Brian Thomas, PhD.
Z www.icr.org/article/5880/ přeložil Pavel Kábrt – 01/2011. Článek byl uveřejněn 21. ledna 2011 na stránkách ICR.
Nesčetnému počtu školních dětí bylo hlásáno, že se vyvinuly z jeskynních lidí, kteří se neoblékali, dorozumívali chrochtáním a byli to primitivní lovci. Ale mnozí ti učitelé této teorie nemohou zodpovědět otázku „jak to víte?“. V neandertálských sídlištích byly nedávno nalezeny malé zbytky rozdrcených obilních zrn, a jak už tomu je u tak mnohých nedávných nálezů, i tyto protiřečí běžnému evolučnímu mýtu o původu člověka.
Povídačky o lidském evolučním původu, i ty, které najdeme v respektovaných učebnicích a muzeích, jsou z velké části založeny na bujné představivosti. (1, 2) G. K. Chesterton, jeden z nejbystřejších autorů 20. století, na tuto skutečnost poukázal už v roce 1925, když začaly být roztrubovány naparáděné evoluční příběhy o „Člověku z Jávy“ – něco jako dnes příběhy o Lucy nebo Ardi. Chesterton vypozoroval, že profesor evoluční paleontologie „vyrábí svou malou kůstku nebo sbírku kůstek a z nich pak dedukuje většinu těch kouzelných příběhů.“ (3)
Světu je pak představován ucelený obraz údajných jeskynních lidí, ale odkud nějaký takový profesor má všechny ty detaily? „Našel na Jávě kus lebky…Pro populární vědu byl však vytvořen dojem, že existuje kompletní a dokonce hodně složitá postava s detaily vlasů a zvyků“, napsal Chesterton. (3)
Několik desetiletí poté, co toto bylo napsáno, bylo konečně ukázáno, že jávský člověk je podvodnickou kombinací zkamenělých kostí různých nepříbuzných druhů, vyzvednutých z různých lokalit. Tak se potvrdila Chestertonova bystrost. V letech 2009 a 2010 byly učiněny objevy, které ukázaly pokročilé komunikační schopnost i zručnost dávných lidí v protikladu k malůvkám, které je znázorňovaly jako „primitivy“. (4, 5, 6) Do seznamu faktů proti těmto názorům přibyl v poslední době objev, že dávní lidé shromažďovali zrní a připravovali ho jako pokrm.
K oblíbeným znázorněním dávných lidí patří jejich lov primitivním kyjem. Ale „nová studie ukazuje, že vařili a jedli zeleninu.“ Rozbor zkamenělých pozůstatků Neandertálců z Belgie a Iráku ukazuje, že v jejich zubech se nalézají zrnka škrobu z obilovin. Amanda Henry, vedoucí postava studie publikované v Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) řekla CNN, že „Neandertálci jsou často zobrazováni jako velmi zpozdilí primitivové…Nyní ale začínáme zjišťovat, že měli některé docela pokročilé technologie a způsoby chování.“ (7)
Dřívější zpráva z PNAS popisuje nástroje pro drcení zrn „Doby kamenné“, které stále ještě obsahovaly zbytky obilnin. Výzkumníci našli stovky škrobových zrn v různých fázích zpracování, od celé palety rostlin. Badatelé došli k závěru, že „je pravděpodobné, že lovci-sběrači měli k dispozici ve svém stravovacím hospodaření vysoce energeticky bohaté výtažky rostlin.“ /8/
Důkazy také ukazují, že dávní lidé prováděli chirurgické zákroky (9), vyráběli ozdobné klenoty a velmi účinné nástroje (10), měli propracované způsoby pohřbívání, nepřišli z Afriky (11), a nyní se zjišťuje, že jejich kuchyň oplývala nejen masem, ale i ovocem a obilninami. Jestlipak mohou studenti věřit vůbec nějaké části toho, co je učí o lidské evoluci?
Úporně držená víra v darwinistický příběh lidské evoluce pošpinila a do bláta zašlapala výzkum lidské minulosti. Profesoři, o kterých píše Chesterton, se mohli o lidské historii poučit prostě jen tím, že by si přečetli Genesis.
Odkazy:
- Thomas, B. Illustrations of Ancient Humans Skew Facts. ICR News. Posted on icr.org December 7, 2009, accessed January 11, 2011.
- Thomas, B. The Artistry of ‚Ardi.‘ ICR News. Posted on icr.org October 15, 2009, accessed January 11, 2011.
- Chesterton, G. K. 2008. The Everlasting Man. Radford, VA: Wilder Publications, 18. (Reprint, originally published in the United States in 1925.)
- Thomas, B. Human Tool Marks Found from ‚Lucy‘ Era. ICR News. Posted on icr.org August 18, 2010, accessed January 11, 2011.
- Thomas, B. Discoveries Show Early Mankind Was Advanced. ICR News. Posted on icr.org March 17, 2010, accessed January 11, 2011.
- Thomas, B. Ancient Wooden Door Has ‚Remarkable‘ Design. ICR News. Posted on icr.org October 27, 2010, accessed January 11, 2011.
- Said, S. Study: Neanderthals cooked, ate vegetables. CNN. Posted on cnn.com December 29, 2010, accessed January 11, 2011, reporting on research published in Henry, A. G., A. S. Brooks and D. R. Piperno. 2011. Microfossils in calculus demonstrate consumption of plants and cooked foods in Neanderthal diets (Shanidar III, Iraq; Spy I and II, Belgium). Proceedings of the National Academy of Sciences. 108 (2): 486-491.
- Revedin, A. et al. 2010. Thirty thousand-year-old evidence of plant food processing. Proceedings of the National Academy of Sciences. 107 (44): 18815-18819.
- Thomas, B. Surprising ‚Stone-Age‘ Surgery Evidence Found in France. ICR News. Posted on icr.org February 4, 2010, accessed January 12, 2011.
- Thomas, B. Boats and Jewelry: ‚Stone Age‘ People Were Surprisingly Modern. ICR News. Posted on icr.org January 25, 2010, accessed January 19, 2011.
- Thomas, B. Ancient Teeth Overturn Human Evolution. ICR News. Posted on icr.org January 14, 2011, accessed January 14, 2011.