Na protilehlých stranách Atlantského oceánu byly nalezeny vzájemně odpovídající dráhy fosilních dinosauřích stop
Pavel Akrman
Vybrané části z článku uvedeného v odkazech přeložil Pavel Akrman – 09/2024.
Už samotná skutečnost, že vůbec existují fosilní dráhy stop (zkamenělých otisků), je neuvěřitelná – stopy v současnosti obvykle nefosilizují. K rychlému pohřbení stop jsou nutné jedinečné podmínky, protože jinak jsou brzy ztraceny, smyty vodou. Ale nový nález (2024) jedné fosilní dráhy se nyní jeví ještě neuvěřitelnější, protože tato dráha je rozdělena Atlantským oceánem – nachází se mezi dvěma kontinenty.
Obr. 1: Dlouhá řada fosilních stop ornitopoda v Passagem das Pedra, povodí Sousa, zachovaná v usazeninách spodní křídy (Foto Kredit: Ismar de Souza Carvalho).
Byla odkryta sada více než 260 otisků dinosauřích stop (od tříprstého teropoda), přičemž jedna část dráhy se vyskytuje v Brazílii (Jižní Amerika), a druhá část dráhy v Kamerunu (Západní Afrika) – tj. 5 955 kilometrů od sebe. Autor studie vysvětluje:
„Zjistili jsme, že z hlediska stáří fosilních stop se obě tyto části drah vzájemně podobají. … Také i ve svých geologických a tektonických souvislostech jsou si podobné. A pokud jde o jejich tvar, jsou téměř totožné.“1
Podle evolučního světonázoru byly tyto stopy zanechány podél nějaké staré řeky nebo jezera, vtisknuté do vlhkého bahna nebo jemné usazeniny před 120 miliony let. Později měla tektonická aktivita posunout kontinenty od sebe, a tak měl vzniknout jižní Atlantský oceán. Nicméně jako obvykle, článek zarytě mlčí o tom, co ve skutečnosti způsobilo tak dobré uchování těchto stop, a jak k tomu během údajných milionů let došlo (srov. článek V Británii nalezeny vzácné dinosauří stopy).
Ovšem podle biblického pohledu na svět interpretujeme tyto zkamenělé stopy velmi odlišně, protože bereme v úvahu události celosvětové Potopy za Noemových dnů před zhruba 4 300 lety. Zvířata byla ohrožována vodami Potopy, a proto prchala do vyšších poloh, čímž po sobě zanechala stopy. Ty pak byly rychle pohřbeny a uchovány jako zkameněliny. Země se později v důsledku kataklyzmatických podmínek rozdělila na kontinenty, které se rychle přesunuly (prostřednictvím katastrofické deskové tektoniky) do svých současných pozic.
Většinu fosilií vysvětluje Noemova Potopa. To se však od pomalých a postupných procesů, trvajících miliony let, očekávat nedá.
Odkazy
- EurekAlert: Matching dinosaur footprints found on opposite sides of the Atlantic Ocean. News Release 25-Aug-2024.