human-zoos

Vědecký rasismus – lidské ZOO

Jakob HaverDůsledky evoluční ideologie Napsat komentář

Premiéra oceněného filmu „Lidské zoologické zahrady“ odhaluje vědecký rasismus

Evolution News | @DiscoveryCSC

Z evolutionnews.org/2019 přeložil Jakob Haver – 02/2019.

Právě před 160 lety v roce 1859, sotva tři měsíce po vydání knihy Charlese Darwina „O původu druhů“, se americký podnikatel a zakladatel cirkusu „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“ Phineas Taylor Barnum chopil příležitosti a v newyorkském muzeu v Bronxu otevřel svou novou atrakci pod názvem „Co je to: člověk nebo opice?“ Takto a podobně zněla reklama na vystavovaného domorodce dovezeného z Afriky. Také byl připojen obšírný vědecký popis o tom, že se jedná o evoluční chybějící článek mezi opicí a člověkem. Tím se započala smutně proslulá éra lidských zoologických zahrad po celém světě.

Jde o hanebnou kapitolu americké historie, kterou by mnozí vědci raději z historie vyškrtli a vůbec o ní nemluvili. V Americe 20. století byly tisíce domorodých lidí z Afriky a odjinud vystavovány na veřejnosti, kde je vědci často uváděli jako evoluční „spojovací články“ mezi lidmi a opicemi.

Snad nejotřesnější exhibicí ze všech bylo vystavení afrického muže jménem Ota Benga z kmene Pygmejů v kleci v Monkey House (Opičí dům) v newyorkské ZOO v Bronxu.

Tento skandální příběh je také uveden ve filmu Human Zoos: America’s Forgotten History of Scientific Racism (Lidské ZOO: Zapomenutá americká historie vědeckého rasismu), který byl jako oceněný dokument z Discovery Institute poprvé uveden v těchto dnech (17. února 2019) na YouTube jako součást Měsíce afro-americké historie. Film Lidské ZOO také předkládá historii eugeniky, neboli křížovou výpravu vědců a lékařů v touze vypěstovat „lepší“ lidskou rasu tím, že aplikují principy darwinistické evoluce.

Filmový režisér John West vyjádřil naději, že jeho film pomůže Američanům vyvarovat se chyb minulosti. „Doufám, že lidé budou povzbuzeni k tomu, aby se postavili za lidskou důstojnost, a to i v takovém případě, kdy útok přichází ve jménu vědy,“ vysvětluje. „Věda je skvělá věc, ale lidské zoologické zahrady, vědecký rasismus a eugenika byly skandální zradou vědy.“

Braňte lidskou důstojnost

Film Lidské ZOO je dostupný nejlépe na HumanZoos.org, což jsou vzdělávací stránky obsahující i jiné historické dokumenty, články a další zdroje, pomocí nichž si lidé mohou sami prozkoumat témata lidských zoologických zahrad, vědeckého rasismu a eugeniky.

V dokumentárním filmu vystupuje spisovatelka Pamela Newkirková, oceněná spolu s dalšími odborníky prestižní Pulitzerovou cenou za knihu Spectacle: The Amazing Life of Ota Benga (Neuvěřitelný příběh Oty Bengy). Již předtím byl film uveden v kabelové televizi a v největším světovém muzeu africko-americké historie, v Muzeu Charlese Wrighta v Detroitu, stejně jako na dalších více než deseti místech ve Spojených státech a Kanadě.

Film Human Zoos byl na Festivalu afrických světových dokumentárních filmů oficiálně vybrán a získal ocenění za Nejlepší edici (Oregon Documentary Film Festival), Nejlepší film (Cinema WorldFest Awards) a stejně tak cenu za vynikající dokument od Impact Docs Awards a Hollywood Independent Documentary Awards.

Lidské ZOO: Zapomenutá americká historie vědeckého rasismu

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments