pluto-plains

Pluto – jeho pláně bez kráterů vypadají mladě

pavelkabrtVesmír, astronomie Napsat komentář

Brian Thomas, PhD.

Z www.icr.org přeložil M. T., editace Pavel Kábrt – 11/2015. ICR – Institute for Creation Research /Institut pro výzkum stvoření/ byl založen v USA roku 1970 a patří k nejstarším kreacionistickým organizacím.

V létě 2015 prolétla sonda New Horizons kolem trpasličí planety Pluto a jeho souputníka Charona a v rychlosti tam nasbírala data. Ta pak postupně dorážejí k Zemi a ukazují nám překvapivě hladkou pláň ve tvaru srdce zvanou „Tombaugh Regio“. Nesčetné krátery předpokládané po miliardy let trvajících impaktech nejsou nikde k nalezení.

Tombaugh Regio se rozkládá přesně na sever od Plutova rovníku a obsahuje jednu pláň nazvanou „Sputnik Planum“. Po důkladném vyhodnocení dat očištěných od šumu nenašli badatelé na Sputnik Planum žádné krátery.

Nejběžnějším způsobem, jak vysvětlit „vyhlazení“ této planiny, je předpokládat nedávnou geologickou aktivitu, která by obrousila impaktní krátery. Ale to jednoznačně implikuje nedávný a značný energetický výkon vygenerovaný v Plutově nitru. To je docela zvláštnost pro objekt tak vzdálený od Slunce a izolovaný od vnějších gravitačních slapových sil, které by snad mohly k této energii přispět. Pluto je tak malý a tak vzdálený od okamžiku svého stvoření – údajně před více než čtyřmi miliardami let – , že jeho vnitřní teplo by mělo již dávno zmizet.

„Je to velký objev, že malé planety mohou být aktivní v masivním měřítku, miliardy let po svém stvoření“, řekl Alan Stern, vedoucí výzkumník projektu New Horizons, 9. listopadu na setkání oddělení planetárních věd Americké astronomické společnosti v National Harbor, Maryland.1

NASA zveřejnila video, na kterém sonda New Horizons přelétá nad rozsáhlými pláněmi Sputnik Planum.2 Nové snímky a informace nám také ukazují dvě hory s krátery na vrcholu, které vypadají jako ledové sopky vypínající se několik kilometrů nad povrchem Pluta. Zlomové hrástě Pluta a další známky mládí vykazují všechny „patrně mladé povrchy“, což odporuje „většině očekávání“ – podle resumé z referátů na setkání na Odboru planetárních věd v Marylandu.3 Toto vše je v souladu s tím, co v Institutu pro výzkum stvoření předpokládali již předtím, než byla sonda New Horizons vyslána, aby shromáždila data z Pluta a Charona – totiž že objeví další důkazy o mladě vypadající sluneční soustavě.4

Space.com napsal,

Vědci očekávali, že teplo už bylo ztraceno, pokud je Pluto starým objektem. Ale New Horizons objevila aktivní povrch na staré planetě a vnitřní ohřev je nejlepším současným odhadem toho, co pohání tuto aktivitu – i když vědci zcela nevědí, jak mohlo toto teplo vydržet přes 4 miliardy let.1

Možná, že teplo nevydrželo „přes 4 miliardy let“. Toto odvozené teplo nepředstavuje žádný problém pro představu, že je Pluto mladý – že je součástí nedávného stvoření. Ale Stern řekl, „Nemůžeme se dovolávat mladé soustavy Pluto-Charon jako vysvětlení pro existující zdroje energie.“ Člověka by zajímalo, proč ne, jelikož důkazy ukazují tímto směrem. Zní snad mladý Pluto příliš biblicky?

Odkazy

  1. Redd, N. T. Part of Pluto’s Heart Was ‚Born Yesterday.‘ Space.com. Posted on space.com November 11, 2015, accessed November 11, 2015.
  2. Art Meets Science in New Pluto Aerial Tour. Stuart Robbins, a research scientist at the Southwest Research Institute in Boulder, Colorado, stitched New Horizons spacecraft images of Pluto’s surface together to craft this flyover animation.
  3. Trowbridge, A. J., H. J. Melosh, and A. M. Freed. Vigorous Convection Underlies Pluto’s Surface Activity. Presented at the November 2015 47th Annual Meeting, American Astronomical Society, Division of Planetary Sciences, #102.01. The abstract’s opening line reads: „Against many expectations, New Horizons‘ images of the surface of Pluto and Charon show seemingly young surfaces.“ http://adsabs.harvard.edu/abs/2015DPS
    .4710201T
  4. Hebert, J. New Horizons, Pluto, and the Age of the Solar System. Creation Science Update. Posted on icr.org July 14, 2015, accessed November 17, 2015.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments