pasteur odmítl Darwinovu teorii o původu druhů a dospěl k závěru, že život se může vyvinout pouze ze života. Přesto ještě i dnes mnoho vědců stále věří, že tzv. jednoduché formy života na prvotní Zemi mohly vzniknout před několika miliardami let abiogenezí.1
Je však třeba si uvědomit, že i ti nejjednodušší prvoci jsou svou složitostí srovnatelní s osobním počítačem. Pro život buňky jsou zapotřebí stovky mechanismů a statisíce přesných vazeb. Selhání, byť jen jednoho mechanismu (nebo jeho absence v plně funkční formě od samého počátku), má za následek smrt buňky nebo přinejmenším její vážné porušení.
Nositel Nobelovy ceny Francis Crick tuto zjevnou nemožnost náhodného vývoje života viděl. Ale jako ateista a evolucionista nechtěl přijmout existenci Stvořitele jako původce života, a proto se uchýlil k teorii, že život na Zemi vznikl z mimozemských zdrojů. To však problém neřeší, ale jen ho přesouvá do vesmíru.
John Horgan, známý evolucionista a hlavní autor časopisu Scientific American napsal toto:
„Kdybych byl kreacionistou, přestal bych útočit na evoluční teorii – která je tak dobře podložena fosilním záznamem – a raději bych se zaměřil na původ života. Ten má v moderní biologii zdaleka nejslabší oporu. Objasnit původ života je snem každého autora vědeckých článků. Ty doslova překypují zvučnými jmény vědců a exotickými teoriemi, které nejsou nikdy zcela opuštěny ani přijaty, ale jen se objevují a pak vycházejí z módy“2
Biochemik Ernest Kahane prohlásil 17. listopadu 1965 při prezentaci v organizaci CERN poblíž Ženevy (CERN je zkratka Evropské organizace pro jaderný výzkum): „Je absurdní a naprosto nesmyslné věřit, že se živá buňka vyvinula sama od sebe; nicméně přesto tomu věřím, protože si nedokážu představit žádnou jinou alternativu.“
Odkazy
- Bruno Vollmert, Molekula a život, Rowohlt, 1985, Urey-Millerův experiment: Prvotní polévka, strany 39–45.
- John Horgan, Konec vědy: Tváří v tvář limitům poznání v soumraku vědeckého věku, Little, Brown & Co, Londýn, 1997, strana 138.